Wnętrza w stylu nowojorskim – niezwykłe piękno na wyciągnięcie ręki

Wnętrza w stylu nowojorskim są tak różnorodne, jak ludzie, którzy żyją w nowojorskiej metropolii. Nowy Jork to przede wszystkim mieszanina architektury i kultur ludzi przybywających do tego niezwykłego miasta z różnych zakątków świata. Nowojorskie wnętrza to eleganckie mieszkania w tradycyjnych budynkach czerpiących z klasycznych wzorców ale także apartamenty na poddaszach w poprzemysłowych budynkach.

Nowojorskie mieszkania są jedynym w swoim wydaniu odzwierciedleniem mieszaniny kultur, pomysłów i kreatywności. Styl nowojorski wnętrz odznacza się dużym eklektyzmem oraz łączeniem form i elementów przybyłych wraz imigrantami do Nowego Jorku. Zbiór tych wszystkich elementów sprawia, że wnętrza w tym ogromnym mieście są niepowtarzalne i wypełnione niezwykłym klimatem. Jak sprawić aby wnętrze mieszkania lub domu zyskało choć odrobinę wielkomiejskiego stylu? Unikalny nowojorski klimat możemy uzyskać poprzez wprowadzenie kilku charakterystycznych elementów.

wnętrze w stylu nowojorskim

Nowojorskie wnętrza – niezwykła przestrzeń

Nowy Jork jest kipiącym tyglem, w którym łączą się wpływy architektoniczne z całego świata. Wyznaczenie jednego wyraźnego kierunku architektonicznego, który określałby nowojorski styl jest niemożliwe. Należy pamiętać, że w tym mieście znajduje się właściwie wszystko. Dopóki elementy składowe wnętrza dobrane są w sposób elegancki i wyważony, dopóty obrany kierunek aranżacji jest właściwy. W Nowym Jorku wyraźne są elementy stylu art deco oraz modernistycznych stylizacji. Dobrą praktyką w trakcie urządzania domu lub mieszkania jest więc stosowanie mebli z prostymi, czystymi liniami odzwierciedlającymi miejską, przemysłową formę i będącymi opozycją do wybrednych i wyrafinowanych historycznych stylizacji. Małe ilości antycznych mebli i zabytkowych akcesoriów doskonale sprawdzą się w roli dodatków. Mogą to być akcenty w postaci wiktoriańskiej lampy lub kanapy w stylu Ludwika XV. Połączenie ze współczesnymi dziełami Eames’a, Le Corbusiera czy Starcka sprawi, że nasze „nowojorskie wnętrze” z pewnością nabierze niezwykłego eklektycznego charakteru.

Wnętrze sypialni w stylu nowojorskim

Frank Sinatra śpiewał o tym, że Nowy Jork to miasto, które nigdy nie śpi. Nie oznacza to, że nie sypialnia w nowojorskim wnętrzu jest zbędna. Nowojorskie sypialnie łączą w sobie elementy stylu loftowego i boho. Cegła elewacyjna na ścianach, duże ramy z obrazami przedstawiającymi motywy miejskie, detale retro jak np. zabytkowe lub stylizowane grzejniki, drewniane deski podłogowe i płytki ceramiczne z motywami art deco to elementy, które w połączeniu stworzą elegancką  sypialnię w stylu nowojorskim. Wysokie łóżko powinno być wyposażone w pościel w neutralnych odcieniach surowego lnu i miękkiej owczej wełny. Pozwoli to na osiągnięcie eleganckiego ale przytulnego wyglądu wnętrza.

sypialnia w stylu nowojorskim

Kuchnia w stylu nowojorskim – wnętrze marzeń

Bazując na filmowych obrazach wydawałoby się, że w Nowym Jorku jada się głównie poza domem. Nie jest to prawdą i nowojorczycy tak jak ludzie na całym świecie kochają gotowanie i pomimo ogromnego wyboru eleganckich restauracji jak i doskonałych barów fast food, często korzystają z możliwości przygotowania posiłku w domu. Nowojorskie wnętrza kuchni rzadko są przestronne i wygodne. Aby zmaksymalizować miejsce w kuchni niezbędne są dobrze zaprojektowane meble. Warto używać jasnych kolorów, które odbijają światło i optycznie powiększają przestrzeń. Specjalne inteligentne systemy pozwalają na zorganizowanie i usprawnienie przechowywania wszelkich niezbędnych akcesoriów. Obowiązkowym elementem wnętrza kuchni w stylu nowojorskim jest ekspres do kawy, więc koniecznie należy wygospodarować miejsce na blacie, gdzie będziemy go mogli postawić.

wnętrze w stylu nowojorskim

Salon w stylu nowojorskim – wnętrze z widokiem

Wiele nowojorskich apartamentów posiada wysokie okna, które wręcz zasysają światło do środka. Gęstość zabudowy oraz bliskość budynków wymaga minimalizacji elementów, które przeszkadzają światłu w dotarciu do wnętrza. Likwidacja zasłon pozwala dodatkowo na obserwację wielkomiejskiego życia. Dobrze zlokalizowany apartament pozwala na zapierające dech widoki, które zapewniają monumentalne konstrukcje drapaczy chmur. We wnętrzu salonu w stylu nowojorskim niezwykłe widoki mogą zostać zastąpione obrazami i fototapetami, które przedstawiają motywy miejskie.

apartament w stylu nowojorskim

Wnętrza w stylu nowojorskim to eklektyzm i wielkomiejska energia. Industrialne wnętrza z elementami stylizowanymi na epokę Ludwika XV, art deco w połączeniu z elementami nowoczesnej sztuki doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzanych w tym stylu. Z odrobiną wiedzy każdy może stworzyć u siebie w domu namiastkę Nowego Jorku i poczuć się prawie jak mieszkaniec „Wielkiego Jabłka”.