Sofa Marshmallow Projektowanie wnętrz kraków

Sofa Marshmallow

Sofa Marshmallow to modernistyczna kanapa amerykańskiej firmy Herman Miller, która początkowo była  produkowana pomiędzy 1956 a 1961 rokiem. Jest uważana za najbardziej charakterystyczny ze wszystkich modernistycznych modeli sof. Sofa została zaprojektowana przez „Irving Harper George Nelson Associates”. Model ten produkowano w dwóch długościach. Składa się z metalowej ramy pokrytej okrągłymi elementami z pianki, rozłożonych na siedzisku i oparciu w regularnym układzie przywodzącym na myśl sieć krystaliczną.

Sofa w mniejszym rozmiarze  pojawiła się ponownie w produkcji w 1980 roku jako część serii „Herman Miller Classics” i jest ciągle w produkcji.

Historia

Projekt powstał w 1954 roku, kiedy sprzedawca i producent materiałów sztucznych zaprezentował firmie „George Nelson’s New York City studio” opracowane przez siebie okrągłe piankowe płytki. Projektant Irving Harper został poproszony o zaprojektowanie mebla wykorzystującego nowy materiał. Harper zaprojektował sofę, zawierająca 18 płyt ułożonych na metalowej ramie, w ciągu jednego weekendu. Produkcja nowej sofy okazała się jednak kosztowna i czasochłonna, czyniąc ją produktem drogim i luksusowym. Niemniej jednak, Herman Miller zdecydował się na produkcję.
Marshmallow Sofa została wypuszczona na rynek w 1956 roku, a w katalogu pojawiła się w 1957. Produkcji  zaprzestano w 1961 roku. Mimo swojej popularności i obecności w publikacjach Hermana Millera, pomiędzy 1956 a 1961 rokiem wyprodukowano tylko 186 egzemplarzy. W 1980 roku do produkcji przywrócono wersję 52’’ w ramach linii „Herman Miller Classics”. Dzisiaj produkuję się sofę w ograniczonych ilościach.

Projekt

Sofa Marshmallow została zaprojektowana zarówno do wnętrz mieszkalnych jak i obiektów biurowych oraz salonów sprzedaży. Okrągłe poduszki nadają sofie zabawny i figlarny charakter. Ich pokrycie stanowi  winyl lub skóra w jasnych kolorach. Generalnie wszystkie poduszki były w tym samym kolorze, ale kanapa może również posiadać elementy w różnych kolorach nabierając bardziej fantazyjnego wyglądu.

Marshmallow Sofa została zaprojektowana w stylu „atomistycznym”, który widać w innych klasycznych projektach „George Nelson Associates”, takich jak zegar Ball (1950) i wieszak „Hang-It-All” (1953). „Atomistyczny” styl przejawia się poprzez stosowanie wielu jaskrawo kolorowych odrębnych elementów – w przypadku sofy elementów siedziska i oparcia.