Dom w stylu modernistycznym. Jak urządzić wnętrze modernistyczne?

Gustowne połączenie minimalizmu i elegancji – taki jest właśnie styl modernistyczny, który zrodził się w latach 20.XX wieku. Z pewnością nie jest to jednak styl monotonny – pełno tu dynamizmu, ale przede wszystkim mnóstwo tu miejsca. To bez wątpienia styl ponadczasowy, elegancki i uniwersalny. Jak urządzić wnętrze w stylu modernistycznym?

Styl modernistyczny – mniej znaczy więcej

Jednym z podstawowych założeń modernizmu jest minimalizm. Króluje tutaj prostota i zdecydowanie nie ma tu miejsca na zbędne dodatki. Przeważają tutaj duże i otwarte przestrzenie, co zaobserwować można między innymi w rezygnacji z podziałów architektonicznych. Tu zdecydowanie „mniej znaczy więcej”. We wnętrzach modernistycznych przeważają neutralne kolory, w tym biel, czerń, kremy, szarości i brązy. Wyraziste kolory sprawdzają się tu wyłącznie jako akcenty – nie mogą one dominować całości. Często łączą się tutaj materiały o różnych fakturach. To zdecydowanie miejsce na materiały, takie jak drewno, szkło oraz stal, chrom, skóra i tworzywa sztuczne. Eksponowane są tu ponadto elementy konstrukcyjne budynku, w tym beton lub deski stropowe.

Meble we wnętrzach modernistycznych mają być przede wszystkim funkcjonalne. Tu forma podąża za funkcją. Najważniejsza jest ich wartość użytkowa i to właśnie ona w głównej mierze decyduje o konstrukcji danych elementów, ich kształcie czy fakturze. Charakterystyczne dla modernizmu są proste formy i geometryczne bryły.

Salon w stylu modernistycznym

Przestrzeń to podstawa w salonie modern. Warto zdecydować się tu na jasne ściany i pojemne, jasne meble o prostych, geometrycznych formach. Sprawdzi się tutaj sofa z jasnej skóry lub jasny tapicerowany zestaw wypoczynkowy. To doskonałe miejsce na stoły z wysokim połyskiem. W salonie modernistycznym znajdziemy również meble o ciekawych i niecodziennych kształtach. Zachwyca ich design i forma, ale również użyteczność. W salonie modernistycznym nie ma miejsca na przedmioty niepraktyczne – wszystkie mają mieć określoną rolę. Doskonale pasować będzie tutaj nawiązujące do natury drewno, surowy beton i minimalistyczna stal. Całość podkreślą dodatki szklane, które optycznie zwiększą przestrzeń. Podobną rolę pełnić będą również tu lampy, świeczniki i lampiony, dzięki którym wnętrze stanie się jaśniejsze i pełne przestrzeni.

Styl modernistyczny w kuchni

Kuchnia modernistyczna to przede wszystkim funkcjonalność. Do minimum ograniczona tutaj powinna być ilość dodatków i ozdobników, dzięki czemu całość będzie prezentować się elegancko i estetycznie. Modernistyczna kuchnia to harmonijna przestrzeń, w której bardzo często dominuje jeden kolor. Doskonale łączą się tutaj faktury, np. błyszczące fronty i matowe blaty lub armatura kuchenna, której charakteru doda designerska bateria kuchenna. Istotna jest tu również gra światłem. Architekt wnętrza szczególną uwagę poświęci oświetleniu kuchni – zarówno sztucznemu, jak i naturalnemu. To nie miejsce na firanki i zasłony – powinny ustąpić eleganckim roletom. Kropką nad „i” będą tu również nowoczesne sprzęty AGD, których ciekawy design stanie się jednocześnie ozdobą kuchni modernistycznej.

Sypialnia jako modernistyczne wnętrze

Również sypialnia w stylu modernistycznym potwierdza założenie, że forma podąża za funkcją, jednak z pewnością nie jest to zimna funkcjonalność, którą spotkamy w kuchni czy salonie. Tu również króluje przestronność i elegancja, jednak jest to również miejsce przytulne i sprzyjające wypoczynkowi. Sypialnia w stylu modern to przede wszystkim drewno i różnorodne odcienie brązu, złota i beży. To doskonałe miejsce również na marmur oraz kamienne płytki, które w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym i stylowym dywanikiem sprawdzą się idealnie. Centralnym punktem pomieszczenia jest oczywiście przestronne łóżko. Wybierając tkaniny warto również kierować się prostotą – wystarczą niewielkie powtarzające się wzory. Sprawdzą się tutaj doskonale tapicerowane ściany lub tapety oraz proste meble o geometrycznych kształtach. Warto szczególnie zadbać również o oświetlenie sypialni modernistycznej.

Dodatki do wnętrz modernistycznych

Styl modernistyczny we wnętrzu to przede wszystkim dużo wolnej przestrzeni. Nie należy tutaj przesadzać z ilością wyposażenia. Choć dodatki we wnętrzach modernistycznych należy dobierać z głową i zasadą, że „mniej znaczy więcej”, nadal pozostają one istotnym elementem w projekcie aranżacji wnętrza. Styl modern nie znosi chaosu i nadmiaru. Tu liczy się porządek i wyczucie. Wyjątkowy charakter dodatków do wnętrz modernistycznych sprawia, że przyciągają wzrok i dodają pomieszczeniu elegancji. Zwłaszcza sztuka we wnętrzach modernistycznych lubi się wyróżniać. Obrazy powinny być odważne, barwne i abstrakcyjne, dzięki czemu staną się prawdziwą ozdobą pomieszczenia.

Tkaniny we wnętrzach modernistycznych są bardzo ważne. Ich kolorystyka powinna współgrać ze sobą, a wzory powinny być ciekawe, ale jednocześnie nie krzykliwe. Istotną rolę odgrywają również dywany, jednak powinny być dopasowane do pozostałych tkanin w pomieszczeniu. Jeśli zasłony i tkaniny we wnętrzu są wzorzyste, dywan powinien być stonowany i odwrotnie. Szczególnie ważne jest tu również światło. We wnętrzach modernistycznych znajdziemy nie tylko lampy wiszące, ale również duże lampy podłogowe.