Wnętrza w stylu eklektycznym. Jak wprowadzić eklektyzm do domu?

Swobodne, jednak przemyślane łączenie elementów, które na pozór zupełnie nie pasują do siebie stylistycznie. Bałagan, ale w pewien sposób uporządkowany. Łączenie trendów, jednak w sposób spójny stylistycznie. Taki właśnie jest niezwykle modny styl eklektyczny, który bez wątpienia można nazwać znakiem naszych czasów. Tego typu wystrój wnętrza jest jednocześnie bardzo odważny, jak i stylowy i ciepły. Tu tylko o krok do kiczu, jednak jeśli kroku tego nie przekroczymy, cieszyć będziemy się modnym i niesamowicie przyjaznym wnętrzem, którego charakteru nie da się nie kochać.

Styl eklektyczny – uporządkowany bałagan

Urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym wymaga bardzo dużego wyczucia, w innym przypadku aranżacja wnętrza może okazać się chaotyczna, co zupełnie nie pasuje do eklektyzmu. Tu nie wystarczy postawić obok siebie kilku przypadkowych mebli i dodatków – eklektyczny bałagan jest wyłącznie pozorem. Projekt aranżacji wnętrza w stylu eklektycznym to przede wszystkim wyczucie. Ciężko określić tu jedną zasadę, którą kierować miałby się architekt wnętrz. Eklektyzm to nie tylko łączenie mebli w różnych stylach czy dodatków, ale również ciekawe łączenie form, materiałów, wzorów i kolorów w taki sposób, by całość tworzyła harmonijną aranżację, która nie przytłacza pomieszczenia, a dodaje mu charakteru.

Salon w stylu eklektycznym

Doskonałym pomysłem na salon w stylu eklektycznym jest połączenie mebli nowoczesnych ze stylowymi. Aranżacja salonu w stylu eklektycznym to przede wszystkim równowaga i harmonia. Dobry architekt wnętrz zadba o to, by wnętrzu daleko było od wrażenia przypadkowości czy bałaganu. Salon, w którym dominuje styl skandynawski można np. z wyczuciem ożywić poprzez wprowadzenie nowoczesnych detali. Kontrolowany chaos w salonie eklektycznym to połączenie kreatywności i wyczucia stylu. Sercem salonu, jako wnętrza eklektycznego, będzie duża i wygodna kanapa, której można nadać charakteru przez różne materiały wykończeniowe poduszek, kocy i narzut. Do tego ciekawe nowoczesne pufy lub retro fotele i projekt aranżacji wnętrza staje się wyjątkowo inspirujący. Uzupełnieniem aranżacji będą również kredensy klasyczne i komody w stylu art-deco, które można zestawić z nowoczesnym stolikiem kawowym, a nawet z żyrandolem glamour i różnymi typami dywanów. Eklektyzm w salonie to również sporo dodatków i zdobień, w których króluje nieprzewidywalność, a także rośliny, które potrafią zmienić odbiór niemal każdego pomieszczenia.

Eklektyzm w kuchni

Kuchnia w stylu eklektycznym nigdy nie będzie nudna. Nowoczesne rozwiązania doskonale sąsiadują tutaj z sentymentalnymi meblami czy sprzętami oraz z nowoczesnymi pamiątkami. Eklektyczna kuchnia w sposób niesamowicie ciekawy i porywający łączy np. nowoczesną zabudowę kuchenną ze starym kredensem. Stary, dobrze zachowany piec chlebowy lub kaflowy i najnowsze sprzęty AGD? Tu nie ma żadnych ograniczeń, oprócz wyczucia dobrego smaku. Stary zegar w kuchni eklektycznej można z powodzeniem zestawić z żyrandolem w stylu glamour lub nowoczesnym obrazem. Piękny, masywny, drewniany stół w połączeniu z 6 kolorowymi, nowoczesnymi krzesłami, każde od innego kompletu? Żaden problem. Wyważone połączenie zupełnie różnych elementów potrafi stworzyć niesamowite wnętrze, które będzie jedyne w swoim rodzaju. Eklektyzm w kuchni warto podkreślić również przez dodatki. Lampy w stylu industrialnym, stare kawiarki, małe AGD stylizowane na vintage, a do tego wzorzyste zasłonki na oknach lub pstrokata porcelana. Eklektyczna kuchnia pozostaje modna i wyrazista, a jednocześnie jest przytulna i rodzinna.

Eklektyczna sypialnia

Ciekawym pomysłem na eklektyczną sypialnię jest połączenie dużej, rustykalnej szafy z typowo minimalistycznym wystrojem wnętrza. Sercem sypialni będzie oczywiście wygodne łóżko. To idealny moment do łączenia wielu tkanin i kolorów. Poduszki o różnej fakturze i kolorystyce, ciekawa narzuta, zasłony. Nowoczesne łóżko i starodawne stoliki nocne? Dodajmy do tego starą bieliźniarkę i przytulny dywan. Całość uzupełnić można o ciekawe obrazy, fotografie lub wyróżniającą się fototapetę za łóżkiem. Styl eklektyczny zdaje się krzyczeć, że „do odważnych świat należy” – widać to nawet w sypialni, która mimo pozornego chaosu pozostaje cały czas miejscem przytulnym, sprzyjającym relaksowi i wypoczynkowi.

Eklektyzm we wnętrzach – dodatki

Należy pamiętać, że styl eklektyczny ociera się o kicz. Nieprzemyślany ruch w aranżacji wnętrz może przytłoczyć pomieszczenie i sprawić, że z uporządkowanego i przemyślanego bałaganu pozostanie… wyłącznie bałagan. To z pewnością niebanalny wystrój dla osób z polotem, które lubią bawić się stylami i nie cierpią nudy. Tworzą go oryginalne meble i dodatki, jednak nie powinny dominować całego projektu aranżacji. Doskonałym pomysłem jest wykorzystanie dodatków, takich jak dzieła sztuki, które w kilka chwil potrafią odmienić projekt aranżacji każdego wnętrza. Abstrakcyjne obrazy w eleganckim, klasycznym salonie? A może minimalizm i stary obraz w drewnianej ramie? Eklektyzm niewątpliwie zaskakuje, jednak zawsze robi to z klasą. To doskonały styl do eksponowania nietypowych dodatków. Ciekawe świeczniki, wazony, pamiątki z podróży, lampy sprawdzą się tutaj idealnie.