Winiarnia w domu – aranżacja wnętrza dla wina

Prywatna winiarnia w domu to powód do dumy właściciela i synonim luksusu. To miejsce idealne zarówno dla konesera wyjątkowych trunków, jak i amatora, który dopiero rozpoczyna swoją przygodę z winami. Bez względu na to, czy wina produkujesz samodzielnie, czy też wyłącznie kupujesz kolekcjonerskie butelki, klimatyczna domowa winiarnia to marzenie, które można przy odrobinie wyobraźni zamienić w rzeczywistość i to nie tylko jeśli mieszkasz w domu, ale również jeśli jesteś mieszkańcem bloku.

piwniczka-na-wino-w-domu

winiarnia w domu

Jak przechowywać wino?

Każdy, kto marzy o stworzeniu swojej własnej, domowej kolekcji win, z pewnością niejednokrotnie rozważał projekt piwniczki na wino. Należy jednak pamiętać, że kolekcjonerskie trunki wymagają właściwego przechowywania. To właśnie podczas dłuższego leżakowania wydobywają swoją głębię smaku i idealny aromat. Planując domową winiarnię należy zadbać nie tylko o jej walory estetyczne, ale również użytkowe. Ważna jest przede wszystkim odpowiednia temperatura pomieszczenia. Wino powinno być przechowywane w niskich temperaturach (zależnie od rodzaju wina powinno to być od 18°C do nawet 6°C). Ważnym aspektem jest ponadto wilgotność powietrza, która panuje w domowej winiarni. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może negatywnie wpływać na stan korka w butelce (będzie on odpowiednio kurczył się lub pleśniał), dlatego planując winiarnię w domu, należy zadbać o wilgotność powietrza na poziomie ok. 70%. Nie powinno przesadzać się również z ilością światła (czy to słonecznego, czy też sztucznego), ponieważ na skutek światła wino zaczyna starzeć się szybciej i traci na jakości.

-lodowka-na-wino-w-kuchni

winiarnia-w-kuchni

Idealne miejsce na winiarnię – piwniczka

Ze względu na konieczność przechowywania wina w niskiej temperaturze, odpowiedniej wilgotności i bez nadmiernego oświetlenia, winiarnia w domu najczęściej lokalizowana jest w piwniczkach. Ich temperatura jest naturalnie niższa niż w pozostałej części domu, łatwiej utrzymać w nich odpowiednią wilgotność i zwykle odcięte są one od bezpośredniego światła słonecznego. Ciekawym rozwiązaniem jest np. niewielka piwniczka w ogrodzie – np. specjalnie zaprojektowana na skarpie lub pagórku. Będzie to nie tylko funkcjonalne pomieszczenie, w którym można łatwo zadbać o odpowiednie warunki dla przechowywania trunków, ale również może ono stać się ciekawym i ozdobnym elementem architektury ogrodu. Domowa winiarnia może oczywiście znaleźć się również w standardowej piwnicy, jednak tu trudniejszym może okazać się utrzymanie odpowiednich warunków do przechowywania trunków.

wyspa-kuchenna-z-miejscem-na-wino

winiarnia-w-domu-projekt-wnetrza

Aranżacja winiarni dla każdego

Domowa winiarnia nie jest wyłącznie luksusem dla właścicieli domków z piwnicą lub piwniczką w ogrodzie. Również właściciele budynków niepiwnicznych, którzy nie mają możliwości aranżacji piwniczki w ogródku, mogą posiadać domową winiarnię. Przy odrobinie pomysłowości można mieć winiarnię w domu małym, a nawet w mieszkaniu w bloku. Dobry projekt aranżacji wnętrza pozwoli umieścić ją np. w nieogrzewanej spiżarni, która bezpośrednio przylega do ściany zewnętrznej, a także we wnęce w holu lub nawet na klatce schodowej. Oczywiście aranżacja winiarni może również dotyczyć salonu lub kuchni – dobry architekt wnętrz zadba o to, by stała się ona ozdobą pomieszczenia. Tego typu rozwiązanie ułatwia z pewnością serwowanie win, jednak szczególnie konieczne będzie tu dopilnowanie warunków leżakowania wina.

Bez względu na miejsce, w którym umieścimy domową winiarnię, niezbędnym jej elementem zawsze będzie termometr i higrometr, dzięki którym będzie można na bieżąco kontrolować warunki przechowywania wina. Konieczny może okazać się tu czasem również odpowiedni termostat.

uchwyty na wino

Jak przechowywać wino w domowej winiarni?

Nie tylko temperatura, wilgotność i brak światła są istotne przy przechowywaniu wina. Planując winiarnię w domu, warto zadbać ponadto o odpowiedni projekt piwniczki na wino, który uwzględni miejsce na konkretne butelki i ich ekspozycję. Butelki z winem najlepiej przechowują się w pozycji horyzontalnej, gdzie korek jest częściowo zanurzony w trunku, dlatego planując regały do domowej winiarni warto zadbać o takie, które zapewniają taką możliwość. Należy pamiętać, że stojaki powinny pełnić nie tylko funkcję użytkową, ale również estetyczną. W dzisiejszych czasach ciekawych akcesoriów do przechowywania i leżakowania wina jest bardzo dużo, można ponadto pokusić się o zrobienie uchwytów samodzielnie. Bez względu na to, czy wybór padnie na gotowe regały czy samodzielne ich przygotowanie, należy zwrócić szczególną uwagę na sposób mocowania mebli do ściany, by nie przewróciły się pod obciążeniem pełnych butelek.

Projekt piwniczki na wino

Efektowna ekspozycja win nie tylko ułatwia znalezienie odpowiedniego trunku w dużej kolekcji, ale również jest powodem do dumy właściciela i wprawia w zachwyt wszystkich gości. Projekt piwniczki na wino warto dostosować do własnych upodobań estetycznych. Można wzorować się na rustykalnym stylu, niczym w starych francuskich winnicach, można również postawić na styl nowoczesny, a nawet eklektyczny. Wszystko zależy tu od indywidualnych preferencji domowników, którzy to mają czuć się w tym pomieszczeniu najlepiej.

Doskonałym towarzystwem dla przechowywanego wina jest surowy, nieregularny kamień naturalny, który nie tylko niesamowicie się prezentuje, ale również pomaga w utrzymaniu niskiej temperatury pomieszczenia. Alternatywą dla kamienia naturalnego może by

również cegła, a nawet gips. W towarzystwie szklanych butelek świetnie odnajduje się również drewno, a także metal. Drewno i metal można wykorzystać jako regały, półki, skrzynki i uchwyty na butelki. Piwniczki na wino, które znajdują się w strefie mieszkalnej doskonale natomiast komponują się ze szkłem, które idealnie odgrodzi przechowywane trunki i zapewni im odpowiednie warunki temperaturowe.

Strefa degustacji – warto uwzględnić ją w aranżacji winiarni

Jeśli tylko powierzchnia pomieszczenia na to pozwala, warto wyodrębnić w domowej winiarni specjalny kącik przeznaczony do degustacji. Sprawdzi się tutaj stylowy stolik i wygodne fotele, które sprzyjać będą chwilom relaksu w gronie rodziny lub przyjaciół. Niezbędny będzie tu oczywiście również zestaw kieliszków i korkociągi, a także inne elementy, które będą przydatne przy degustacji (np. drewniane deski na sery). Doskonałym uzupełnieniem projektu aranżacji domowej winiarni, o ile miejsce na to pozwala, będzie również niewielka kolekcja sztuki.

megafafa slot