Domowa biblioteka- wnętrze dla książek i domowników

Dla wszystkich wielbicieli książek, wnętrze domowej biblioteki stanowi wymarzoną przestrzeń. Przytulna i pojemna domowa biblioteka jest miejscem, które pozwoli na spędzenie czasu z ulubioną literaturą. Jest to przestrzeń intymna o bardzo sprecyzowanej funkcji. Oprócz walorów relaksacyjnych wnętrze domowej biblioteki posiada także bardzo funkcjonalne przeznaczenie, pozwalając na przechowywanie dużej ilości książek. Nawet gdy nie jesteśmy wielkimi fanami czytania, warto pomyśleć o zaaranżowaniu w naszym domu takiego wnętrza z uwagi na jego prestiżowy charakter. Jeżeli dom nie jest duży, można pomyśleć o wydzieleniu niewielkiej powierzchni na regały biblioteczne, chociażby w domowym gabinecie. Pięknie zaaranżowany kącik czytelniczy z pewnością poprawi ogólną funkcję domu i będzie ciekawym elementem wnętrza.

Biblioteczka domowa – lokalizacja

Niezwykle ważnym elementem w projekcie wnętrza domowej biblioteki jest jej prawidłowe zlokalizowanie. Miejsce powinno zapewniać odpowiednią powierzchnię, tak aby możliwe było zastosowanie potrzebnej ilości regałów. Dobrze także zaaranżować miejsce z fotelem i pomocniczym stolikiem. Wnętrze biblioteki powinno zapewniać spokój i ciszę niezbędną do osiągnięcia, spokoju i pełnej koncentracji. Jeżeli projekt domu na to pozwala, warto wybrać przestronny pokój z dużymi oknami. Zdecydowanie należy unikać miejsc ciemnych i ciasnych. Miejsce do czytania warto zlokalizować blisko okna. Pozwoli to na cieszenie się naturalnym światłem. Jest to uniwersalna zasada lokalizowania przestrzeni o tym przeznaczeniu. Ładny widok za oknem dodatkowo wpłynie na czerpanie pełnej przyjemności ze spędzaniu czasu w tym wyjątkowym wnętrzu. Jeżeli nasz dom nie pozwala na wydzielenie osobnego pokoju, warto rozważyć stworzenie nawet niewielkiego kącika czytelniczego np. w salonie. Eleganckie regały biblioteczne z pewnością wpłyną pozytywnie na ogólny charakter wnętrza i na pewno dodadzą klasy całemu pomieszczeniu.

biblioteka w domu czytelnia aranżacja

klasyczna biblioteczka w- domu

Wnętrze biblioteczki w domu – policz książki

Dla niektórych biblioteka ma być spokojną przystanią odpoczynku z kilkoma dekoracyjnymi albumami. Dla innych będzie to miejsce, w którym przechowywane będą duże kolekcje, gromadzonych przez lata książek. Przed przystąpieniem do projektu wnętrza domowej biblioteki warto przeliczyć swój księgozbiór i określić ilość niezbędnego miejsca, jakie będzie potrzebne, aby pomieścić wszystkie tomy naszego zbioru.

Wybierz odpowiednie półki i regały

Pasjonaci czytelnictwa często postrzegają książki jako rzeczy niezwykle cenne i dlatego dużo energii i czasu poświęcają na wybór odpowiednich półek i regałów.
W tym przypadku piękno nie jest jednak priorytetem Należy zwrócić szczególną uwagę na względy konstrukcyjne i wytrzymałościowe. Mowa tutaj nie tylko o meblach, ale także stropach, ścianach i belkach naszego domu. Domowa biblioteka generuje spore obciążenia, na które nasz dom może nie być przygotowany. Regały powinny pozwalać na przechowywanie tylko takiej ilości książek, jaka będzie bezpieczna dla konstrukcji naszego domu. Ich wielkość będzie naturalnym ograniczeniem i bezpiecznikiem w tym obszarze.

