Ponadczasowe wnętrza – nieprzemijalne piękno domu

Co czyni wnętrze ponadczasowym? Czy kiedykolwiek przeglądając stare magazyny wnętrzarskie trafiliście na wnętrza, które w swojej stylistyce nadal są aktualne? Co sprawia, że niektóre domy i mieszkania szybko się starzeją a inne, niezależnie od upływu czasu, wyglądają świeżo i wciąż aktualnie? Jak stworzyć ponadczasowe wnętrze, które oprze się mijającemu czasowi i zmieniającym się modom? Jak zaaranżować wnętrze, które będzie latami zachwycać? Nie ma łatwej i uniwersalnej drogi na wykreowanie takiej przestrzeni, ale przestrzeganie kilku reguł przybliży do osiągnięcia celu, jakim jest ponadczasowa aranżacja.


Ponadczasowa stylistyka – projekt wnętrza z charakterem

Ponadczasowe wnętrza mają moc niezmienności i stylistycznej aktualności. Wnętrza te opierają się modom i trendom i są od nich w dużej mierze niezależne. Wpływa na to wiele elementów takich jak użyte kolory, naturalne materiały i ograniczenie ekstrawaganckich, nowoczesnych elementów. Wnętrza o nieprzemijalnej stylistyce powinny być także wyważone w kwestii wyposażenia w elektronikę. Nowinki technologiczne zapewniają wiele udogodnień, ale szybko się starzeją. W kreowaniu pięknych przestrzeni należy oprzeć się o sprawdzone schematy. Stylistyka ponadczasowych wnętrz często czerpie z klasycznych wzorców i antycznej perfekcji form i kształtów.

ponadczasowe wnętrze

Klasyczny styl – ponadczasowa elegancja

Klasyczne wnętrza są nieprzemijalne i aktualne. Czerpie on w dużej mierze z greckich i rzymskich kanonów architektonicznych. Wykorzystuje elementy takie jak kolumny, pilastry, gzymsy, posągi i wiele innych architektonicznych elementów tworzących harmonijne i zdobne wnętrze. Szczegóły te wspaniale ubierają przestrzeń i nadają jej niezwykłego charakteru. Bogactwo form, kształtów oraz naturalnych materiałów takich jak kamień, drewno i tkaniny są niezmiennie aktualne i atrakcyjne. Duża ilość detali i stonowany zestaw barw to recepta na ponadczasowe wnętrze.

Ponadczasowe wnętrze a moda

Ponadczasowe aranżacje są odporne na zmieniające się trendy. Ich stylistyka jest prosta, dyskretna i bardzo wyrafinowana. Styl projektowania ponadczasowych wnętrz jest wysoce funkcjonalny, ale daleko mu do nijakich i nudnych rozwiązań. Jego subtelność i elastyczność sprawia, że jest on aktualny niezależnie od panującej mody. Tajemnica ponadczasowych rozwiązań to równowaga i porządek wizualny wszystkich elementów wchodzących w skład aranżacji. Wnętrza urządzone w ten niezwykły sposób często mieszają elementy z różnych epok. Tworzą eklektyczny miks, łącząc przeszłość z teraźniejszością, a nawet sięgając w przyszłość poprzez stosowanie awangardowych rozwiązań. W ponadczasowych wnętrzach nowoczesna sztuka może z powodzeniem współgrać np. z klasyczną, antyczną konsolą. Esencją nieprzemijalności jest wykorzystywanie elementów, które nie poddają się modzie i panującym trendom.

ponadczasowy styl wnętrz

Ponadczasowa funkcjonalność wnętrza

Ponadczasowe wnętrze to nie tylko wygląd i styl. Również jego funkcjonalność powinna przez lata zapewniać wygodę. Wszystkie elementy powinny zapewniać komfort oraz spełniać wszelkie wymagania użytkowników. Ich charakter powinien być na tyle uniwersalny, aby mógłby spełniać swoje zadanie niezależnie od wieku i upodobań mieszkańców. Dobranie odpowiednich elementów i dekoracji nie jest proste, ale poświęcając odpowiednią ilość czasu na znalezienia właściwego wyposażenia, z pewnością zagwarantujemy sobie komfort i użyteczność na całe lata.

Ponadczasowe wnętrze kuchni

Ponadczasowa paleta barw

Nieprzemijalna stylistyka wnętrz często wykorzystuje neutralne zestawy barw. Kolory te doskonale akcentują formy i kształty nie przytłaczając i nie dominując wnętrza. Beże, szarości i odcienie bieli są często obecne w tradycyjnie urządzonych domach. Kolory te stanowią doskonałe tło dla mebli, elementów dekoracyjnych i obrazów. Pomimo tego, że kolory te występują w wielu wnętrzach o ponadczasowej stylistyce, dopuszczalne są także barwy inne niż wyłącznie neutralne. Wykorzystanie klasycznych odcieni czerni, granatu i ciemnej zieleni doskonale uzupełnia podstawową paletę kolorów. Unikać należy modnych, sezonowych zestawów kolorystycznych. Są one ściśle kojarzone z danym okresem i szybko przestają być aktualne. Po kilku latach sprawiają wrażenie przestarzałych i niemodnych.

wnętrze ponadczasowego salonu

Ponadczasowy styl wnętrz dla każdego

Ponadczasowy charakter jest stosunkowo łatwy do osiągnięcia. Przestrzegając podstawowych reguł można uzyskać imponujące efekty. Tło we wnętrzu powinno być neutralne i stanowić stylistyczną bazę i podkład dla pozostałych elementów. Istotne jest podkreślenie kształtów, linii oraz detali architektonicznych wnętrza. Kolorystyczne dodatki w postaci granatu, zieleni lub czerni wprowadzą interesujące akcenty i uzupełnią neutralną paletę tła. Wnętrze powinno dążyć do prostoty, subtelności i elegancji.
Wyposażając wnętrze dobrze postawić na stonowane meble o delikatnej, klasycznej stylistyce. Czyste linie mebli bez bogatych zdobień, kojarzonych z konkretnymi epokami, są doskonałym wyborem przy tworzeniu ponadczasowej stylistyki. Również elementy dekoracyjne powinny być delikatne oraz niezbyt ekstrawaganckie. Wpiszą się w ogólny charakter wnętrza i wzbogacą jego atrakcyjność. Wszystkie te elementy to początek drogi do stworzenia nieprzemijającego komfortu i piękna. Wytrwałość i konsekwencja w ich wdrażaniu z pewnością przyniesie satysfakcjonujące rezultaty cieszące nieprzerwanie przez wiele lat.