Dom w stylu kolonialnym. Jak urządzić wnętrze w stylu kolonialnym?

Elegancja i dobry gust – tak w skrócie można opisać kolonializm, czyli wystrój wnętrz, który mimo upływu lat nadal cieszy się dużą popularnością. Styl kolonialny łączy w sobie elementy stylu wiktoriańskiego z elementami rodem z Afryki i Azji. To idealne miejsce na duże, masywne, ciemne i bogato zdobione meble, które zestawiane są z egzotycznym rękodziełem i wzorzystymi dekoracjami. Całość aranżacji wnętrza jest nie tylko elegancka, ciepła i przytulna, ale również wyjątkowo funkcjonalna.

Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym

Projekt aranżacji wnętrza w stylu kolonialnym to eklektyczne połączenie europejskiej prostoty i klasyki z niesamowitą energią i kolorystyką rodem z Afryki i Azji. Wystrój każdego pomieszczenia jest niczym niesamowita podróż do dawnych czasów. Podłoga w stylu kolonialnym to najczęściej drewno egzotyczne. Meble kolonialne są zwykle ciężkie, a ich barwy ciepłe. Wzorowane są na meblach wiktoriańskich, jednak uzupełnione są o motywy afrykańskie. Drewno meblowe również jest zwykle egzotyczne – może to być mahoń, drewno tekowe, palisander i heban. Dominują tutaj odcienie czerni, brązu, czerwieni, a nawet żółci i złota. Powiew świeżości wprowadza tu często również zieleń – zarówno w formie naturalnych kwiatów, jak również ciekawych dodatków, jak zasłony czy rolety. Aranżacja wnętrza w stylu kolonialnym uwzględnia zwykle również motywy roślinne i zwierzęce, egzotyczne wykończenia, a także formy geometryczne, które są charakterystyczne dla kultur wschodnich.

Salon w stylu kolonialnym

Motywem przewodnim w salonie w stylu kolonialnym zwykle są subtelne barwy. Doskonałym rozwiązaniem są stonowane ściany w kolorze jasnobrązowym lub beżowym. Delikatne, naturalne kolory doskonale współgrają z ciężkimi, ciemnymi meblami. Masywne, klasyczne meble drewniane i dodatki z epoki wiktoriańskiej są w wnętrzach w stylu kolonialnym bardzo popularne. Spotkamy tutaj duże i wygodne kanapy skórzane oraz ciężkie komody i szafki z mahoniu lub hebanu. Pasują tutaj idealnie również masywne fotele i krzesła z obiciami z motywem roślinnym lub zwierzęcym. Misterne rzeźbienia i metalowe uchwyty oraz okucia to tutaj podstawa. Energii i egzotyki dodają salonowi w stylu kolonialnym również nietuzinkowe dodatki – w tym np. wielokolorowy pled, zdjęcia z egzotycznych podróży lub ciekawe reprodukcje obrazów. To również idealne miejsce na orientalne motywy, które sprawią, że wnętrze nie będzie surowe. Ręcznie tkany dywan? To idealne miejsce dla niego.

Kuchnia w stylu kolonialnym

Kolonialna kuchnia i jadalnia nie mogą obejść się bez mebli stylizowanych na klasyczne. Ciężkie i masywne szafki kuchenne, czy też kredens wyglądają elegancko i luksusowo. Choć w stylu kolonialnym królują zwykle ciemne meble, w kuchni doskonale sprawdzi się biała zabudowa kuchenna. Dodatki z rattanu, wikliny lub bambusa są tu szczególnie miło widziane. Motywem przewodnim również są tutaj subtelne barwy, którym można dodać charakteru przez orientalne wzory i egzotyczne rzeźby. Ściany można uzupełnić o ciekawe grafiki o tematyce afrykańskiej lub azjatyckiej. Sprawdzą się tutaj również wszelkie dodatki nawiązujące do natury – kwiaty cięte i doniczkowe, pachnące zioła i patery z owocami to wręcz konieczność dobrego projektu aranżacji wnętrza w stylu kolonialnym. Ciekawym rozwiązaniem będą tutaj również zielone rolety lub zasłony.

Jak urządzić sypialnię w stylu kolonialnym?

Piękne, rzeźbione meble doskonale sprawdzą się w sypialni w stylu kolonialnym. To miejsce przytulne i niesamowicie ciepłe, utrzymane w kolorystyce ziemi. Dominują tu brązy, beże, pomarańcz i oliwka. Dobrym pomysłem jest duże, masywne łóżko z baldachimem, którego urok podkreśli dodatkowo między innymi orientalny dywan, stylizowana lampka nocna i zdobione poduszki. Ciekawym przedmiotem w kolonialnej sypialni będzie również ażurowy parawan, a także duże lustro w złoconej ramie. Idealnie sprawdzą się tutaj również lekkie tkaniny z motywami kwiatowymi – królują tu między innymi atłasy i jedwabie. Sprawdzą się tutaj również różnego rodzaju kufry i kosze z wikliny czy rattanu. Ciekawym pomysłem będą ciężkie zasłony, dekoracyjna stara walizka, a nawet postarzana mapa na ścianie, która dodatkowo podkreśli podróżniczy charakter wnętrza.

Styl kolonialny – dekoracje

Bardzo ważnym elementem wystroju wnętrz w stylu kolonialnym są dekoracje, jednak nie powinny one dominować wnętrza, ponieważ podstawą jest tutaj harmonia, ład i naturalność. Dzięki przemyślanym dekoracjom wnętrze nabiera lekkości i nie jest tak mocno przytłaczane przez ciężkie i masywne meble. Sprawdzą się tutaj indyjskie dodatki, takie jak lampy, figurki słoni z podniesioną trąbą, figurki Buddy, maski afrykańskie, wazony i świeczniki. Doskonale w wystrój wnętrza wpisują się również płócienne obrazy z motywami roślinnymi lub motywami podróżniczymi – zwłaszcza te w masywnych ramach. Bardzo istotną rolę odgrywają tutaj również rośliny doniczkowe. Odrobinę egzotyki wprowadzą tutaj między innymi storczyki i jaśmin, a także rośliny niekwitnące o okazałych liściach, rodem z Azji lub Afryki. Warto zadbać również o oświetlenie. Dobry architekt wnętrz uwzględni w pomieszczeniach między innymi ciekawe lampy z ozdobnymi abażurami, które podkreślą charakter wnętrza i dodadzą mu lekkości.