Sztukateria we wnętrzu

Sztukaterie we wnętrzach tradycyjnie były pasami materiału służące do maskowania i złagodzenia przejść pomiędzy dwoma powierzchniami np. pomiędzy ścianą a sufitem. Dzisiaj zastosowanie sztukaterii jest o wiele bardziej zróżnicowane. Sztukaterie są domeną wnętrz o stylistyce klasycznej, ale także aranżacji glamour, wnętrz włoskich a także coraz częściej nowoczesnych. Mogą one spełniać funkcję zarówno praktyczną, jak i dekoracyjną. Dla przykładu sztukateria biegnąca na wysokości oparcia krzesła wizualnie podzieli ścianę, jak i zabezpieczy ją przed obiciem oparciem przy odsuwaniu mebla.

Wnętrza ze sztukaterią

Dostępność kształtów sztukaterii do zastosowania we wnętrzu może być przytłaczająca. Sztukaterie historycznie przybierały różne formy i odzwierciedlały stylistyczne preferencje ludzi danej epoki. Również dzisiaj powstają wzory o nowoczesnym wyglądzie i niesamowitych formach. Poza kształtem, przy wyborze sztukaterii musimy również zdecydować jaki rozmiar zastosować w naszym wnętrzu oraz z jakiego materiału powinna ona być wykonana. Przemyślany wybór z pewnością sprawi, że wnętrze ze sztukaterią nabierze niezwykłego i ponadczasowego wyglądu.

projektowanie wnętrz ze sztukaterią

sztukateria w łazience architekt wnętrz

Wnętrze ze sztukaterią – najpopularniejsze kształty oraz zastosowanie

Sztukateria dostępna jest w wielu kształtach oraz rozmiarach. Głównie stosujemy ją na płaszczyznach takich jak ściany i sufity. Znajdują się one w miejscach łączenia tych płaszczyzn, jak i tworzą dekoracyjne pola na ich powierzchniach.

Sztukateria na ścianach ma charakter ozdobny oraz praktyczny. Optycznie porządkuje, a także zabezpiecza newralgiczne miejsca przed uszkodzeniem. Na ścianach stosujemy głównie płaskie listwy sztukateryjne. Dodatkowo możemy zastosować elementy dekoracyjne w postaci zdobnych narożników lub aplikacji o ciekawym wyglądzie. Doskonałym zabiegiem nadającym wnętrzu klasycznego charakteru jest zastosowania szerokich listw obramowujących drzwi i okna. Dodatkowo możemy zaakcentować te miejsca, stosując gzymsy wieńczące na górze otworów. Stosując sztukaterię ścienną we wnętrzu, należy pamiętać o doborze odpowiedniej do zastosowanych profili listwie przypodłogowej. Stylizowana listwa o zwiększonej wysokości stworzy bazę i wizualnie wzmocni kompozycję ścienną. Częste zastosowanie, charakteryzujące szczególnie angielski styl wnętrz, mają również boazerie oraz panele montowane w dolnej części ścian.

Sztukateria sufitowa to głównie gzymsy przysufitowe łagodzące przejście ścian w płaszczyznę sufitu, płaskie listwy tworzące podobnie jak na ścianach dekoracyjne pola oraz zdobne, bardzo dekoracyjne rozety mające zastosowanie głównie jako akcent miejsca podwieszenia lampy. Gzymsy przysufitowe oprócz roli ozdobnej mogą również spełniać rolę osłony karniszy oraz miejsca ukrycia pasków led podświetlających sufit.

sztukateria we wnętrzu sypialni

Wymiary sztukaterii we wnętrzu

Przy wyborze kształtów i rozmiarów sztukaterii oraz listw podłogowych, duże znaczenie ma styl, jaki planujemy nadać wnętrzu, ale także osobiste preferencje jego mieszkańców. Istnieją wytyczne co do określania jej wymiarów, ale ostatecznie sztukateria powinna być dobierana indywidualnie do każdego wnętrza osobno.

