projekt mebli fotel barcleona

Fotel Barcelona – siedzisko godne króla

Do historii fotel ten przeszedł jako ikona designu. Pomimo tego, że od jego powstania minęło już prawie sto lat nadal świetnie prezentuje się w aranżacji wnętrz nowoczesnych i minimalistycznych.

Fotel Barcelona zaprojektowany został przez Ludwiga Mies van der Rohe i Lilly Reich. Był częścią projektu wnętrza dla niemieckiego pawilonu na międzynarodowej wystawie w Barcelonie w 1929 roku. Fotel stworzony został z myślą o królowej i królu Hiszpanii. Kształt fotela inspirowany był fotelami egipskich królów i dostojników z czasów cesarstwa rzymskiego. Fotel Barcelona ma w sobie coś z tronu, jednak sami monarchowie nie mieli okazji, by się o tym przekonać, ponieważ nie odwiedzili niemieckiej ekspozycji.

Materiały

Charakterystyczną cechą fotela jest rama w kształcie X. To cecha rozpoznawcza tego mebla. Wykonana jest z chromowanej lub nierdzewnej stali. W egzemplarzach oryginalnych znajduje się na niej wybity podpis projektanta wraz z unikalnym numerem seryjnym. Tapicerka fotela stanowi symbol luksusu i trwałości. Zszyta jest z kilkudziesięciu kawałków najlepszej jakości naturalnej skóry. Całość jest efektownie pikowana. Fotel posiada ponadczasową formę równocześnie zapewniając wysoki komfort użytkowania.

Obecna produkcja

Fotel Barcelona jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych projektów Miesa van der Rohe. Prawo do jego produkcji zostały przekazane amerykańskiej firmie Knoll, która sprzedaje go po dzień dzisiejszy. Obecnie wykonywany jest na masową skalę, ale wciąż można uważać je za rękodzieło, ponieważ obicie każdej poduszki zszywane jest ręcznie z 40 kawałków skóry. Oryginalny fotel Barcelona kosztuje między 20-30 tysięcy złotych, ale można kupić reprodukcję pod innymi nazwami handlowymi. Mebel inspirowany oryginałem można kupić już za 2-2,5 tysiąca złotych.