Projektowanie wnętrz fotel lounge chair

Fotel Eames Lounge Chair

Eames Lounge Chair i Ottoman to meble wykonane z giętej sklejki i naturalnej skóry. Zaprojektowane przez Charlesa i Ray Eames dla firmy Herman Miller. Po latach twórczej pracy projektantów, fotel ujrzał światło dzienne w 1956 roku.

Głównym obszarem działalności projektantów były meble przystępne cenowo, przeznaczone do masowej produkcji. Wyjątkiem był Eames Lounge Chair. Ten luksusowy mebel został zainspirowany tradycyjnymi angielskimi krzesłami klubowymi. Projekt stał się ikoną nowoczesnego wzornictwa i popularnym elementem pojawiającym się w projektowaniu wnętrz luksusowych.

Fotel wykonany jest z trzech elementów z giętej sklejki – zagłówka, oparcia i siedziska. Drewniane elementy składają się z pięciu cienkich warstw sklejki wykończonych warstwą brazylijskiego palisandru. Warstwy drewna są klejone i formowane pod wpływem temperatury i ciśnienia. Oparcie i zagłówek połączono są ze sobą za pomocą aluminiowych podpór. Siedzisko fotela obraca się na stabilnej, metalowej bazie.

Fotel pierwszy raz pojawił się w programie telewizyjnym Arlene Francis Home na antenie stacji telewizyjnej NBC w 1956 roku. Po debiucie Herman Miller rozpoczął intensywną kampanię reklamową podkreślającą wszechstronne możliwości zastosowania fotela.

Od wprowadzenia na rynek fotel jest w ciągłej produkcji. Głównym producentem fotela niezmiennie pozostaje Herman miller. Licencję produkcyjną na rynek europejski posiada Vitra.

Obecnie projekt uznawany jest za klasyka designu. Cena fotela uzależniona jest od użytego materiału i rodzaju skóry. Najtańsze wersje Hermana Millera kosztują około 4500 dolarów. Modele Vitra są znacznie droższe. Wersja wykonana z palisandru i czarnej skóry kosztuje 9000 dolarów.