Projekt fotela Jajo

Fotel Jajo (Egg Chair) – Arne Jacobsen

Fotel Jajo (Egg) zaprojektowany został przez Arne Jacobsena jako element projektu wnętrza lobby oraz recepcji hotelu SAS Royal w Kopenhadze w roku 1958.

Projektowanie wnętrz budynku hotelu oraz wykonanie projektów wszystkich mebli było zleceniem, które pozwalało Jacobsenowi na wprowadzenie w życie teorii o łączeniu architektury i wzornictwa. Fotel Jajo stanowi jedno z największych osiągnięć jacobsenowskiego wzornictwa totalnego. Przypomina rzeźbę i doskonale kontrastuje z poziomymi i pionowymi płaszczyznami budynku. Kształt fotela został wymodelowany przez Jacobsena z gliny. Następnie w oparciu o model wykonano konstrukcję fotela z pianki. Jacobsen jako pierwszy wykorzystał tą technikę kształtowania szkieletu fotela. Tak przygotowany fotel obito materiałem.

Fotel posada wyjątkowy kształt. Można się w nim zanurzyć i zyskać odrobinę prywatności w miejscach publicznych. Niezależnie od tego czy z podnóżkiem czy bez, fotel doskonale sprawdza się w miejscach publicznych np. w poczekalniach jak i w domu.

Fotel Jajo można kupić w różnych wersjach. Może być wykonany z różnych tkanin lub ze skóry. Niezmiennym elementem natomiast jest podstawa w kształcie gwiazdy, którą wykonuje się z wypolerowanego lśniącego aluminium.