Wnętrza w stylu angielskim – kunszt i elegancja

Dom bądź też mieszkanie urządzone w stylu angielskim to dla wielu pełna elegancja i harmonia. Plusem stylu angielskiego jest zdecydowanie ponadczasowa prostota i piękność detali. W projekcie wnętrz w stylu angielskim nie znajdą Państwo jednak drogich dodatków i szykownych mebli. Projekt wnętrza w stylu angielskim zakłada stworzenie przytulnego, rodzinnego klimatu. Co jeszcze warto o nim wiedzieć?


Styl angielski we wnętrzu – pochodzenie

Dla Anglików rodzina była zawsze najważniejsza. Początki stylu angielskiego przypadają na czasy panowania królowej Wiktorii, która to mocno podkreślała, że sfera życia rodzinnego jest niezwykle ważna. Warto dodać, że dla Anglików poza rodziną ważna jest także wygoda. To właśnie połączenie tych dwóch elementów – rodziny i wygody stworzyło styl angielski, tak charakterystyczny dla angielskich domów. W angielskim domu nie może również zabraknąć elementów rękodzieła, ale o tym za chwilę.

Styl angielski wnętrz– jakie meble?

Jak już wspomniano, Anglicy cenią wygodę. To właśnie takie muszą być dodatki w ich domach. Zabytkowe meble, które najczęściej przekazywane są z pokolenia na pokolenie zajmują centralne miejsce we wnętrzach anglików. Wnętrza w stylu angielskim to także liczne szafki, stoliki i komody. We wnętrzu nie może zabraknąć miękkich, tapicerowanych sof oraz foteli, które koniecznie muszą być uzupełnione o liczne poduszki.


kuchnia w stylu angielskim projekt wnętrza k


Wnętrza w stylu angielskim– kolorystyka?

Anglia to niestety kraj ponurej aury. Za oknem częściej jest szaro niż słonecznie. I to właśnie przez to, Anglicy starają się za wszelką cenę ocieplić swoje wnętrza, poprzez utrzymanie ich w jasnej, ciepłej tonacji. Kolorystyka stylu angielskiego to przede wszystkim pastele i wszelkie odcienie bieli. Delikatność tych kolorów złamana jest kolorowymi akcentami – czerwone, zielone czy też niebieskie detale idealnie współgrają z jasnymi połączeniami. Ciemne i ponure wnętrza mieszkań i domów dodatkowo rozjaśniane są jasnymi np. białymi meblami.

Styl angielski – konieczne są dekoracje

Projekt wnętrz w stylu angielskim obowiązkowo musi zawierać dekoracje. W angielskich domach wszechobecne są motywy kwiatowe. To jedna z podstawowych i tym samym najważniejszych cech stylu angielskiego. Motyw florystyczny musi być obecny na poduszkach, zasłonach, obiciach mebli czy też porcelanie. Obowiązkowo, w wazonach muszą znaleźć się świeże bądź suszone kwiaty. Najczęściej wykorzystuje się lilie i róże. Motywy florystyczne znajdujące się na elementach dekoracyjnych dość często łączone są z kratą bądź paskami. Warto dodać, że w wielu domach motywy florystyczne obecne są również na ścianach w postaci tapet bądź obrazów. Wspominając jeszcze o dodatkach, wielu architektów wnętrz zauważa, że styl angielski wnętrz to również motywy myśliwskie. Polowania są częścią życia anglików, dlatego tak ważną rolę odgrywają one w angielskim domu. Na kredensach, szafkach i komodach znajdują się liczne porcelanowe figurki hartów bądź koni.


styl angielski wnętrza architekt


Styl angielski wnętrz – w jaki sposób  urządzić kuchnię?

Architekci wykonując projekty wnętrz w stylu angielskim, zaznaczają, że najważniejsze są delikatne barwy, które powinny być zastosowane zarówno na ścianie, podłodze jak i na meblach. Najczęściej architekci wnętrz stawiają na biel, beż, wanilię i ecru – głównie za sprawą ponurego klimatu kraju. W sytuacji, gdy do kuchni dopływa odpowiednia ilość światła, można pokusić się o umieszczenie w projekcie ciemniejszej podłogi – to jeden ze sposobów na podkreślenie charakteru wnętrza. Niezwykle ważną rolę odgrywają same meble kuchenne – muszą tworzyć jedną, spójną formę. Projektowanie wnętrz kuchni w stylu angielskim zakłada, że wszystkie meble ustawione będą w ciągu, który wypełnią półki, szafki czy też szuflady. Z ciekawostki warto dodać, że wielu architektów wnętrz porównuje kuchnię w stylu angielskim do pudełka z przegródkami. Architekt wnętrz przygotowując projekt kuchni w stylu angielskim stara się za wszelką cenę umieścić w niej kuchenną wyspę i jadalnię – to idealne uzupełnienie aranżacji i pewność, że kuchnia będzie w 100% angielska.

