Inteligentny dom – nowoczesne systemy udogodnień

Nasze domy coraz częściej wyposażane są w nowoczesne urządzenia. Wciąż jednak domownicy korzystają z nich w tradycyjny, niezbyt efektywny sposób. Inteligentny dom – co właściwie kryje się pod tym pojęciem? Jak sprawić, aby dom stał się inteligentny i co na tym można zyskać? Jakie urządzenia wchodzą w skład inteligentnego domu i jaka jest zasada ich działania? Które produkty inteligentnego domu warto zainstalować podczas aranżacji wnętrza?

projekt inteligentnego domu warszawa

Co oznacza pojęcie inteligentny dom?

Pojęcie inteligentny dom (z języka angielskiego Smart Home) oznacza zbiór powszechnie znanych urządzeń do automatyki domowej, które połączone są w jeden zintegrowany system. To nic innego jak dom, któremu mieszkańcy mogą wydawać różnego rodzaju komunikaty i polecenia. W inteligentnym domu liczba znajdujących się instalacji, a także zakres pełnionych przez nie funkcji zależy tylko i wyłącznie od potrzeb użytkownika. Wybierać można zarówno spośród urządzeń prostszych – np. kamer, czujników, sensora na drzwi czy też żarówek LED z Wi-Fi, jak również z bardziej złożonych zestawów, w skład których wchodzi np. z kilka kamer i stacja kontrolna. Systemy inteligentnego domu dzielą się na przewodowe i bezprzewodowe. Systemy przewodowe bazują na kablach internetowych RJ-45, a także na przełącznikach switch i stacjach NAS. Z kolei systemy bezprzewodowe kontroluje się przez Wi-Fi lub Bluetooth. Smart Home zapewnia bezpieczeństwo domowników i całkowitą ochronę wszystkich elementów instalacji, a dodatkowo pozwala na wygodne i bardziej ekonomiczne funkcjonowanie rodziny.

smart home poznan

Który z systemów inteligentnego domu wybrać?

Wybór instalacji uzależniony jest przede wszystkim od miejsca, w którym będzie zakładana. W przypadku budynków nowo wybudowanych lub w firmach zainstalować można przewody, rozprowadzając je w odpowiednich miejscach na ścianie, a następnie zakrywając je tynkiem. Z kolei podczas aranżacji wnętrz budynków już istniejących najczęściej korzysta się z instalacji bezprzewodowej. Niewątpliwą zaletą tego typu rozwiązania jest zachowanie ścian w nienaruszonym stanie i brak konieczności ich rozkuwania w celu rozprowadzania instalacji. Systemy bezprzewodowe z powodzeniem można stosować oczywiście również w nowych budynkach.

smart home

Dlaczego warto postawić na inteligentny dom?

Smart Home świetnie dostosowuje się do indywidualnych potrzeb domowników. Inteligentny dom może sterować światłem, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami, nawadnianiem i oświetleniem ogrodu, a nawet urządzeniami RTV. Pełni więc wiele funkcji – nie tylko tych odnoszących się do bezpieczeństwa, oszczędności czy funkcji typowo użytkowych, ale również tych, które odnoszą się do wygody i komfortu domowników. Systemy Smart możemy wykorzystać w domowym SPA, a także podczas aranżacji wnętrza salonu, gabinetu, sypialni, kuchni, a nawet pokoju dziecięcego. Założeniem koncepcji inteligentnego domu jest zmaksymalizowanie funkcjonalności i zapewnienie komfortu domownikom.

projekt domu inteligentnego

Nowoczesny dom a aranżacja wnętrza z  wykorzystaniem Smart Home

Warto zaznaczyć, że w dzisiejszych czasach technologia i design zwykle idą w parze, by zapewnić mieszkańcom maksymalny komfort i wyjątkowy nastrój. Smart Home nie tylko ułatwia codzienne funkcjonowanie rodziny, ale również sprawia, że aranżacja pomieszczeń jeszcze bardziej dostosowuje się do indywidualnych potrzeb domowników. Relaksująca kąpiel z ulubioną muzyką w tle, integracja efektów świetlnych i dźwiękowych, sterowanie sprzętami audio – wszystko to i znacznie więcej jest dziś na wyciągnięcie ręki.

dom inteligentny projekt w warszawie

Smart Home – instalacja

Inteligentny dom tworzy wiele urządzeń przydatnych w codziennym funkcjonowaniu i niezwykle prostych w obsłudze. Większa ich ilość oznacza znacznie bardziej „inteligentne” mieszkanie. Część urządzeń odpowiada za bezpieczeństwo i oszczędności, a część za komfort domowników. Instalacje Smart Home warto zaplanować już na etapie projektu aranżacji wnętrz. Dobry projektant wnętrz podpowie, jakie udogodnienia mogą być przydatne dla mieszkańców w konkretnych pomieszczeniach, a także zaplanuje ich rozmieszczenie. Po wyborze odpowiednich urządzeń i umieszczeniu ich w wybranym miejscu w mieszkaniu wystarczy tylko prawidłowo je skonfigurować. Czynność ta nie należy do skomplikowanych, ponieważ większość systemów zarządzania ma niezwykle przejrzysty i bardzo intuicyjny interfejs. Cały proces konfiguracji przeprowadza się na ekranie tabletu lub smartfonu. Z urządzeń tych steruje się również poszczególnymi układami, które wchodzą w skład inteligentnego domu.

inteligentny dom

Jakie urządzenia wchodzą w skład inteligentnego domu?

