Jak urządzić gabinet – projekt wnętrza domowego biura

Domowa przestrzeń kojarzy się głównie z wypoczynkiem oraz spędzaniem czasu z rodziną, jednak coraz częściej służy również jako miejsce pracy. Aby lepiej skoncentrować się na zajęciu i działać efektywniej, należy wydzielić strefę przeznaczoną na pokój do pracy, czyli gabinet. Takie wnętrze powinno charakteryzować się wysoką funkcjonalnością oraz sprzyjać pełnemu skupieniu na wykonywanej pracy. Jak wobec tego urządzić domowe biuro, aby było ono praktyczne i spełniało indywidualne potrzeby osoby pracującej?

Gabinet w domu – dla kogo?

Obecnie wiele osób pracuje w domu, co wiąże się z wykonywaniem wolnego zawodu lub byciem freelancerem. W domowym zaciszu działać może grafik, informatyk, copywriter, tłumacz czy architekt. Dotyczy to również pracowników korporacji oraz menadżerów. Wydzielona przestrzeń gabinetu przydaje się również podczas wykonywania projektów, planowania podróży czy domowego budżetu, opłacania rachunków lub odrabianiu lekcji przez dzieci.

Nie wszyscy jednak mogą działać zdalnie w systemie home office. Wymaga to bowiem dużej samodyscypliny. Pracując w mieszkaniu trudniej skupić się w pełni na konkretnym zajęciu, gdyż wiele rzeczy może rozpraszać i odciągać od wykonywania danej czynności. Wobec tego należy wygospodarować przestrzeń przeznaczoną tylko do pracy. Wówczas można lepiej skoncentrować się na zadaniu, a także szybciej osiągnąć zamierzony cel, pracując wydajniej i efektywniej.

projekt gabinetu w domu

domowy gabinet biuro projekt aranżacja

Projekt wnętrza gabinetu – Podstawowe zasady urządzania

Otoczenie ma duży wpływ na samopoczucie ludzi, dlatego inaczej aranżuje się strefę wypoczynkową, a inaczej przestrzeń przeznaczoną do pracy. W tej drugiej szczególną uwagę przywiązuje się do funkcjonalności i zwiększenia walorów użytkowych. Projekt wnętrza gabinetu powinien sprzyjać koncentracji, nie przytłaczać ilością kolorów czy detali, gwarantując pełen komfort psychiczny.

Dobór odpowiednich barw odgrywa ważną rolę w pomieszczeniu przeznaczonym do pracy. W takiej przestrzeni najlepiej sprawdzą się odcienie jasne i stonowane, a więc przede wszystkim szarości, beże, tonacje kremowe czy błękity. Ściany powinny zostać pomalowane na jednolity kolor, gdyż wyraziste wzory oraz intensywne barwy rozpraszają uwagę i po dłuższym czasie zaczynają przytłaczać.

To, w jaki sposób urządzić gabinet, zależy również od warunków lokalowych. Mając do dyspozycji pomieszczenie o ograniczonym metrażu, trzeba wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Często wówczas „ukrywa” się pewne elementy. Są to na przykład biurka w zabudowie czy szafki schowane w szafie, w których można przechowywać dokumenty. Architekt wnętrz to osoba, która pomoże zaprojektować takie funkcjonalne systemy, które pozwolą zamienić nawet małe wnętrze w funkcjonalne domowe biuro.

klasyczny angielski gabinet w domu projekt wnętrza

gabinet w stylu klasycznym angielski glamour

Biurko – najważniejszy element biura w domu

Biurko stanowi niezbędne minimum w aranżacji gabinetu. Musi być ono wystarczające do umieszczenia na nim komputera lub rozłożenia dokumentów. Dysponując niewielką powierzchnią można wybrać model z rozkładanym blatem. Ciekawą opcję stanowi również biurko zawieszone na ścianie, które złożone przypomina szafkę, a po rozstawieniu oferuje odpowiednią ilość miejsca do pracy. Takie rozwiązania zmienią salon czy sypialnię w biuro na czas pracy, wykorzystując w pełni dostępną przestrzeń.

