Wnętrze w stylu zen. Jak urządzić dom w stylu japońskim?

Wywodzący się z Japonii styl zen charakteryzuje prostota aranżacji, skromność i estetyczna oszczędność, dzięki czemu doskonale sprawdza się on w małych przestrzeniach. To wnętrza nie tylko wyjątkowo funkcjonalne, ale również pozostające w zgodzie z naturą, w których panuje idealna harmonia, dająca wrażenie wyjątkowego azylu i miejsca idealnego do wyciszenia. Jak urządzić mieszkanie w stylu zen?

Wnętrza w stylu japońskim – minimalizm i prostota aranżacji

Jednym z podstawowych założeń wnętrz w stylu japońskim jest maksymalny minimalizm, co w praktyce oznacza ograniczenie się wyłącznie do mebli niezbędnych. We wnętrzach zen pozostają więc tylko takie meble, które mają swoją określoną funkcję, a przy tym zajmują jak najmniej miejsca. Wyznacznikiem piękna i elegancji jest tutaj harmonia, która sprzyja skupieniu i wsłuchaniu się w siebie. Nie zasłania się tutaj okien – przestrzeń wychodzi daleko poza pomieszczenie, dlatego doskonałe będą tutaj wysokie okna oraz otwarte tarasy. Światło naturalne powinno być lekko rozproszone, koniecznie należy uzupełnić je ponadto o światło sztuczne – tu najlepsze będą klosze z mlecznego szkła lub papieru ryżowego. W pomieszczeniach zen ważna jest również natura – bardzo istotne jest tutaj wykorzystanie naturalnych materiałów, w tym drewna, bambusa, kamienia, bawełny, jedwabiu, plecionych traw czy papieru ryżowego.

Styl zen – kolorystyka i dekoracje

Kolorystyka we wnętrzach w stylu japońskim jest bardzo ważna nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim symbolicznych. Idealną bazą dla spokoju jest biel. To zdecydowanie nie jest miejsce na jaskrawe tkaniny, meble czy dodatki. Doskonale sprawdzą się tu natomiast również kolory ziemi, w tym odcienie szarości, beże, brązy, a także przytłumione zielenie. Energii dodaje tutaj czerwień, która symbolizuje życie, a także róż, fiolet i purpura. Mocniejsze akcenty kolorystyczne należy jednak dobierać ze szczególną rozwagą, o co z pewnością zadba doświadczony architekt wnętrz. Dekoracji we wnętrzach zen nie ma dużo, jednak przy pustej przestrzeni zdecydowanie rzucają się one w oczy, dzięki czemu ostateczny projekt aranżacji wnętrz zyskuje charakter. Mogą to być pojedyncze rośliny, takie jak Bonsai, a także kompozycje kwiatowe lub niewielkie przedmioty użytkowe. Nieodłącznym elementem wnętrz zen jest również motyw japoński. Może być to ciekawa fototapeta lub naklejki ścienne.

Salon w stylu zen

Salon w stylu japońskim to pomieszczenie sprzyjające wypoczynkowi. Tu również króluje zasada „mniej znaczy więcej”, co nie oznacza jednak, że należy całkowicie pozbyć się mebli, a raczej ograniczyć zbędne przedmioty, które rozpraszają myśli. Niezwykle ważna w salonie w stylu japońskim jest równowaga między przestrzenią, a liczbą przedmiotów. Meble w salonie powinny być proste. To zdecydowanie nie jest miejsce na wymyślne ornamenty i kształty. Nie znajdziemy tutaj również ostrych krawędzi i nadmiernych zdobień. Sprawdzą się tutaj natomiast geometryczne formy i przemyślana prostota. Rolę dekoracji w salonie może pełnić np. pagoda, czyli ażurowy, zagięty daszek na komodzie. Dekoracje należy jednak tutaj dobierać ostrożnie i z umiarem. Miniaturowe drzewko Bonsai wniesie do pomieszczenia odrobinę natury i spokoju, podobnie jak dodatki z kamieni lub piasku w szklanym wazonie. Wieczór rozświetlą również świece, których blask jest ciepły i sprzyjający wypoczynkowi. W salonie w stylu zen warto odkryć okna – dobrym pomysłem jest wybranie żaluzji zamiast zasłon, a także zastosowanie bambusowych podkładek zamiast tradycyjnych obrusów.

Styl japoński w sypialni

Sypialnia w stylu zen to również przemyślany minimalizm, dzięki któremu pomieszczenie przekształca się w oazę spokoju i świątynię relaksu. Tu każdy powinien znaleźć ukojenie i odpoczynek. Podłoga w sypialni nie powinna zakłócać uwagi – najlepiej, jeśli wykonana jest z drewna. Sprawdzą się tutaj również maty ze słomy ryżowej. Łóżkiem może stać się np. niski, lekko obudowany materac, który będzie nawiązywał do spania na matach. To również doskonałe miejsce na parawan, który będzie nawiązywał do ekranów shoji, a także na szafy z drzwiami przesuwnymi. Meble w sypialni zen to zdecydowanie prostota, za którą kryje się piękno. Oczywiste rozwiązania geometryczne i proste formy to tutaj również podstawa, dlatego unika się tutaj również wszelkich ornamentów oraz wymyślnych kształtów.

Natura w stylu zen

Istotną rolę w stylu zen odgrywa natura. Odzwierciedla się to między innymi w kolorystyce nawiązującej do natury, jednak widoczne jest to również w innych kwestiach. Połączenie z naturą to również materiały i ozdoby inspirowane przyrodą. Mile widziane są tutaj dekoracje roślinne, jak drzewka Bonsai i kwiaty wiśni. Oprócz kwitów warto eksponować również skały i kamienie, a także otworzyć przestrzeń na przyrodę i ogród. Nie ma tutaj zdecydowanie miejsca na niedopasowanie oraz nadmiar sztucznych elementów, które mogą być przyczyną negatywnych emocji. To zdecydowanie nie jest zatem miejsce na zamienniki drewna i tworzywa sztuczne – zwłaszcza te jaskrawe. Stawia się tutaj na drewno, kamień, papier czy bambusy.