Jak urządzić idealny pokój bilardowy?

Duży, rodzinny pokój gier to marzenie, które może stać się rzeczywistością. Miłośnicy bilarda mogą przekształcić wolny pokój w domu na wielofunkcyjny pokój bilardowy, który z powodzeniem posłuży również jako pokój gier i rozrywki dla całej rodziny. Wystarczy odpowiednio przemyślana aranżacja wnętrza, a stanie się on wyjątkowo atrakcyjny funkcjonalnie i wizualnie. Warto postawić na kreatywność – idealnie zaplanowana przestrzeń pokoju bilardowego to nie tylko większy komfort domowników, ale również niepowtarzalny klimat, którego nie da się zastąpić.

pokój gier wnętrze

pokój bilardowy projekt wnętrza

Pokój bilardowy – projekt wnętrza

Aby móc wygodnie grać w bilard w domu potrzebne jest odpowiednio duże pomieszczenie. Miejsca powinno być na tyle, by móc swobodnie i komfortowo poruszać się wokół stołu do bilarda, a także by wykonywać precyzyjne ruchy kijem. Już sam stół wymaga odpowiedniej przestrzeni – ważna jest ponadto przemyślana aranżacja wnętrza i wyposażenia. Minimalne wymiary pomieszczenia bilardowego przy stole siedmiostopowym to ok. 420 na 520 cm – oczywiście im większe pomieszczenie tym większe możliwości, jeśli chodzi o ciekawą aranżację i dodatkowe wykorzystanie pokoju. Pomieszczenie do gry w bilard powinno być przede wszystkim funkcjonalne – warto jednak zadbać również o to, by było atrakcyjne wizualnie, co sprzyjać będzie doskonałej atmosferze podczas gry. Stoły bilardowe doskonale prezentują się w pomieszczeniach o wystroju klasycznym, gdzie to drewno gra pierwsze skrzypce, odpowiedni projekt aranżacji wnętrza pozwoli jednak również stworzyć nowoczesny pokój bilardowy, w którym rodzina spotykać będzie się również w innych celach rozrywkowych – np. by pograć na konsoli.

bilard w domu wnętrze

bilard aranżacja wnętrz

Pokój bilardowy – aranżacja oświetlenia

Oświetlenie powinno nadawać pokojowi bilardowemu odpowiedni klimat, powinno jednak być również przemyślane i dobrane tak, by nie przeszkadzało w grze. Lampy rozpraszające światło nie będą najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o bilard w domu – niewystarczające światło może utrudnić rozgrywkę, przez co w konsekwencji stanie się ona męcząca. Warto zadbać tutaj o stylowe lampy podwieszane bezpośrednio nad stołem – nie tylko doskonale doświetlą jego powierzchnię, ale również wizualnie wzbogacą pomieszczenie. Ilość lamp należy dostosować do wielkości stołu. Przy małych stołach (poniżej pięciu stóp) wystarczy jedna lampa umieszczona centralnie. Przy stołach większych konieczne będą dwie (6-8 stóp), trzy (>8 stóp), a nawet większa ilość lamp. Oprócz stylowych lamp bezpośrednio nad stołem można również w pokoju bilardowym wykorzystać dodatkowe oświetlenie LED, dzięki któremu szybko dostosujemy natężenie oraz kolor światła do aktualnych potrzeb – sprawdzi się to zwłaszcza, jeśli pokój bilardowy będzie jednocześnie pokojem gier i rozrywki. Oświetlenie LED pozwoli na zmianę natężenia światła podczas seansu filmowego, czy też innych rozrywek.

architekt wnętrz pokój bilardowy

aranżacja wnętrz pokoju gier z bilardem

Bilard w domu – stół idealny

Kluczowym aspektem jest jakość i wytrzymałość stołu do bilardu – warto postawić na model, który posłuży przez długie lata, najlepiej ten z kamienną płytą. Można zakupić oczywiście stół gotowy, ale wiele stołów do bilarda wykonuje się również bezpośrednio na zamówienie klienta – można mieć więc wpływ na ich wygląd ostateczny. Taka możliwość personalizacji pozwoli stworzyć spójną aranżację wnętrza pomieszczenia do gry. Wielkość stołu należy przede wszystkim dostosować do możliwości przestrzennych pomieszczenia. Ustawiając stół w pokoju należy zadbać o jego minimalną odległość od ścian i pozostałych elementów wyposażenia. Wnętrze z bilardem musi być tak zaplanowane przestrzennie, by każdy gracz mógł bez problemu poruszać się dookoła stołu wraz z kijami różnej długości. Należy również pamiętać o dokładnym wypoziomowaniu stołu, by gra była komfortowa, a bile nie uciekały.

W sprzedaży dostępne są składane stoły bilardowe – to opcja idealna dla osób, które nie dysponują dużym metrażem, a chcą oprócz bilarda w pokoju zapewnić również inne rodzinne rozrywki. Ciekawym rozwiązaniem są także stoły 2w1 – to połączenie stołu do bilarda ze stołem jadalnym – tego typu mebel pełni podwójną funkcję i można korzystać z niego zależnie od potrzeb. Na rynku znaleźć można również dodatkowe nakładki na stoły bilardowe, które w krótkim czasie pozwolą zamienić go w stół do ping-ponga, czy też cymbergaja. Takie rozwiązanie, w połączeniu z doskonale zaplanowanym projektem wnętrza sprawi, że pokój bilardowy przemieni się w niesamowity pokój gier, czyli rodzinne centrum rozrywki, które pokochają wszyscy domownicy, bez względu na wiek.

Wyposażenie pokoju bilardowego – co oprócz stołu?

Wyposażenie pokoju bilardowego to nie tylko stół, ale również pozostałe meble, które pełnić będą zarówno funkcją praktyczną, jak i estetyczną w pomieszczeniu. To miejsce, gdzie będziemy miło spędzać czas w gronie rodziny i przyjaciół i relaksować się – warto więc zadbać również o wygodne miejsca siedzące. Doskonałym rozwiązaniem będzie wygodna kanapa, narożnik, sofa, a także dodatkowe krzesła lub fotele. Klubowy klimat podkreślą tu zwłaszcza pikowane siedziska ze skóry lub zamszu. Jeśli pokój bilardowy jest dostatecznie duży, można pomyśleć również o niewielkim stoliku kawowym, czy też praktycznym minibarku. Meble powinny dobrze komponować się razem – już przy projekcie aranżacji wnętrza z bilardem warto ustalić dominującą kolorystykę i dominujący styl. Urządzając pokój bilardowy warto pomyśleć również o szczegółach i detalach – to właśnie one najlepiej tworzą klimat. Sprawdzą się tu obrazy i plakaty dostosowane do stylu wystroju, a także ciekawa, tematyczna fototapeta, która optycznie powiększy pomieszczenia.

W pokoju bilardowym przydatne będą z pewnością wygodne w użyciu stojaki na kije bilardowe – najlepiej takie, których design koresponduje ze stylem stołu. We wnętrzu z bilardem nie może zabraknąć również witryny lub półki na akcesoria do gry w bilard. Tworząc z pokoju bilardowego rodzinne centrum rozrywki dobrze jest pomyśleć również np. o regale z książkami, a także o miejscu na dodatkowe elementy – np. telewizor, konsolę, sprzęt audio, szachy, piłkarzyki czy tarczę do Dart’a.