Luksusowe wnętrza – aranżacja ekskluzywnych domów i rezydencji

Ekskluzywne wnętrza domu czy też rezydencji to marzenie wielu osób. Luksus to termin, którego definicja zmienia się w zależności od osobistych preferencji odbiorcy. Jest on definiowany poprzez indywidualne potrzeby i oczekiwania. Luksusowe wnętrza nie stanowią w tym temacie wyjątku. Trudne jest stworzenie schematu pozwalającego na urządzenie wyjątkowego i ekskluzywnego wnętrza.

To, czym wyróżniają się luksusowe domy i rezydencje, oprócz kosztów poniesionych na ich wyposażenie, to szczegóły i detale elementów wykończenia. Luksusowo zaaranżowane wnętrze jest ucztą dla oczu. Jego przestrzeń stworzona jest z wielu wizualnych warstw kolorów, faktur i form, które działają stymulująco na nasze zmysły.

Ekskluzywne domy i rezydencje – wnętrza o rozbudowanej funkcji

Wnętrza ekskluzywnych domów to nie tylko duży salon, sypialnie i piękna kuchnia. Znajdziemy w nich rozwinięcie funkcji o niestandardowe przestrzenie. Można do nich zaliczyć pokoje kominkowe, strefę domowego spa, fitness, winiarnia, biblioteka a także basen. Przestrzenie te zapewniają domownikom relaks oraz zapewniają mnóstwo atrakcji.

wnętrze luksusowego salonu w rezydencji w Łodzi

Klasyczna aranżacja luksusowego salonu w rezydencji, została utrzymana w przyjaznej, ponadczasowej kolorystyce. Uwagę przyciąga dekoracyjny sufit oraz kryształowy żyrandol zawieszony w centralnym punkcie przestrzeni.

nowoczesna aranżacja salonu o luksusowym charakterze w krakowie

Nowoczesna aranżacja salonu w kontrastowej kolorystyce, została wzbogacona złotymi detalami. Harmonijne formy nawiązują do klasycznych rozwiązań przestrzennych, a wysokiej klasy materiały wykończeniowe nadają wnętrzu luksusowy charakter.

Luksusowe podłogi

Najlepszym wyborem na materiał podłogowy w luksusowym wnętrzu domu jest drewno oraz kamień. Podłogi z tych materiałów są eleganckie i pasują do każdego stylu aranżacji wnętrz. Podłogi z najlepszych gatunków drewna takiego jak dąb, wiśnia, orzech, hikora, klon, brzoza lub akacja nadają wnętrzu niezwykłego wyglądu oraz ocieplą wizualnie przestrzeń. W ekskluzywnych domach często wykonuje się wzorzyste parkiety dekoracyjne łącząc elementy drewna o różnych kolorach. Doskonałym pomysłem jest łączenie drewnianych podłóg z innymi materiałami. Szczególnego wyrazu dodadzą opaski wykonane z naturalnego kamienia lub płytek imitujących kamień. Niezwykłym elementem dekoracyjnym w luksusowym wnętrzu będzie także mozaikowa rozeta w centralnym punkcie wnętrza. Innymi wysokiej klasy luksusowymi opcjami materiałowymi na podłogi mogą być skórzane płytki podłogowe, żywice, płytki z kamienia oraz ceramiki imitującej naturalny kamień, płytki wykładzinowe lub płytki z winylu.

Wykończenie ścian

Wykończenie ścian w wersji „Premium” często charakteryzuje się zastosowaniem paneli ściennych i sztukaterii, które tworzą fakturę i wpływają na  odbiór wnętrza. Do najczęściej stosowanych niestandardowych rodzajów okładzin ściennych należą między innymi:

  • fornirowane płyty z cienkiego kamienia o pięknym kolorze i naturalnej fakturze,
  • skórzane panele ścienne,
  • panele ze szlachetnych gatunków drewna takich jak wiśnia lub mahoń,
  • drewniane profile ozdobnej sztukaterii nadające bogatego i wyrafinowanego wyglądu wnętrzu,
  • trójwymiarowe panele ścienne,
  • tapicerowane elementy,
  • piaskowane lustra i szkło,

projekt wnętrza luksusowej rezydencji hol w Magdalence koło Warszawy

Kompozycja holu luksusowej rezydencji została oparta na symetrycznych rozwiązaniach. Przestrzenna gra form, detali i lśniących płaszczyzn w połączeniu z wysoką jakością zastosowanych materiałów, zapewnia ekskluzywny charakter aranżacji.

luksusowy salon o ponadczasowej stylistyce w Łodzi

Wyjątkowy projekt komfortowej przestrzeni luksusowego salonu została utrzymana w ponadczasowej kolorystyce. Rozłożysty układ sof i foteli został wpisany w jasną przestrzeń wnętrza z wysokimi oknami. Nowoczesne detale współgrają z rozwiązaniami nawiązującymi do klasyki.

