Nowoczesne projektowanie wnętrz a materiały naturalne

Nowa tendencja w projektowaniu wnętrz koncentruje się na sile i pięknie natury. Wprowadzając zróżnicowane naturalne materiały do wnętrza sprawiamy ,że zyskuje ono bardziej interesujący wygląd. Ta zmiana i zastosowanie tradycyjnych materiałów ma również ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Naturalne materiały sprawiają ,że stajemy się spokojniejsi, bardziej skupieni i zrelaksowani. Są również ogólnie dostępne i można je znaleźć w niewygórowanych cenach.

naturalne materiały w projektowaniu wnętrz

Wykorzystanie materiałów naturalnych w projekcie może naprawdę ożywić wygląd każdego pomieszczenia. Jeśli planujemy użyć jednego lub kombinacji kilku różnych materiałów, wynik końcowy będzie na pewno niesamowity. Najpopularniejszymi naturalnymi materiałami wykorzystywanymi w projektowaniu wnętrz są:

Drewno – jako materiał do budowy domów jest wykorzystywany  od wielu setek lat. To materiał uniwersalny i ponadczasowy. Bez względu na to, w jakiej formie zostanie użyte, może zapewnić komfort i piękno jak żaden inny materiał. Ociepla i stwarza przytulny klimat w każdym pomieszczeniu. Drewno funkcjonuje doskonale niemalże we wszystkich stylach i wnętrzach. Jest jednym z nielicznych naturalnych materiałów, który może wyglądać dobrze nawet w stanie surowym.

Kamień – pomimo, iż nie jest tak delikatny jak drewno, kamień również może pomoc w dokonaniu wielkich zmian w projektowanym wnętrzu. Jako materiał stworzony przez naturę, kamień posiada swój własny, oryginalny rysunek struktur mineralnych i ciekawą kolorystykę. Bogactwo kolorów i faktur, zależne od rodzaju kamienia, daje nieograniczone możliwości kształtowania przestrzeni zarówno we wnętrzach, jak i architekturze budynków. Oprócz standardowych zastosować takich jak podłogi, okładziny ścienne i blaty , kamień jest surowcem z którego wykonane mogą być również elementy ozdobne takie jak uchwyty ,rzeźby i umywalki. Jest wiele sposobów w jaki możemy zastosować kamień w naszym domu.

Metal –  to materiał o chłodnym i szlachetnym charakterze. Najczęściej kojarzony jest ze stylem industrialnym, ale ma w sobie wielki potencjał. Odpowiednio użyty będzie błyszczał i zdobił wnętrze. Dodatki z metalu zwracają uwagę i określają styl wnętrza. Doskonale na przykład  nadają się do kuchni podkreślając jej czystość i sterylność. Można go również użyć  w sypialni ,gdzie wizualnie ochłodzi pomieszczenie co doskonale sprawdzi się w gorące letnie noce. Aby złagodzić odrobinę surowy charakter metalu możemy łączyć go z innymi materiałami takimi jak szkło, drewno czy też kamień.

Naturalne materiały zdecydowanie powracają w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Są one nie tylko praktyczne ,ale również niezwykle interesujące. Nadają wnętrzu niezwykłego charakteru i sporo indywidualności.

Autor: Artcore Design Projektowanie Wnętrz Kraków