Wybierając meble, warto skupić się na tych o stonowanych formach i kolorach. Książki często są bardzo dekoracyjne i łatwo o przeciążenie wizualne we wnętrzu. Należy unikać barwnych podświetleń i rzeźbionych półek. Kolor i styl mebli powinien być dopasowany do ogólnego charakteru domu. Ważne jest również zapewnienie pomieszczeniu, a także wnętrzom regałów, odpowiedniej wentylacji, tak aby uniknąć wilgoci mającej zgubny wpływ na papierowe egzemplarze bibliotecznej kolekcji.

Kolory

Tak jak wspomniano wcześniej, ogólny charakter pomieszczenia oraz mebli, powinien być dopasowany do stylu panującego w całym domu. Jeżeli np. nasz dom posiada wnętrza w stylu klasycznym, to bazujmy na tej stylistyce i szukajmy mebli o frezowanych frontach, z delikatnie ozdobnymi cokołami i gzymsami. Kolor regałów oraz ścian powinien być spójny wizualnie z pozostałymi wnętrzami. Dobrym zabiegiem będzie stosowanie jasnych kolorów. Pozwoli to na tworzenie ciekawych kontrastów z kolorystyką książek. Dzięki temu wnętrze będzie posiadało ciekawy i niepowtarzalny charakter.

biblioteczka w holu

domowa biblioteka gabinet regały

Kolory książek i ich ułożenie w biblioteczce

Często popełnianym błędem jest losowa aranżacja książek na półkach. Kolorystyczny miks okładek w szczególnych przypadkach może wyglądać atrakcyjnie, ale dobrą regułą jest ich uporządkowanie. Zestawienie obok siebie książek o podobnej kolorystyce zapewni wnętrzu ład i harmonię. Pozwoli to na pełne skupienie i oddaniu się przyjemności czytania bez niepotrzebnej dekoncentracji otoczeniem. Wnętrze takie z pewnością będzie wyglądało na spokojne i relaksujące.

Rozplanowanie umeblowania

Priorytetem jest wybór wygodnego miejsca do siedzenia. W zależności od dostępnej przestrzeni można wybrać ładny fotel, krzesło, a nawet sofę. Niezbędnym elementem będzie również mały stolik oraz lampka doświetlająca, pozwalająca na czytanie w każdych warunkach oświetleniowych.

Zasłony w domowej czytelni

Czytanie w dziennym świetle jest zdecydowanie najbardziej komfortowe. Należy jednak pamiętać, że domowa biblioteka powinna zapewniać czytelnikowi pewien poziom prywatności. Zasłony z miękkiego materiału pozwolą nie tylko na stworzenie bardziej przytulnego wnętrza, ale także pomogą w wyizolowaniu pomieszczenie w razie potrzeby. W pomieszczeniu o ogólnym przeznaczeniu, w którym zaaranżowaliśmy kąciki biblioteczny, można wykorzystać rozkładane parawany będące nietypowym i dekoracyjnym elementem.

Biblioteka w gabinecie

Gabinet jest idealnym miejscem na domową biblioteczkę, zwłaszcza jeżeli pasja do literatury związana jest z pracą. Takie umiejscowienie naszych zbiorów pozwala na szybki dostęp do książek. Nie będziemy musieli przemieszczać się po całym domu w celu przejrzenia kilku stron w poszukiwaniu informacji potrzebnych nam w pracy. Oczywiście nie każdy gabinet pozwala na wstawienie pełnowymiarowych regałów bibliotecznych, ale warto wstawić w rogu pomieszczenia mebel pozwalający na pomieszczenie kilku najbardziej potrzebnych książek.

Użyj drabiny

Jeżeli zdecydujemy się na klasyczny charakter domowej biblioteki z wysokimi regałami, niezbędne może się okazać użycie pomocniczej drabinki. Element taki nie tylko jest funkcjonalną pomocą, ale stanowi także piękną dekorację i nadaje niezwykłego charakteru wnętrzu.

