Projekty wnętrz w stylu Art Deco

Wnętrza Art Deco – historia i charakterystyka stylu projektowania wnętrz

 

Wnętrza  Art Deco niezmiennie zachwycają entuzjastów tego niebanalnego stylu. Art Deco ma swoje korzenie w latach 1920 i 1930. Ten elegancki styl miał wpływ na architekturę, architekturę wnętrz, a także meble, rzeźby, modę, biżuterię i sztuki wizualne. Styl Art Deco wnętrz to pierwszy w pełni spójny styl, który stał się dostępny nie tylko do aranżowania wnętrz wyrafinowanych hoteli i wysokiej klasy mieszkań, ale także dla mniej zamożnych miłośników piękna. Dziś, ten styl w projektowaniu wnętrz stał się synonimem bogactwa. Pomimo iż nie jest on najbardziej popularnym sposobem urządzania wnętrz, to jest wyraźnie widoczny w branży eleganckich akcesoriów i tkanin. Jego elementy szczególnie zauważalne są obecnie na ścianach wnętrz w postaci geometrycznych lub inspirowanych formami organicznymi, tapet i fototapet.

projektowanie wnętrz luksusowej rezydencji art deco salon

Wnętrza w stylu Art Deco – historia

 

Pojawienie się stylu Art deco we wnętrzach i innych sztukach wuzualnych było reakcją na secesję. Był to wyraz protestu wobec braku dyscypliny i szalonych organicznych form przestrzennych promowanych przez artystów i architektów secesji wiedeńskiej i francuskiej. W dobie stylu Art Deco, datowanej na okres 1914-1945, nowoczesny design coraz częściej był elementem projektów wnętrz przeciętnego domu. Było to efektem narodzin nowego ruchu w projektowaniu – wzornictwa przemysłowego. Został on stworzony w celu promowania formy i funkcji w zwykłych, codziennych przedmiotach. Wzornictwo przemysłowe pozwoliło na tworzenie pięknych przedmiotów w ilościach, które wcześniej były jedynie marzeniem. Wraz z masową produkcją, nie dążono jednak do uproszczenia wytwarzanych przedmiotów. Zarówno meble, dekoracje jak i architektura w stylu Art Deco pozostały połączeniem artyzmu z najnowszymi technologiami.

projektowanie wnętrz klasycznej jadalni art deco luksusowe wnętrza

Przyjmuje się, że styl Art Deco miał swoje początki we Francji. Pierwsze kroki w kierunku stworzenia nowego stylu można zauważyć już na przełomie XIX i XX wieku. W 1900 roku powstało stowarzyszenie zawodowe projektantów, które przyjęło nazwę „Société des Artistes Décorateurs”. Celem stowarzyszenia była modernizacja standardów projektowych. W tym samym okresie francuski rząd podjął decyzję o organizacji międzynarodowej wystawy handlowej, która została zaplanowana na 1915. Ostatecznie odbyła się ona w 1925. Celem wystawy było odzyskanie przez Francję pozycji lidera w luksusowych sztukach dekoracji i aranżacji wnętrz.

projekt wnętrza art deco luksusowego gabinetu z biblioteczka

Była to okazja dla międzynarodowych producentów do przedstawienia społeczeństwu eleganckich i wyrafinowanych wyrobów w nowym stylu. Przyjmuje się, że termin Art Deco pochodzi od tytułu tej wystawy – „Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes”. Sam termin „Art Deco” został spopularyzowany dopiero w latach ’60 XX wieku i stał się najczęściej stosowaną nazwą stylu z początku wieku. Art Deco jest również znany jako Deco. Istnieje jeszcze kilka innych terminów związanych ze stylem, takich jak Style Moderne, Jazz Age Deco, Streamline i Art Moderne.

projekt wnętrza luksusowa sypialnia z kominkiem art deco

Aranżacja wnętrz w stylu Art Deco – charakterystyka

 

Art Deco jest eklektycznym stylem, który łączy motywy tradycyjnej sztuki z materiałami i aspektami wizualnymi typowymi dla epoki przemysłowej. Art Déco podkreśla formy geometryczne takie jak okręgi, prostokąty, trapezy. Łączy je z formami organicznymi. Elementy te organizowane są w eleganckie, symetryczne wzory. W stylu tym pojawiają się elementy związane zarówno z europejską tradycją projektowania wnętrz jak i motywy inspirowane Dalekim Wschodem, starożytnym Egiptem i sztuką ludów Ameryki Południowej. Aranżacja wnętrz w stylu Art Deco wymaga korzystania z nowoczesnych materiałów takich jak aluminium, stal nierdzewna, chrom, bakelit i tworzywa sztuczne. Często wykorzystywane jest również szkło i połyskujące lakiery. W aranżacjach wnętrz art deco, charakterystyczne jest użycie drogich i luksusowych materiałów takich jak drewna egzotyczne drewno, brąz, srebro, marmur i naturalne skóry. Kolory stosowane we wnętrzach w stylu art déco są mocne i kontrastowe. Do dekoracji ścian używa się tapet, podłogi pokryte są z drewnem, kamieniem lub płytkami. Tekstylia i dywany mają geometryczne wzory i są inspirowane orientalnymi wzorami. Projekty wnętrz Art Deco posiadają jednocześnie formę wyrafinowaną i swobodną.

hol luksusowej rezydencji projekt wnętrza art deco

Art Deco to stanowczo nowoczesny styl, który skłania się bardziej ku symetrii niż asymetrii oraz prostoliniowości niż form krzywoliniowych. Styl ten odpowiedział na wymogi związane z zastosowaniem nowych materiałów oraz przemysłowej produkcji masowej. Główną cechą wnętrz w stylu Art Deco jest ponadczasowa elegancja. Styl ten charakteryzuje się klasyczną geometryzacją i skłania się ku syntetycznym formom. Poszukuje piękna w funkcjonalności obiektu. Mimo że powstał on prawie 100 lat temu, to wciąż sprawia wrażenie nowoczesnego. Został szeroko zastosowany w produktach konsumenckich i miał wpływ na architekturę, architekturę wnętrz, wzornictwo przemysłowe, modę, grafikę oraz kino.

Więcej o stylu art deco można przeczytać tutaj : https://pl.wikipedia.org/wiki/Art_d%C3%A9co