projekt wnetrza domu inteligentnego

Projekt rezydencji – duży dom o rozbudowanej funkcji

Jakiego typu domy nazywamy rezydencjami. Co odróżnia je od zwykłych nieruchomości i jakie elementy powinien zawierać projekt rezydencji? Czy rezydencja to dom, w którym znajdziemy wyłącznie więcej pokoi czy może coś więcej?

Pojęcie rezydencji i tego, jak powinien wyglądać jej projekt, zmieniało się w czasie. Rezydencje to nie tylko przestrzeń, ale także styl życia, który w przeszłości znacznie odbiegał od tego, co znamy z dzisiejszych czasów. Jeszcze sto lat temu w bogatym dużym domu koncepcja terenu otaczającego, rozkład pomieszczeń, a także wystrój wnętrz dopasowany był do wystawnego i wygodnego życia właścicieli. W tamtych czasach projekt rezydencji zawierał bibliotekę, salę bilardową, salę balową, oranżerię i szereg pomieszczeń mieszkalnych dla personelu, kucharzy i kamerdynerów.

projekt domu

W dzisiejszych czasach nowoczesne rezydencje mogą mieć strefy rozrywkowe, takie jak sala balowa lub pokoje imprezowe, salony kominkowe, pokoje multimedialne, piwnice na wino, specjalistyczne kuchnie, kryte baseny z własnymi strefami spa, sal fitness, domowe biura z profesjonalnym wyposażeniem, a także wiele innych niezwykłych udogodnień.
W nowoczesnych projektach rezydencji znajdziemy strefy dla gości, jak i wydzielone prywatne apartamenty główne z ogromnymi sypialniami, łazienkami w stylu salonów kąpielowych oraz bogatymi garderobami. Nowoczesne rezydencje, zapewniają swoim mieszkańcom wypoczynek, rekreację, a także bezpieczeństwo.

Rezydencje to nie tylko budynek o charakterze luksusowego domu, ale także otoczenie. Na zewnątrz znajdują się bogate tereny z zaprojektowanymi ogrodami. Na terenie otaczającym rezydencję można znaleźć także obiekty sportowe, takie jak kort tenisowy i boisko do koszykówki, plac zabaw dla dzieci, stawy lub oczka wodne, klimatyzowane garaże, stajnie, altany, kuchnie zewnętrzne ze stanowiskami do grillowania, patio z basenem i wiele innych.
Niezależnie od stylu architektonicznego projektu lub lokalizacji, luksus oraz udogodnienia są znakiem rozpoznawczym domów o charakterze rezydencji.

aranżacja wnętrza basenu

Co sprawia, że dom jest rezydencją?

 

Prawdziwy projekt rezydencji wyróżnia się indywidualnym charakterem oraz jest spersonalizowany pod właścicieli i ich potrzeby. W projekcie odnaleźć można starannie dobrane materiały i rozwiązania budowlane. Obecnie są projektowane i budowane przy użyciu zrównoważonych ekologicznie materiałów, a także z użyciem inteligentnych i energooszczędnych technologii.
Prawdziwa istota rezydencji tkwi w rozwiązaniach funkcjonalnych, materiałach i detalach. Są one gwarantem jakości i trwałości.

Rezydencje zbudowane i wykończone są z najwyższej jakości materiałów, takich jak egzotyczne drewno, niestandardowe tkaniny i meble, marmurowe podłogi, granitowe blaty, ozdobne kominki, najwyższej klasy urządzenia, mozaiki i ceramiki.

Wysokiej jakości drewno obejmuje konstrukcje z takich gatunków jak drewno jesionowe, dębowe, tekowe i orzechowe. We wnętrzach znajdziemy podłogi i okładziny z egzotycznego drewna takiego jak np. heban.

Najpopularniejszymi rodzajami kamienia naturalnego wykorzystywanych w projektach rezydencji są takie odmiany jak marmur, granit, łupek, trawertyn, kwarcyt i wapień, który zapewnia naturalne tekstury zarówno dla wnętrza rezydencji, jak i zewnętrznej dekoracyjnej elewacji.

Nowoczesne rezydencje, niezależnie czy są w stylu klasycznym, nowoczesnym, modern classic czy innym, wyposażone są także w wysokiej klasy urządzenia, funkcje inteligentnego domu i wyszukane systemy bezpieczeństwa. Podkreślają one luksusowy charakter rezydencji.

projekt wnętrza nowy dwór mazowiecki cennik

Projekt rezydencji – ile metrów kwadratowych?

 

Słownikowa definicja rezydencji wskazuje na „duży, drogi dom”. Co oznacza „duży”, w odniesieniu do nieruchomości, jest dość płynne. Duży dom w mieście, w którym działki mają z reguły małą powierzchnię, będzie czymś innym niż duży dom na wsi zbudowany w otwartym terenie. Duża rezydencja to taki dom, którego powierzchnia przekraczać będzie znacznie powierzchnię domów budowanych w danym regionie. W Polsce duże rezydencje to zazwyczaj powyżej 1000m2. W USA rezydencje o powierzchniach dziesiątek tysięcy metrów kwadratowych nie należą do rzadkości.

Skorzystaj z usługi projektowania wnętrz rezydencji

Architekt wnętrz Artcore Design

wnętrze salonu glamour inspiracja

Styl rezydencji – projekt nowoczesny czy klasyczny?

 

Do najpopularniejszych stylistycznych kierunków architektonicznych w jakich są projektowane rezydencje w Polsce to:

  • projekt rezydencji w stylu nowoczesnym
  • projekt rezydencji w stylu amerykańskim

Projekty rezydencji w stylu klasycznym

 

Rezydencje klasyczne inspirowane są architekturą starożytnej Grecji i Rzymu. Charakterystycznymi elementami tej architektury są kolumny, ozdobne gzymsy i sztukaterie oraz różnego rodzaju zdobienia. Projekty klasyczne rezydencje to rozwiązania ponadczasowe o nieprzemijającym pięknie, które niczym antyczne wille zapewniają swoim mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo. Historyczny charakter uzupełniony o nowoczesne rozwiązania sprawia, że projekty rezydencji klasycznych są nie tylko piękne, ale także zapewniają wysoką funkcjonalność i energooszczędność.

Niektóre z tych kluczowych elementów obejmują następujące rozwiązania:

  • Symetria i proporcje. Klasyczne rezydencje są zwykle symetryczne i mają elementy, takie jak kolumny i okna, które są równomiernie rozmieszczone na elewacji.
  • Kolumny w określonym stylu. W projektach rezydencji klasycznych najczęściej stosowanymi kolumnami są kolumny inspirowane porządkiem greckim: doryckim, jońskim lub korynckim dla architektury greckiej. W niektórych projektach odnajdziemy także rzymskie inspiracje np. Kolumny toskańskie lub kolumny będące złożeniem kilku innych stylów.
  • Trwałe materiały budowlane. Projekty rezydencji to zazwyczaj nie tylko ponadczasowy wygląd, ale także materiały, których jakość oprze się upływowi czasu,
  • Klasyczne motywy projektowe. Domy często mają listwy gzymsowe, dachy o średnim nachyleniu, ozdobne okapy, ozdobne obramowania drzwi i połamane naczółki nad drzwiami wejściowymi.