Domowa sala kinowa – pokój kinowy

Pokój kinowy to wspaniały pomysł na wprowadzenie namiastki prawdziwego kina do własnego domu. Staranne i konsekwentne planowanie aranżacji domowej multimedialnej strefy pozwoli na odtworzenie atmosfery, jaka towarzyszy najlepszym salom kinowym. Możliwość uczestniczenia w seansie filmowym w najlepszym wydaniu w zaciszu własnego domu to niezwykłe doświadczenie, które w dzisiejszych czasach jest na wyciągnięcie ręki.
Projektowanie wnętrz domowego kina to temat obszerny wymagający wiedzy i doświadczenia. Urządzając własny pokój kinowy, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami.

Pokój kinowy w domu – podstawowe informacje projektowe

Odpowiednie planowanie jest kluczem do sukcesu. Poniżej poruszymy kilka najważniejszych kwestii, które należy mieć na uwadze w trakcie projektowania wnętrza domowego kina.

Gdzie urządzić pokój kinowy w domu

Sukces domowego kina zależy od odpowiednio wybranej przestrzeni, w której go zaaranżujemy. Wyboru tego najlepiej dokonać już na etapie projektowania domu a najpóźniej w momencie projektowania wnętrza. Pokój kinowy to wnętrze o drugorzędnej funkcji, dlatego warto przeznaczyć na nie przestrzeń, którą ciężko byłoby wykorzystać w inny, bardziej przydatny sposób. Będą to wnętrza o niezbyt dużych rozmiarach, odizolowane od głównych stref codziennej aktywności. Pokój domowego kina można urządzić też we wnętrzach o niedoborze naturalnego światła, które łatwo przekształcić w przytulny multimedialny azyl.
Niezwykle istotnym aspektem przy projektowaniu domowego kina jest wymiar i proporcje pomieszczenia. Ma to przełożenie na rozchodzenie się fal dźwiękowych i odpowiednią akustykę. Domowe sale kinowe mają zazwyczaj kształt prostopadłościanów. Opracowania idealnych proporcji pomieszczeń, pozwalających na idealne rozchodzenie się dźwięku, podejmowało się w przeszłości wielu akustyków. Przykładowe złote proporcje dobrane przez profesjonalistów:

 

wysokośćszerokośćdługość
11,52,5
11,281,54
11,622,62
11,52,1

 

Podane proporcje stanowią tylko wartości orientacyjne. W rzeczywistości na jakość dźwięku ma wpływ wiele innych elementów. Ogromny wpływ mają użyte materiały wykończeniowe, a także wyposażenie takie jak meble, tapicerka i dywany. Są to elementy, które mogą pochłaniać lub rozpraszać dźwięk.

domowe kino wnętrze

Kino domowe – styl aranżacji

Styl, w jakim aranżowane będzie wnętrze, jest bardzo indywidualną kwestią. Do wyboru mamy dziesiątki kierunków stylistycznych. Pokój kinowy może być np. przestrzenią tematycznie nawiązujące do motywu filmowego. Może również odtwarzać urok starego Hollywod czerpiąc ze stylistyki wnętrz Art Deco. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak dopasowanie aranżacji wnętrz pokoju kinowego do ogólnej aranżacji i stylistyki domu. Podążając drogą stylistyczną całego domu, będziemy mieli pewność, że całość naszych wnętrz będzie spójna.

pokój kinowy w domu wnętrze projekt

Domowa sala kinowa – wybór palety kolorystycznej

Pokój kinowy powinien być nastrojowy i przytulny. W tym wnętrzu nie trzeba zbytnio przejmować się naturalnym oświetleniem, co pozwala na eksperymentowanie z kolorami, których nie możemy wykorzystać w innych częściach domu. Ciemne kolory sprawdzą się tutaj doskonale. Zmaksymalizują kontrasty i stworzą dobre tło wizualne. We wnętrzu domowego kina doskonale sprawdzą się kolory takie jak czekoladowe brązy, czerwienie, granaty, brązy, ciemne szarości i czernie to tylko kilka z barw, które dobrze sprawdzą się w tej przestrzeni i stworzą optymalne środowisko oglądania filmów.
Kolor w domowym kinie to nie tylko farby, ale przede wszystkim tapety i tapicerowania. Materiały te oprócz wprowadzenia tekstury i objętości pozwalają na pochłanianie hałasów i poprawienie akustyki w pokoju kinowym. Wykorzystanie takich materiałów stworzy warunki zapewniające najlepsze wrażenia z filmowych seansów.

