Sypialnia w stylu amerykańskim

Sypialnia w stylu amerykańskim, zwana przez architektów „master bedroom”, to sypialnia, która jest marzeniem nie jednej osoby. Najczęściej, w projekcie wnętrz jest to jedna aczkolwiek największa ze wszystkich sypialni znajdujących się w domu. Dlaczego tak wiele osób marzy o profesjonalnym projekcie sypialni? Dlaczego jest taka wyjątkowa? O tym w dzisiejszym artykule.


Styl amerykański – czym się charakteryzuje?

Projekt wnętrz w stylu amerykańskim pozwala stworzyć przytulne oraz przestronne pomieszczenia. To właśnie przestrzeń jest najważniejsza w amerykańskich wnętrzach. Dzięki otwartym pomieszczeniom, wnętrza wydają się większe ale też pełne światła i powietrza. W stylu amerykańskim bardzo ważne są również okna – najczęściej stosuje się te suwane do góry, ze szprosami. Parapety, dzięki niskiemu osadzeniu, wykorzystuje się jako siedziska.

amerykański styl sypialnia

Sypialnia w stylu amerykańskim – najważniejsze pomieszczenie

Master bedroom, to główna sypialnia. W amerykańskim domu znajduje się tylko jedno master bedroom i jest to najczęściej sypialnia należąca do rodziców. Zastanawiacie się teraz pewnie dlaczego największa sypialnia jest dla rodziców? Otóż, amerykanie twierdzą, że dzieci z czasem się wyprowadzą, więc ich sypialnie staną się pokojami gościnnymi, a to rodzice zostaną w domu i zasługują na wyjątkową sypialnię. Projekt sypialni wykonywany jest z wielkim rozmachem – nie tylko pod względem wyposażenia ale też wielkości. To dlatego,architekci przygotowując projekt wnętrza dla sypialni w stylu amerykańskim wybierają jedne z większych pomieszczeń. Sypialnię amerykańskich rodziców sytuuje się najczęściej na parterze, w wyodrębnionej części domu, a wtedy sypialnie dzieci i gościnne umieszczane są na piętrze. Może ona również znaleźć się na piętrze, jednak prawdziwa amerykańska sypialnia nie powinna kolidować z innymi sypialniami. Rodzice dbają w ten sposób o swoją strefę prywatności.

 

wnętrze amerykańskiej sypialni

Sypialnia w stylu amerykańskim – jaka jest?

Wielu architektów sypialnię amerykańską porównuje do 5 gwiazdkowego hotelu. Ma sporą powierzchnię, dzięki czemu można stworzyć nie tylko sypialnię ale cały kompleks tzn. sypialnię połączoną z łazienką i garderobą. Projekt wielu amerykańskich sypialni przewiduje wyjście z niej np. na taras. Co więcej, obok sypialni amerykańskiej obowiązkowo musi znaleźć się pokój pracy. Projekt amerykańskiej sypialni zawsze jest wykonywany indywidualnie, gdyż każdy Amerykanin ma inne potrzeby. To co sprawdza się u sąsiada, nie musi być dobrego dla niego. Wszystko przez to, że sypialnia jest dla nich niezwykle ważnym miejscem – nie tylko jest to pomieszczenie do nocnego odpoczynku ale i odpoczynku i relaksu w ciągu dnia. Niektórzy pokuszają się o stwierdzenie, że amerykańska sypialnia to takie domowe SPA, które zapewnia odnowę fizyczną i psychiczną. W amerykańskiej sypialni obowiązkowo musi znaleźć się szezlong, miejsce do przyjmowania gości, toaletka dla Pani domu, miejsce do czytania i wiele więcej – zgodnie z wymaganiami właścicieli. To dlatego każdy projekt jest niepowtarzalny i jedyny w swoim rodzaju.

Sypialnia amerykańska musi być dobrze oświetlona. Projektowanie wnętrz sypialni w stylu amerykańskim zakłada, że będzie to miejsce jasne oraz dobrze doświetlone. Najczęściej odpowiednie oświetlenie zapewniają okna o różnych, często ciekawych kształtach, pełne szprosów. W nowych projektach architekci stawiają na okna typu porte fenetre tzn. okna na wysokość kondygnacji. Dzięki temu amerykańska sypialnia otwiera się na otoczenie.

Pora wspomnieć o charakterystycznych elementach sypialni amerykańskiej. Wielokrotnie, w projektach sypialni amerykańskich można znaleźć odkryte elementy konstrukcji dachu. To prosty sposób na stworzenie katedralnego sufitu i dodanie charakteru pomieszczeniu. Kolejnym elementem jest kominek. Dzięki niemu pomieszczenie jest jeszcze bardziej przytulne, a zimą sypialnia staje się również cieplejszym fragmentem domu. Nie musi to być tradycyjny kominek – może to być biokominek. Ważne, by oddawał charakter tradycyjnego klimatu kominka.

sypialnia w stylu amerykańskim

Sypialnia w stylu amerykańskim – w jaki sposób urządzić?

Meble i akcesoria w sypialni amerykańskiej powinny być rozmieszczone równomiernie. Bardzo ważne jest wyważenie – nie można stworzyć chaosu zbyt dużą ilością dodatków, ale też nie można uzyskać efektu minimalizmu, tak charakterystycznego dla stylu skandynawskiego. Warto postawić na klasyczne kolory tj. szarości, pastele, odcienie kawy. Ważnym elementem dekoracyjnym są złote i srebrne dodatki. Jeśli chodzi o ściany, to jedną z nich warto pokryć elegancką tapetą, wyróżniając ją. Elementy dekoracyjne nie mogą być zbyt ekstrawaganckie – muszą być ciekawe aczkolwiek stylowe. Nie mogą być również przypadkowe – pamiętajmy, że będziemy je oglądać każdego dnia. Obowiązkowo muszą znaleźć się miękkie i puszyste tkaniny w postaci narzuty na łóżko i pięknego dywanu. Ważne jest również oświetlenie – powinno być nastrojowe ale praktyczne, tak by można było np. czytać książki w łóżku. Nie zapominajmy o najważniejszym elemencie sypialni jakim jest łóżko – musi być duże i wygodne, a tym samym być najważniejszą ozdobą sypialni.