Angielska kuchnia – jakich materiałów używać?

Jeśli chodzi o materiały wykorzystywane do wykonania mebli kuchennych to najważniejszą rolę odgrywają naturalne blaty np. z drewna bądź kamienia. Ponadto, bardzo ważne są baterie kuchenne. Architekci najczęściej proponują te, posiadające industrialne kurki, które trochę przypominają kwiaty, a trochę małe dźwignie. Jak już wspomniano, kuchnia w stylu angielskim powinna posiadać również jadalnię. To w niej obowiązkowo musi znaleźć się duży, rodzinny stół, który umożliwi wspólne spożywanie posiłków, nawet w przypadku licznej rodziny. Tu również stawia się na naturalność – masywny, drewniany stół oraz krzesła sprawią, że jadalnia będzie nie tylko piękna, ale i wygodna. Nie zapominajmy o dekoracjach – bez względu na styl, który Państwo wybiorą, muszą się one znaleźć w każdym pomieszczeniu. W przypadku kuchni w stylu angielskim projekt zawiera elementy dekoracyjne takie jak firanki i zazdrostki, z motywem kwiatowym bądź w kratę lub paski. Tak naprawdę, te trzy rodzaje motywów mogą znaleźć się na każdym elemencie dekoracyjnym – poduszce, serwetkach, obrusie, bieżniku czy nawet świeczkach. Motywy kwiatowe to nie wszystko. Warto dodatkowo postawić na gliniane doniczki, które będą idealnym uzupełnieniem dekoracji okna. Będą świetnym rozwiązaniem dla osób uwielbiających dostęp do świeżych ziół. Pachnące zioła w glinianych doniczkach to nie tylko wyjątkowy klimat, lecz i charakter kuchni.


projekt wnętrza w stylu angielskim

angielskie wnętrza projektowanie i architekt


Styl angielskijak urządzić wnętrze salonu?

Architekci częściej przygotowują projekt salonu w stylu angielskim niż kuchni. Być może dlatego, że to w salonie spędzamy większą ilość czasu i chcemy, by to właśnie tam było przytulnie i wygodnie. Projekt wnętrz salonu w stylu angielskim zawiera najczęściej drewniane, najlepiej dębowe meble. Jeśli natomiast chodzi o meble wypoczynkowe to warto stawiać na miękkie i tapicerowane sofy, wyposażone w wysokie oparcia i podnóżki. Obowiązkowo, muszą być uzupełnione o duże ilości poduszek i miękkich dekoracji. Ważniejsze jednak od mebli są dodatki – to one nadają charakteru każdemu wnętrzu. Najważniejsze są odpowiednie tkaniny. Koniecznie projekt musi zawierać kwieciste zasłony, koronkowe poszewki, wzorzyste serwety i obrusy, ale też piękne dywany. Warto również postawić na dekorację w postaci porcelany – oczywiście z kwiatowym motywem. Ściany powinno się wyeksponować przy użyciu portretów rodzinnych bądź martwej natury – im większa ich ilość tym lepiej. Nie zapominajmy o oświetleniu – w salonie obowiązkowo musi znaleźć się bogato zdobiony żyrandol i kinkiety, w tym samym stylu.

Urządzenie salonu czy też innych wnętrz w stylu angielskim wydaje się być stosunku łatwe. Najlepiej jednak przygotować projekt, który pozwoli umieścić w pomieszczeniu wszystkie niezbędne elementy, zgodnie z wcześniejszymi wskazówkami. Projekt wnętrza sprawi, że nie pominą Państwo żadnego elementu. Jeśli jednak, nie czują się Państwo na sile, warto skorzystać z pomocy architekta, dla którego wykonanie projektu wnętrz w stylu angielskim nie stanowi najmniejszego problemu. Wnętrza zaprojektowane przez specjalistów zachwycą nie tylko właścicieli, ale i odwiedzających ich gości.


angielski styl wnętrz projekty