Sufity i ich niezwykłe formy

Dekoracyjne sufity to niezbędny element luksusowych projektów wnętrz. Sufity mogą być pokryte panelami wykonanymi z drewna, gipsu  lub luster. Często formę sufitów kształtuje się poprzez podwieszone zabudowy wykonane z g-k. Można również wykonać sztuczne belkowania, które nawiązywać będą do tradycyjnej architektury. Uzupełnienie sufitu mogą stanowić sztukaterie oraz rozety. Wspaniałym i niezbędnym elementem dekoracyjnym bogatych form sufitowych są niezwykle ozdobne żyrandole i plafony. Celem sufitów jest nie tylko uatrakcyjnienie przestrzeni, ale przede wszystkim wizualne uporządkowanie i zaznaczenie stref. Zabieg ten często wykorzystuje się w procesie projektowania wnętrz. Pozwala on niskim nakładem na osiągnięcie niezwykłych a niejednokrotnie spektakularnych efektów.

Oświetlenie w luksusowych domach

Luksusowe domy i projekty rezydencji posiadają zazwyczaj kilka rodzajów oświetlenia umożliwiających stworzenie scen oświetleniowych dopasowanych do różnych sytuacji użytkowych.  Elementy architektoniczne wnętrza, takie jak podwieszone sufity, sklepienia oraz świetliki dachowe, również wymagają zastosowania szczególnego rodzaju oświetlenia. Do zaznaczenia określonych obszarów i zaakcentowania ważnych elementów można zastosować oświetlenie kierunkowe.  Oświetlenie akcentujące podkreślające detale architektoniczne i luksusowy wystrój wnętrza mogą obejmować przykładowo:

  • oświetlenie cokołów i wnęk ściennych,
  • reflektory oświetlające zdobienia ścienne, rośliny, rzeźby i naścienne dzieła sztuki.

Duże żyrandole kryształowe tworzą punkt centralny doskonale akcentując i zaznaczając główne strefy wnętrza. Dekoracyjne lampy stołowe, lampy podłogowe i kinkiety ścienne zapewniają doświetlenie ciemnych obszarów, równocześnie stanowią doskonały element ozdobny.

wnętrze rezydencjonalnej sypialni w luksusowym domu w Warszawie

Projekt wnętrza luksusowej sypialni z wykorzystaniem wysokiej klasy mebli wolonostojących. Ciepła kolorystyka i miękkie tkaniny tworzą komfortową atmosferę, a lśniące detale podkreślają ekskluzywny charakter aranżacji.

wnętrze domowego spa

Luksusowa przestrzeń domowego SPA z wolnostojącym jacuzzi, strefą fitness i wydzieloną strefą wypoczynku przy saunach, utrzymana jest w czarno-białej kolorystyce. W suficie pojawiło się nastrojowe, rozproszone oświetlenie.

Meble w luksusowym wnętrzu

Meble powinny być wykonane z materiałów najwyższej klasy. Do najdroższych i najbardziej trwałych komponentów można zaliczyć egzotyczne gatunki drewna takie jak mahoń, mango czy też heban. Główną konstrukcję luksusowego mebla mogą uzupełnić ekskluzywne elementy wykonane ze skóry, aksamitu i jedwabiu. Warto zadbać o detale nadające meblom unikalności. Do niestandardowych wykończeń można zaliczyć np. ręcznie wykonane rzeźbione detale, okładziny perłowe, ręczne malunki, fazowane lustra i elementy z metali. Tradycyjne materiały nie muszą definiować tradycyjnego wyglądu mebli. Z powodzeniem można wykorzystać je do stworzenia mebli o nowoczesnym charakterze i odważnych formach. Wysokiej jakości materiały i ręcznie wykonane detale zapewniają luksusowym meblom i akcesoriom niesamowity wygląd i niepowtarzalny klimat. Pomimo, że estetyka mebli i dekoracji ma duże znaczenie, funkcja nadal spełnia dominującą rolę.