projekt wnętrza kina domowego

Wnętrze domowego kina – aranżacja oświetlenia

Oświetlenie w pokoju kinowym jest ważnym narzędziem w tworzeniu atmosfery przed i po seansie filmowym. Większość ludzi ogląda filmy w ciemności lub przy minimalnym oświetleniu. Dodanie ściemniacza do głównego oświetlenia pozwala na sterowanie i osiągnięcie odpowiedniego balansu świetlnego. Wybierając elementy oświetleniowe, warto skupić się na lampach wpuszczanych, które nie zasłaniają widoku. Oświetlenie powinno być rozmieszczone w suficie, w ścianach oraz jeżeli to możliwe również w podłodze oznaczając delikatną łuną drogę wyjścia z ciemnego pomieszczenia. Unikać należy wolnostojących lamp, które nie tylko trudno znaleźć w ciemności, ale także mogą stanowić zagrożenie.
Tworzenie wrażenia luksusowego kina
Sale kinowe są miejscem relaksu i spędzania wolnego czasu. Warto, aby również domowy pokój kinowy był wnętrzem luksusowym. Można to osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym teksturom, tkaninom i materiałom wykończeniowym. Ekskluzywne i wygodne meble oraz tapicerowane ściany pozwolą na stworzenie poczucia przytulnego i ciepłego wnętrza. Ozdobą będą luksusowe, zdobne tapety o luksusowym charakterze dopełnią całości aranżacji.

Systemy nagłośnieniowe wnętrza domowego kina

System kina domowego jest skomplikowany. W małym pomieszczeniu znajduje się wiele zaawansowanych technicznie urządzeń. Aby pomieścić te wszystkie elementy, ważne jest dokładne przemyślenie ich lokalizacji oraz połączenia w jeden system. Wszelkie elementy nagłośnieniowe, jak i odtwarzające warto wkomponować w pomieszczenia, tak aby nie psuły jego ogólnej aranżacji. Systemy dźwięku przestrzennego są zwykle wyposażone w subwoofer i siedem różnych głośników. Warto dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie, szczególnie jeżeli planujemy umieszczenie ich w formie zabudowanej w ścianach i sufitach. Zdecydowanie należy unikać prowadzenia widocznych kabli instalacyjnych.

wnętrze pokoju kinowego w domu projekt

Meble we wnętrzu domowego kina

Przestrzeń domowej sali kinowej funkcjonują najlepiej, gdy mają minimalistyczny charakter. Nie muszą być tak wszechstronnie urządzone, jak inne domowe wnętrza. Najważniejszym aspektem w kinie jest widok na ekran. To właśnie z myślą o tym aspekcie domowego kina należy stworzyć wygody układ siedzeń, w którym każdy może widzieć ekran bez przeszkód i ułatwiać użytkownikom wchodzenie i wychodzenie z pomieszczenia bez przesłania ekranu.