Ustawienie roślin

Rośliny mogą przyciągać owady mający zgubny wpływ na stan naszych książek. Niektóre gatunki mogą niszczyć nasze księgozbiory, dlatego rośliny należy ustawiać w pewnej odległości od regałów. Również wilgoć, która niezbędna jest do prawidłowego rozwoju flory, może działać niekorzystnie nie tylko na papier, ale także elementy meblowe. Na ten pozornie nieistotny element należy zwrócić szczególną uwagę.

biblioteka w salonie

biblioteczka regały dom projekt aranżacja

Oświetlenie

Komfort i doskonałe oświetlenie to priorytet w projektowaniu wnętrza domowej biblioteki. W ciągu dnia naturalne oświetlenie powinno być wystarczające, ale w warunkach wieczornych i nocnych niezbędne będzie sztuczne światło. Głównym elementem oświetleniowym zazwyczaj jest wisząca lampa, ale dodatkowe lampy akcentujące nad stolikiem z pewnością stworzą bardziej dogodne warunki do czytania. Dodatkowe kinkiety ścienne oraz zastosowanie ściemniaczy oświetleniowych stworzą nie tylko miejsce do czytania, ale również na uzyskanie nastroju pozwalające na cieszenie się wnętrzem klimatycznym i intymnym. Przyjemność z wypicia wieczornego kubka ciepłej czekolady w takiej przestrzeni będzie nieporównywalnie większa.

Półki naścienne

Regały można w skuteczny sposób zastąpić elementami półek wiszących. Ciekawa ich aranżacja oraz nietypowe grupowanie może pozwolić na otrzymanie zaskakującego efektu.

Maksymalne wykorzystanie wysokości wnętrza

Pomieszczenia o dużej wysokości pozwalają na wykonanie wysokiej zabudowy regałów. Rozwiązanie takie często sprawia, że pomieszczenia sprawiają wrażenie jeszcze wyższych i imponujących. Wrażenie to wzmaga się przy dodatkowym zastosowaniu pomocniczej drabinki. Taka biblioteka będzie powodem do dumy właściciela domu z tak luksusowym wnętrzem.

Wykorzystaj biurko

Dobrym pomysłem jest wstawienie do pokoju bibliotecznego biurka. To rozwiązanie polecane jest osobom wykorzystującym to wnętrze jako miejsce pracy lub nauki. Biurko to również dodatkowe miejsce przechowywania więc należy dokładnie przemyśleć jego wybór w odniesieniu do własnych potrzeb. Ciekawa forma biurka wzmocni wizualny charakter wnętrza i podkreśli funkcjonalny charakter przestrzeni.

Wielofunkcyjne regały biblioteczne – podział wnętrza

W domach o otwartym planie można posłużyć się regałami bibliotecznymi jako elementami dzielącymi i porządkującymi przestrzeń. Przy takim zastosowaniu tych mebli dobrą praktyką jest umieszczanie mniejszych książek na wyższych półkach. Zmniejszy to efekt mocnej i jednorodnej wizualnej bariery we wnętrzu.

Biblioteka w holu

Jeżeli dom posiada szerokie korytarze, to z powodzeniem można je przekształcić w bibliotekę. Zabudowa meblowa biblioteki na całej wysokości i długości korytarza stworzy atrakcyjny i niezwykły wizualny układ w tej przestrzeni.

Pasja czytelnictwa od najmłodszych lat

W domach, w których kocha się książki, jest duża szansa, że nawyk czytania zostanie zaszczepiony również dzieciom. Dzisiejsze czasy oferują wiele alternatyw w postaci technologi i odciągają najmłodszych od książek w świat wirtualnych i cyfrowych form spędzania czasu. Domowa bibliotek może stanowić element, który sprawi, że chętniej będą one korzystać z papierowych egzemplarzy ulubionych książek. Wnętrze to będzie uczyło je dbałości i poszanowania dla realnych rzeczy. Być może będą kontynuować pasję rodziców i wspólnie z nimi rozwijać kolekcję ulubionych dzieł literatury oraz albumów.

projekt domowa biblioteka w gabinecie