Aranżacje domów – ekskluzywne akcesoria i dekoracje w domu

Aranżacje ekskluzywnych domów czy też rezydencji to także dekoracje, na których nie powinno się oszczędzać. Do najpopularniejszych elementów dodających szyku luksusowemu wnętrzu domu należą:

  • obrazy historycznych lub współczesnych artystów,
  • rzeźby i szkło artystyczne,
  • wysokiej jakości orientalne dywany sprawiają, że podłogi nabierają niezwykłego wyglądu,
  • niestandardowe dekoracje okienne takie jak długie zasłony z dobrej jakości materiałów, żaluzje drewniane, sztukateryjne obramowania otworów okiennych,
  • duże wazony z wyrafinowanymi aranżacjami kwiatowymi, donice z dużymi roślinami takimi jak palmy, paprocie i gatunki drzewek bonsai do wewnętrznego zastosowania,
  • antyki, egzotyczne artefakty i skarby z podróży stworzą niepowtarzalną ekspozycję odzwierciedlającą pasje i zainteresowania mieszkańców.

ekskluzywny salon domu w Warszawie

Aranżacja luksusowego salonu w ciepłej kolorystyce z wykorzystaniem beżu, złota i srebra, została wzbogacona kryształowymi lampami nad stołem. Uwagę przyciąga rzeźbiony portal kominkowy na złotym, połyskującym tle.

Wnętrze-salon-z-luksusowymi-pikowanymi-sofami-w-domu-w-Krakowie

Projekt aranżacji lususowego wnętrza salonu z komfortowym układem pikowanych sof, został utrzymany w klasycznej, ponadczasowej stylistyce. Przestrzeń została wzbogacona za pomocą graficznych obrazów autorstwa artystki Maggie Piu.

Luksusowe wnętrza to inwestycja

Wykończenie wnętrza i nadanie mu luksusowego charakteru to nie tylko wydatek ale również inwestycja. Podwyższony standard domu czy apartamentu znacznie podnosi jego wartość. Oczywiście niesie to ze sobą pewne niebezpieczeństwa, bo efekt luksusowej aranżacji wnętrza niekoniecznie musi wpisywać się w gusta wszystkich potencjalnych odbiorców. Istnieją jednak sprawdzone kierunki wizualne, które minimalizują to ryzyko. W trakcie projektowania wnętrz warto inspirować się ponadczasowymi rozwiązaniami takimi jak np. wnętrza klasyczne w nowoczesnym ujęciu. Pozwala to na uniknięcie błędów i osiągnięcie zamierzonego celu sprawiając, że w przypadku odsprzedaży nieruchomości, będzie ona niezwykle atrakcyjną i wyróżniającą się ofertą, która może zwrócić uwagę zamożniejszych klientów.

Ile kosztuje urządzenie luksusowego wnętrza?

Myślenie o luksusie, jak o towarze do nabycia, jest błędem. Luksus nie ma określonej ceny. Dla wielu ten nieokreślony poziom może być ciągle nieosiągalny z uwagi na zmianę jego postrzegania. Zmiana ta napędzana może być ciągle zmieniającym się doświadczeniem życiowym i rosnący „portfelem”. To co przy danej zasobności postrzegane będzie luksusowo może stać się poziomem niewystarczającym przy dwukrotnie większym majątku. Tworząc luksusowe wnętrze musimy skupić się na ostatecznym odbiorcy oraz jego statusie. Takie podejście pozwoli nam na określenie kosztu urządzenia luksusowego wnętrza.

Czy samodzielnie aranżowanie  ekskluzywnego wnętrza to dobry pomysł?

„Nic nie stoi na przeszkodzie, aby samodzielnie urządzić swoje wnętrze. Internet dostarcza tysięcy inspiracji i wskazówek w jakiś sposób to zrobić. Informację na temat materiałów, producentów oraz wykonawców są ogólnodostępne więc dlaczego nie spróbować swoich sił w aranżacji wnętrz?”

Powyższe myślenie bliskie jest prawie każdej osobie, która myśli o stworzeniu wymarzonego domu. Jest ono słuszne i prawdziwe, jednak nie mówi o ryzyku błędów i ilości czasu potrzebnej na stworzenie wymarzonej aranżacji. O ile w niskonakładowej inwestycji błędy niosą ze sobą małe straty, to przy urządzaniu luksusowego wnętrza samodzielne urządzenie może być całkowicie nieopłacalne. Wynagrodzenie architekta wnętrz i cena za projekt przy większych inwestycjach stanowi niewielką część całych nakładów, ale usługa projektowa zazwyczaj daje pewność efektu i dobrze ulokowanych pieniędzy. Błędnie zaplanowana funkcja, złe gabaryty mebli, źle rozplanowana instalacja to tylko wierzchołek góry lodowej jaką może być zbyt pochopna decyzja o pracach na własną rękę. Przy ekskluzywnych wnętrzach zdecydowanie warto zwrócić się do fachowca.