  • Sofy i fotele : Na początku należy określić, ile osób będzie korzystało z sali kinowej i zapewnić wystarczającą ilość wygodnych miejsc do siedzenia. Fotele kinowe sprawdzają się doskonale pod warunkiem, że pokój gwarantuje wystarczającą ilość miejsca. Na rynku dostępnych jest wiele modeli foteli o zróżnicowanych funkcjach i dodatkach. Od najprostszych do takich posiadających przykładowo pojemniki na popcorn i napoje. Wielkości foteli są zróżnicowane, a ich wybór zależy wyłącznie od upodobań użytkownika. Jeżeli ilość foteli we wnętrzu wymaga ustawienia ich w dwóch rzędach, to warto pomyśleć o podwyższonej platformie, co zapewni widzom siedzącym z tyłu lepszy i niczym niezakłócony widok na ekran. Fotele są rozwiązaniem, które nie zawsze wpisuje się w oczekiwania użytkowników lub też w wielkość pomieszczenia. W mniejszych pomieszczeniach szczególnie dobrze sprawdzają się sofy modułowe w kształcie litery L.
  • Pomocnicze stoliki boczne: Niewielkie stoły sprawdzą się jako elementy pomocnicze do odstawiania napojów, drinków i przekąsek. Małe stoliki zamiast dużego pojedynczego elementu są dyskretniejsze i zapewniają większy komfort. Odpowiednie rozłożenie stolików zapobiegnie zbyt częstemu sięgania do przodu, co niepotrzebnie odwracałoby uwagę oglądającego film.
  • Szafki i konsole RTV: Rodzaj potrzebnej szafki RTV zależeć będzie od używanego w pokoju kinowym sprzętu. Jeżeli korzystamy np. z projektora oraz ekranu zamontowanego przy suficie a do tego posiadamy zabudowane w ścianach głośniki boczne, to będzie potrzebna mniejsza ilość miejsca na sprzęt RTV.
    Przed wyborem lub wykonaniem szafki należy określić ilość urządzeń oraz jego wymiary. Co więcej, jeżeli posiadamy np. kolekcję płyt DVD, należy rozważyć osobny regał, na którym wyeksponujemy posiadany zbiór. Będzie on z pewnością dodatkową ozdobą pokoju kinowego.
  • Obraz: Telewizor lub ekran jest głównym elementem domowego kina. Warto pomyśleć o nim jak o elemencie wystroju wnętrza i zainwestować w model najlepszej jakości. Rozmiar ekranu powinien być ściśle dopasowany do wielkości pomieszczenia i odległości od foteli. Liczą się również preferencje użytkowników kina. W normalnym kinie ludzie również zajmują miejsca, z których najlepiej im się ogląda. Niektórzy siedzą blisko, mając przed sobą duży ekran, a inni siadają na końcu sali, preferując oglądanie z daleka. Ogólne wytyczne co do wielkości ekranu zakładają, że jego wysokość powinna stanowić maksymalnie ½ odległości od najbliższego rzędu foteli a minimalnie 1/6 odległości od ostatniego rzędu. Ekran powinien znajdować się ok. 1m nad podłogą. Przed ostateczną decyzją co do wielkości telewizora lub ekranu warto zaznaczyć na ścianie zarys docelowej wielkości i sprawdzić, czy nam ona odpowiada.podparcie.

pokój kina domowego wnętrze

Dodatkowe elementy we wnętrzu domowego kina

Odpowiednie elementy dekoracyjne i wykończeniowe dopełnią projektu wnętrza domowego kina. Pokój kinowy powinien zapewniać intymność i mieć przytulny charakter.

  • Rolety i zasłony okienne : Pokój kinowy to wnętrze, które użytkujemy przy minimalnym oświetleniu. Ważne jest odpowiednie zasłonięcie okien. Rolety i zasłony powinny blokować światło dzienne. Długie, grube zasłony wykonane z aksamitu lub ciężkich tkanin nie tylko skutecznie odetną światło z zewnątrz, ale również stworzą niepowtarzalny teatralny klimat.
  • Fotele workowe, pufy: Duże poduchy, worki do siedzenia wypełnione naturalnymi materiałami i pufy to doskonały sposób na stworzenie dodatkowych miejsc w domowej sali kinowej w sytuacjach większej ilości gości. Są one wygodne, przyjemne w dotyku i sprawdzają się w przypadku małych dzieci, którym trudno usiedzieć w miejscu przez dłuższy czas.
  • Poduszki i narzuty: Elementami, które dopełniają wizualnemu charakterowi wnętrza kina domowego, są miękkie i wzorzyste narzuty i poduszki. Pozwalają one na ubogacenie wnętrza w tekstury, wzory i kolory. Dobre materiały wprowadzą dodatkowo wrażenie luksusu. Poduszki o różnych rozmiarach zapewnią dodatkową wygodę i podparcie.