Inteligentny dom pozwala na aranżację sekwencji działań, np. zwiększa temperaturę w mieszkaniu w odpowiedniej dla domownika porze lub automatycznie włącza lampy w hallu lub na podjeździe, a także automatycznie otwiera bramy wjazdowe i bramę garażową, gdy rodzinny samochód znajdzie się w pobliżu. Pracę każdego modułu z łatwością można dostosować do własnego stylu życia, a także do przyzwyczajeń i powiązać z godzinami nieobecności w domu. Do podstawowych urządzeń wchodzących w skład inteligentnego domu zaliczyć można m.in. żarówki LED Wi-Fi, inteligentne gniazdka, inteligentne oświetlenie, inteligentne czujniki, inteligentne ogrzewanie, a także nowoczesne systemy alarmowe i kamery do monitoringu. Kuchnię wyposażyć można w inteligentny sprzęt AGD, a pokój dzienny w inteligentny sprzęt RTV. Poszczególne urządzenia mogą być używane pojedynczo lub zostać połączone w całość, tworząc zestawy inteligentnego domu.

dom inteligentny krakow

Żarówki LED Wi-Fi i gniazdka Smart Plug

Na Smart Home składa się wiele urządzeń. Podczas dłuższej nieobecności domowników doskonale sprawdzą się żarówki LED Wi-Fi, które samoczynnie mogą zapalać się i gasnąć w pomieszczeniach wskazanych przez użytkownika. Urządzenia te doskonale będą imitować obecność domowników, przez co ryzyko włamania maleje. Ponadto żarówki LED Wi-Fi będą mogły ściemniać się, dzięki czemu np. w pokoju dziecięcym może zapanować półmrok. Z kolei gniazdka Smart Plug będą niezastąpioną pomocą w odłączeniu np. żelazka, radia czy też telewizora w przypadku, kiedy właściciel wychodząc z domu zapomni wyłączyć któreś z urządzeń. Możliwe będzie wówczas odłączenie zasilania przy pomocy smartfona. Dzięki gniazdkom Smart Plug możliwe będzie również uruchomienie z dowolnego miejsca i w dowolnym czasie piekarnika w celu podgrzania posiłku.

Kamery IP oraz inteligentne czujniki w inteligentnym domu

Inteligentny dom może posiadać w swoim wyposażeniu systemy, które zwiększają komfort i bezpieczeństwo użytkowników. Nowoczesne kamery IP umożliwiają stałą kontrolę tego, co dzieje się w domu podczas nieobecności właściciela. Dzięki temu elementowi inteligentnego domu użytkownik ma stały podgląd na to, co dzieje się w pomieszczeniach, w których zainstalowane zostały kamery. Jeśli kamery zostaną zainstalowane na zewnątrz, wówczas będzie można sprawdzić, co dzieje się również w bezpośrednim sąsiedztwie budynku, np. w ogrodzie lub w pobliżu garażu. Kamery takie są wodoodporne, a ponadto umożliwiają nagrywanie obrazu również w nocy. Komfort i bezpieczeństwo domowników zapewniają również inteligentne czujniki. W przypadku niezakręcenia gazu o fakcie tym właściciel dowie się dzięki czujnikowi gazu. Z kolei np. o zalaniu mieszkania domownik zostanie poinformowany dzięki zainstalowanemu czujnikowi zalania. Podobne funkcje spełniają również czujniki dymu i czujniki tlenku węgla, a także czujniki temperatury i czujniki ruchu.

projekt wnetrza domu inteligentnego

Inteligentny dom – syreny alarmowe i stacje pogodowe

Nowoczesne syreny alarmowe pomogą ochronić dom, skutecznie odstraszając potencjalnych złodziei błyskającym światłem i głośnym dźwiękiem alarmu. Urządzenia alarmowe mogą stanowić także uzupełnienie do ochrony przez różnorodnymi zagrożeniami, m.in. przed pożarem. Wiele potrzebnych informacji zapewniają również stacje pogodowe. Pomogą one ustalić aktualną temperaturę powietrza i wilgotność powietrza, a także poziom hałasu w najbliższym otoczeniu. Na tej podstawie można np. sterować ogrzewaniem w domu, a także nawadnianiem ogrodu.

Inteligentny dom – dom dla domowników

Urządzeń, które mogą wchodzić w skład inteligentnego domu jest dziś na rynku wiele. Należy pamiętać przede wszystkim o tym, że inteligentny dom to dom idealnie dostosowany do domowników. Dobry architekt wnętrz planując aranżację inteligentnego domu dla Klienta będzie potrafił wsłuchać się w potrzeby domowników i zaproponować im rozwiązania, które uczynią domową codzienność prostszą i przyjemniejszą.