Posiadając oddzielny pokój do pracy można dowolnie wybrać stylistykę biurka czy jego wielkość. W eleganckich wnętrzach najlepiej sprawdzą się duże, masywne, z elementami ozdobnymi czy nietuzinkowym rzeźbieniem. Efektownym dopełnieniem reprezentacyjnego gabinetu będzie antyczne biurko, które podkreśli dostojny charakter biura. Popularny w ostatnim czasie styl skandynawski, łącząc w sobie wysoką funkcjonalność z pięknem minimalizmu, oferuje biurka o geometrycznym, prostym kształcie. Ze względu na jasną kolorystykę i dość uniwersalną formę można łatwo wpasować je w wystrój domowego biura. Ponadto stanowią one komfortowe miejsce do pracy.

Meble w pokoju do pracy

Oprócz biurka w gabinecie nie może zabraknąć krzesła biurowego. Tutaj uwagę należy zwrócić przede wszystkim na kwestię pozostania w pozycji siedzącej przez wiele godzin. Wobec tego krzesło biurowe powinno być nie tylko spójne ze stylistyką wnętrza, ale również wygodne, gdyż to właśnie ono w dużym stopniu wpływa na komfort pracy. Fotel taki powinien posiadać regulację wysokości oraz właściwie wyprofilowane oparcie.

Użytecznym elementem wyposażenia domowego biura są komody oraz kontenery, które umieszcza się pod biurkiem. Dzięki temu najpotrzebniejsze dokumenty czy artykuły papiernicze można mieć zawsze w zasięgu ręki. Gotowe kolekcje mebli biurowych obfitują w różne modele witryn, regałów i niewielkich szaf, które pomieszczą niezbędne w pracy książki lub segregatory. Mając do dyspozycji większą przestrzeń, można dowolnie dobierać wielkość oraz styl mebli. Ciekawie wygląda zestawienie prostych elementów, nawiązujących do nowoczesnych trendów z solidnym, ponadczasowym antykiem, uzyskując użyteczną przestrzeń, w której tradycja przenika się ze współczesnością.

projekt wnętrza gabinetu architekt

projekt wnętrza gabinetu architekt

Projekt gabinetu – ustawienie mebli, dodatki i kwestia oświetlenia

Przestrzeń biurowa powinna być zagospodarowana tak, aby osoba pracująca zdalnie mogła wykonywać swoje obowiązki korzystając ze światła rozproszonego. Biurko należy ustawić względem okna – naprzeciwko lub pod kątem. Pozwala to nie tylko przez jak najdłuższą część pracy wykorzystywać światło naturalne, ale zapewnia również oczom odpoczynek od stałego patrzenia w monitor. Raczej rezygnuje się z ciężkich zasłon czy firan na rzecz rolet i żaluzji, które pozwalają na kontrolę dopływu światła słonecznego, chroniąc jednocześnie przed nadmiernym nasłonecznieniem w lecie.

Postawienie w gabinecie regału z książkami lub szafy pozwala stworzyć atmosferę dobrą do pracy. Zapełniona przestrzeń, dając uczucie odosobnienia, sprzyja koncentracji. Dobrym sposobem na wykorzystanie dostępnego miejsca jest ustawienie kanapy z funkcją rozkładania. Fotel, będąc efektownym elementem aranżacji gabinetu, umożliwia komfortowe zagłębianie się w lekturze lub dokumentach. Dopełnieniem wystroju mogą być świeże kwiaty lub rośliny doniczkowe, na ścianie sprawdzi się natomiast plakat motywacyjny czy interesująca grafika.

Gabinet powinien być praktyczny i uwzględniać wszystkie niezbędne elementy wyposażenia. Wystrój pokoju do pracy zależy nie tylko od indywidualnych upodobań, ale i rodzaju wykonywanej pracy. Uwzględnienie w projektowaniu wnętrza swoich potrzeb pozwala stworzyć funkcjonalną przestrzeń do pracy zdalnej.

projekt wnętrza gabinetu architekt