Luksusowy salon – jak urządzić ekskluzywne serce domu

Jeżeli myślisz, że esencja luksusu jest zawarta w kupnie najdroższej sofy lub kolekcjonowaniu najrzadszych oryginalnych dzieł sztuki, to pora zmienić  spojrzenie na ten element. Stworzenie prawdziwego luksusowego wnętrza często jest celem, który ciągle umyka. Pojęcie luksusu jest płynne. Określenie tego, czym naprawdę jest, zależy wyłącznie od światopoglądu danej osoby i jej oczekiwań. Luksus to nieuchwytny stan zmieniający się wraz z naszymi wyborami i życiowymi doświadczeniami.

Dążenie do stworzenia luksusowego salonu należy traktować jako podróż i proces organiczny, w którym pewne założenia mogą się zmieniać. Luksus nie jest produktem, a projekt wnętrza luksusowego salonu stanowi tylko drogowskaz i pomoc na drodze do jego osiągnięcia. Pomimo wielu niewiadomych, można wytyczyć pewną ścieżkę postępowania, która przybliży do celu jakim jest urządzenie ekskluzywnego salonu.

Luksusowy salon – przygotowanie otoczenia na zmiany

Największą przeszkodą, w tworzeniu luksusowego domu jest nadmiar przedmiotów, który gromadzi się z czasem wokół mieszkańców. Pierwszym krokiem do stworzenia luksusowego salonu, jest bezwzględne rozstanie się ze wszystkimi zbędnymi rzeczami. Wszystko, co powinno pozostać, to rzeczy służące na co dzień i kilka rzeczy osobistych, z którymi jesteśmy emocjonalnie związani. Zbyt duża ilość drobiazgów oraz rzeczy do wykorzystania „w przyszłości” utrudni, lub nawet uniemożliwi nam stworzenie wnętrza od nowa, zgodnie z nowymi regułami.

projekt wnętrza luksusowego salonu domu

luksusowe wnętrza salon projekt

Multimedia i technologia w luksusowym salonie

Jedną z twarzy luksusu jest komfort, jaki zapewnia on swoim użytkownikom. W dzisiejszych czasach inteligentne systemy pozwalają na sterowania wieloma funkcjami naszego domu bez podnoszenia się z fotela. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych i dekoracyjnych warto pomyśleć o dostosowaniu istniejącej, lub zaprojektowaniu nowej, instalacji elektrycznej w salonie, jak i w całym domu. Odpowiednio ukryte kable i urządzenia sprawią, że w niewidocznej warstwie wnętrza, będziemy opływać w nowinki technologiczne zapewniające nam całkowitą kontrolę nad domem. Dostarczają one także dostęp do nieograniczonej informacji. Oświetlenie, nagłośnienie, telewizja, internet, zasłony, temperatura i inne elementy mogą być włączane i sterowane aplikacją zainstalowaną w telefonie. Warto przemyśleć swoje potrzeby i w razie możliwości wprowadzić odpowiednie rozwiązania do projektu luksusowego salonu.

Magia tekstury i koloru

Aranżowanie kolorem i teksturą  to zadanie trudne i wymagające wprawy. W dziedzinie tej powstały niezliczone ilości opracowań, a i tak pozostaje ona tematem otwartym. Wystrój luksusowego salonu powinien tworzyć spójną przestrzeń. W łączeniu barw i tekstur należy pamiętać, że kolor odpowiedzialny jest za nastrój. Tekstura ubogaca wnętrze luksusowego salonu. Tworzy namacalne tło całej aranżacji, wprowadza do salonu miękkości aksamitu, lekkości pióra, ziarnistości ziemi, gładkości skóry… Odpowiedzialna jest za „głębię” w projektach wnętrz.

luksusowy salon projekt wnętrza rezydencji

luksusowy salon aranżacja wnętrza domu

Luksusowy salon: Siła rzeźby

Kształt jest elementem, który ma głęboki wpływ na podświadomość i postrzeganie. Rozglądając się i widząc jedynie kwadratowe krawędzie oraz płaskie powierzchnie, trudno będzie o zachwyt. Myśląc o rzeźbie zwykle przywodzimy w głowie obraz posągów, klasycznych budynków lub fantazyjnych ceramicznych figurek. Ilekroć jednak  modelujemy kształt, aby stworzyć pożądany efekt, rzeźbimy. Projektując luksusowy salon, nie należy obawiać się tworzenia płynnych krzywych linii, spiral, oraz innych nietypowych kształtów. Wnętrze luksusowego salonu ma oferować doznania wizualne na każdej płaszczyźnie.

Naturalne materiały – szyk i elegancja

Architekci wnętrz często wykorzystują w swoich projektach naturalne materiały, które posiadają swoje własne niewymuszone piękno. Kamień i drewno towarzyszą człowiekowi od tysięcy lat. Materiały te tworzą przyjazną atmosferę i oddziaływają na nastrój mieszkańców. Dostępność różnych rodzajów drewna o odmiennych kolorach i właściwościach, kamienia o zróżnicowanym użyleniu, fakturze i odporności sprawia, że ilość kompozycji, jakie możemy stworzyć z tych materiałów, jest w praktyce nieograniczona. Tworząc luksusowy salon z wykorzystaniem naturalnych materiałów, będziemy mieli pewność unikalności i ponadczasowości wnętrza.

projektowanie luksusowych wnętrz salon

projekt salonu w luksusowym domu

Oświetlenie i meble – wyposażenie w luksusowym salonie

Wspaniałe oświetlenie i luksusowe meble to nieodłączna część wnętrza pięknego i ekskluzywnego salonu. Producenci wyposażenia oferują ogrom form i ręcznie tworzą prawdziwe dzieła sztuki. Meble i lampy potrafią często szokować formami i złożonością. Przy wyborze tych elementów należy jednak pamiętać, że ich nadrzędną funkcją jest funkcjonalność i indywidualne dopasowanie do aranżowanego wnętrza. Spoglądając na salon z niewygodnego fotela, może umknąć nam piękno wnętrza.

Wizja efektu

Ekskluzywny wystrój salonu to coś więcej niż aranżowanie wnętrza ozdobnymi żyrandolami i luksusowymi meblami według powtarzalnych schematów. Jest to kreowanie prawdziwego diamentu, który będzie zachwycał mieszkańców i gości domu. Osiągnięcie luksusu, który początkowo jest tylko w naszej głowie w postaci wizji, to długa droga. Ważny jest odpowiednie jej rozpoczęcie i konsekwentne nią podążanie bez względu na ewentualne potknięcia.

projektowanie wnętrz luksusowego salonu rezydencji