Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym

Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym stało się jednym z głównych nurtów stylistycznych w nowoczesnym projektowaniu. Styl industrialny jest idealną drogą do stworzenia wymarzonego wnętrza dla wszystkich tych, którzy lubią niebanalne rozwiązania, preferują w swoim otoczeniu przedmioty wyglądające jakby zostały wyciągnięte z warsztatu, bądź cenią surowy minimalizm i dyskretną elegancję w nietuzinkowym wydaniu.

Styl industrialny i jego historia

Styl industrialny w zasadzie nie jest stylem architektonicznym. Projektowanie wnętrz w tym stylu związane jest ze stylizacją i odtwarzaniem klimatu przestrzeni  przemysłowych. Styl industrialny był wynikiem światowej sytuacji i wynikał z konieczności. Narodził się w latach ’50 XX wieku w Nowym Jorku. Był to czas, kiedy USA dotknięte zostało recesją, co skutkowało pojawieniem się dużej ilości wolnych przestrzeni poprzemysłowych takich jak fabryki, magazyny i domy towarowe. Początkowo z okazji na tanie lub wręcz darmowe lokale skorzystali artyści, którzy przenieśli do nich swoje studia. Pomieszczenia urządzali znalezionymi na terenie byłych fabryk meblami i dodatkami. W taki sposób narodził się styl industrialny. Na terenie Polski moda na lofty narodziła się w końcówce lat ’90. Obecnie styl industrialny kojarzony jest z wolnością, ekskluzywnością i wyszukanym gustem.


Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym


Jakie są główne cechy stylu industrialnego?

Przestrzeń to słowo klucz stylu industrialnego. Nie oznacza to jednak, że w mieszkaniu o standardowej wysokości nie można wprowadzić industrialnych elementów.
Przestrzeń podkreślona jest niewielką ilością mebli, które dobierane są wg podobnych wysokości. Układ taki tworzy ciąg o jednakowej wysokości co optycznie poszerza przestrzeń.
Rozwiązania takie jak otwarta kuchnia, oddzielona wizualnie jedynie wyspą i wiszącymi lampami, stół jadalniany zlokalizowany w jednym ciągu z przestrzenią wypoczynkową sprawiają , że pomieszczeni wyglądać na przestronniejsze i jaśniejsze. Przestrzeń powinna być maksymalnie otwarta nawet poprzez wyburzenie istniejących ścian.
Warto zadbać o to, aby elementy o podobnych cechach pojawiały się w całym wnętrzu. Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to „ujednolicanie”, dlatego poszczególne strefy nie powinny się od siebie odcinać co sprawia, że wzrok płynnie porusza się po całej przestrzenni nie natykając się na wyraźne granice wizualne.
Jeżeli w pomieszczeniach znajdują się widoczne elementy takie jak np. orurowania, elementy konstrukcyjne lub ceglane ściany to powinno się zadbać o to aby zostały one wyeksponowane.

Projektowanie wnętrz industrialnych – materiały i kolory

Dominującymi kolorami w projektowanym wnętrzu powinny być odcienie szarości i bieli. Najlepszym wyborem będzie klasyczna zimna biel lub delikatne piaskowe odcienie. Chłodne kolory można przełamywać odcieniami turkusu (śniedź i patyna) lub ciemnej czerwieni (cegła i rdza). Nie powinniśmy obawiać się również przybrudzonych odcieni zarówno w kwestii koloru czy faktury. Zacieki, ubytki i nierówności doskonale wpisują się w przemysłową stylistykę wnętrza.
Projektowanie wnętrz w stylu industrialnym to przede wszystkim korzystanie z materiałów takich jak beton, stal i drewno. Możemy korzystać z farb o strukturze i kolorze betonu, ułożyć dekoracyjną cegłę na ścianach, lub wykorzystać farbę metaliczną.
Doskonałe zestawienie w industrialnym wnętrzu stanowią stal i szkło a także stal i drewno. W zależności od własnych preferencji, można korzystać z mocno zniszczonej lub „świeżej” stali. Specjalne gatunki stali typu Corten pokrytych warstwą rdzy sprawią, że wnętrze nabierze intrygującego wyglądu.
Na podłogę można wykorzystać parkiet ze starego drewna lub imitujące używane drewno panele. Na rynku dostępne są modele paneli imitujące poprzemysłowe drewno z nadrukami transportowymi. Doskonałym wyborem będzie także szary gres dużych wymiarach lub szlifowany beton.

Jakie meble powinny znaleźć się w industrialnym wnętrzu

Meble w stylu industrialnym stylu powinny posiadać prostą formę i być użyteczne. Jeżeli będą wyglądać na stare lub zużyte to z pewnością doskonale wpiszą się stylistycznie w projektowane wnętrze. Metalowe szafy na ubrania lub stoły warsztatowe będą doskonałym wyborem podczas dobierania wyposażenia naszego mieszkania. Możliwe jest również własnoręczne wykonanie mebli w domu przy użyciu np. palet drewnianych lub innych materiałów z recyklingu. Styl industrialny nie oznacza braku wygody. Do plastikowych i twardych krzeseł można dobrać np. miękkie i wygodne poduszki.

Dodatki do wnętrz w stylu industrialnym

W industrialnym mieszkaniu dodatków prawie nie ma. Jeżeli się pojawiają powinny mieć wyrazisty charakter i ciekawą historię. Możemy wykorzystać nowoczesną rzeźbę, starą maszynę lub wykonany z nietypowych elementów.
W aranżowanej przestrzeni powinniśmy unikać zasłon i firan. Światło musi mieć swobodny dostęp do wnętrza. Dopuszczalne jest stosowanie nierzucających się w oczy rolet.
Lampy powinny posiadać zdecydowaną, przemysłową form. Najlepiej jeżeli posiadają stalowe oprawy w czarnym kolorze. Pamiętajmy aby stosować małą liczbę dodatków ale o artystycznych i niebanalnych formach.

Autor: ArtCore Design  Projektowanie Wnętrz Kraków