Ważne elementy, o których warto pamiętać przy doborze ozdobnych sztukaterii do wnętrza domu:

  • Im wyższa i większa przestrzeń tym sztukateria powinna być większa i posiadać wyraźniejsze linie,
  • podłużne listwy ścienne powinny być klejone na ok. 1/3 całkowitej wysokości ściany,
  • wysokość gzymsów podsufitowych powinna oscylować w o przedziale 1/25 – 1/27 wysokości pomieszczenia.

wnętrze kuchni ze sztukaterią

Sztukateria wewnętrzna – materiały

Wybór materiałów, z których wykonana może być sztukateria, jest dość duży. Historycznie sztukaterie wykonane były z materiałów takich jak gips oraz drewno. Dzisiaj dostępne na rynku są sztukaterie z lekkich i trwałych materiałów, które dodatkowo posiadają atrakcyjną cenę. Wybór właściwego materiału to często indywidualne preferencje użytkownika wnętrza. Nie chodzi wyłącznie o preferencje ściśle materiałowe, ale również kształty oraz zdobienia sztukaterii, jakie z danego materiału można wykonać. Najczęściej na polskim rynku spotykamy sztukaterie z mdf, pvc, polistyrenu ekstrudowanego, styropianu, poliuretanu i gipsu ceramicznego. Materiały te różnią się między sobą znacznie jakością, jak i ceną. Część z materiałów nie nadaje się także na tworzenie skomplikowanych wzorów i zdobień. Różnice pojawiają się także w sposobie montażu poszczególnych typów sztukaterii. Wybór sztukaterii do wnętrza jest sprawą indywidualnych oczekiwań, a także środków finansowych, jakie możemy na nie poświęcić. Przed ostatecznym wyborem warto zamówić próbki z poszczególnych materiałów i na żywo ocenić ich jakość.

sztukateria projekt wnętrza

 

Krótkie zestawienie cech dla najpopularniejszych materiałów

  • Sztukateria z naturalnego drewna

ZALETY: Profile z drewna naturalnego dodają niezwykłej elegancji wnętrzu. Rozwiązanie nawiązujące do tradycji zdobienia wnętrz.

WADY: Trudna instalacja. Niezbędne są specjalistyczne narzędzia. Wysoka cena i ograniczona dostępność profili. Tekstura i kolor pomiędzy poszczególnymi odcinkami tego samego profilu może być zróżnicowana. Wrażliwa na działanie wilgoci, pod wpływem której może się wypaczać i zniekształcać.

  • Sztukateria MDF

ZALETY: Sztukateria MDF jest tańsza i odporniejsza od sztukaterii z drewna. Posiada pewną giętkość, co pozwala na zastosowanie w pomieszczeniach o nierównych ścianach.

WADY: Wrażliwa na uszkodzenia. Wymaga malowania.

  • Sztukateria z poliuretanu

ZALETY: Gładka powierzchnia, która przy odpowiedniej obróbce potrafi nawet imitować rozwiązanie drewniane. Jest tańsza, ale często wytrzymalsza i odporniejsza od rozwiązań drewnianch. Duża ilość profili zarówno prostych, jak i z ornamentami. Profile lekkie i łatwe w montażu.

WADY: Materiał należy malować.

Na rynku jest wielu producentów sztukaterii z poliuretanu. Ciekawe wzory proponuje np. Orac Decor lub Creativa

  • Sztukateria z PVC

ZALETY: Sztukaterie z PVC są odporne na czynniki zewnętrze takie jak np. wilgoć. Są wytrzymałe również na uderzenia.

WADY: Liczba profili jest bardzo ograniczona. Dostępne są proste wzory w niewielkiej gamie rozmiarów. Trudna do malowania.

Sztukateria z polistyrenu

ZALETY: Sztukateria z polistyrenu jest bardzo lekka a przez to łatwa o prosta w montażu. Może być cięta zwykłym nożykiem technicznym. Instalacja odbywa się przy użyciu kleju.

WADY: Niska jakość elementów. Z bliska zauważalna nierówna, ziarnista struktura.

  • Sztukateria z gipsu ceramicznego

ZALETY: Materiał nawiązujący do tradycyjnych rozwiązań. Możliwość uzyskania skomplikowanych zdobień i dekoracyjnych elementów o wyraźnych liniach i kształtach.

WADY: Profile są ciężkie i ich montaż jest trudniejszy niż analogiczne rozwiązania z innych materiałów. Złej jakości materiał może pęknąć.

Na polskim rynku działa wiele firm produkujących sztukaterię gispową. Bogatą ofertę wzorów znajdziemy u producenta Moulding

  • Sztukateria Flex

ZALETY: Elastyczny typ materiału. Profile Flex mogą być używane na zakrzywionych powierzchniach.

WADY: Rozwiązanie znacznie droższe niż standardowe „sztywne” profile. Często wykonywane na specjalne zamówienie.