Projektowanie wnętrz w stylu arabskim

Tworzenie bajkowej, mistycznej atmosfery z dozą luksusu i egzotyki jest celem, jakim kieruje się architekt w projektowaniu wnętrz w stylu arabskim. Niewiele stylów projektowania wnętrz może dorównać arabskiej stylistyce w bogactwie form i wzorów. Wnętrza arabskie są wielowarstwowe, nasycone kolorem i teksturą. Styl ten pozwala projektantowi na wprowadzenie w życie najbardziej śmiałych kolorystycznie pomysłów. Ograniczenia w stosowaniu kolorów i wzorów jest wręcz niepożądane.

Styl arabski ewoluował przez wieki mieszając wpływy Islamskich dekorów oraz architektury z elementami regionu śródziemnomorskiego. Widoczne są wpływy greckie, włoskie, hiszpańskie a nawet francuskie. Wszystkie elementy zaczerpnięte z kultur sąsiednich zostały wymieszane tworząc niezwykły egzotyczny miks.

O krajach arabskich możesz przeczytać tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kraje_arabskie

Marokańskie i tureckie wnętrza są chyba najbardziej znanymi spośród wnętrz w stylu arabskim. Zostały one spopularyzowane poprzez liczne filmy oraz seriale telewizyjne. Styl arabski ma jednak wiele odmian, których wariacje przybierają różne kształty (od beduińskich rustykalnych form aż do luksusowych, pełnych przepychów wnętrz jak z baśni 1000 i jednej nocy). Nowoczesny styl arabski to wnętrza dość minimalistyczne, ale rzeczywisty obraz tego stylu to ekskluzywne, wielowarstwowe kompozycje.

Śmiałe używanie kolorów w trakcie projektowania wnętrz, to z pewnością jedna z najważniejszych cech wyróżniających ten styl. Kolory są zazwyczaj ziemiste z bogatymi uzupełnieniami – poprzez czerwienie, złote i pomarańczowe odcienie. Ściany, podłogi, meble i sztuka – wszystkie te elementy wprowadzają głębokie i wyraźne kolory do wnętrza.

Meble i wyposażenie jest misternie rzeźbione a elementy oświetlenia bogato zdobione. Obowiązkowe są metalowe elementy ze złoceniami. Tkaniny są niezwykle wzorzyste i bogate w różne rodzaje faktur. Wnętrza w stylu arabskim dostarczają zmysłom doznań na wielu płaszczyznach.

Zobacz jak wyglądają wnętrza arabskie:

Główne zasady projektowania wnętrz w stylu arabskim:

Wnętrze w stylu arabskim nie znosi ograniczeń. Jeżeli mamy pomysł na ubogacenie go detalem lub wzorem to należy to zrobić bez zastanowienia. Projektowanie wnętrz w stylu arabskim pozwala na wprowadzenie najbardziej śmiałych i wyszukanych wizji. Stosowanie luksusowych żyrandoli, hipnotyzujących lamp wolnostojących, ozdobnych tkanin, dekoracji w dużej ilości, dywanów, poduszek, zasłon, ekstrawaganckich mebli i złota to podstawa we wnętrzach arabskich. W poszukiwaniu drogi na zaprojektowanie perfekcyjnego wnętrza w tej stylistyce warto zapamiętać kilka wskazówek:

Kolor we wnętrzu

Kolory we wnętrzach arabskich to głównie barwy ciepłe i kojarzące się z luksusem. Wymieszaj i dopasuj barwy z ciepłej części koła barw. Ciepłe neutralne kolory i ich koncentracje są często używane w tym stylu. Wyeksponowana ściana przy pomocy kolorów dojrzałej pomarańczy albo marokańskich czerwieni naprawdę ożywi przestrzeń. Aby sprawić, że wnętrze będzie wyglądało interesująco, na jednej lub dwóch ścianach dobrze jest użyć ciekawych arabskich tekstur. Efekt tekstury uzyskamy przy pomocy farb strukturalnych lub tapety.

W korzystaniu z ciepłych kolorów nie należy ograniczać się jedynie do ścian. Jasne dywany, tapicerki, poduszki i zasłony – we wszystkich tych elementach należy korzystać z energii arabskich barw, które przekształcają wnętrze w żyjącą przestrzeń. Kolory śliwek, ciemnej czekolady, błyszczącego złota, czereśni, rdzy, bakłażana, cynamonu, granatu, oliwki, pszenicy, purpury, curry i wielu innych można stosować bez żadnych ograniczeń.

Ściany w projekcie wnętrza arabskiego

Powierzchnie ścian dyktują charakter całego wnętrza projektowanego w stylu arabskim. Kolor i wzór jest najprostszym sposobem na wyróżnienie ściany. Marokańskie wzorzyste tapety są obecnie szeroko dostępne. Z wykorzystaniem arabskich odmian tego materiału można zdziałać cuda dodając głębi i przekształcając ściany w punkt centralny całego wnętrza. Farby i tapety nie są jednak jedynym środkiem na dekorowanie ścian w arabskich projektach wnętrz. Arabeskowe regały ustawione blisko ścian również dodadzą kunsztu tym powierzchnią a dodatkowo zapewnią dodatkowe miejsca na przechowywanie różnych rzeczy.

Materiały i tkaniny w projekcie wnętrza arabskiego

Materiały i tkaniny to elementy, które są niezastąpioną częścią arabskiej dekoracji wnętrza. Korzystanie z wielu warstw luksusowych, wzorzystych i kolorowych tkanin jest obowiązkowym elementem w trakcie projektowania wnętrza w tym stylu. Materiały te stosuje się na ciężkie zasłony, gobeliny, dywany, tapicerki i wszelakiego rodzaju poduszki o różnym przeznaczeniu. Bogactwo tkanin oraz ich ekskluzywny charakter było zawsze przejawem dobrobytu i pozycji gospodarza. Często korzysta się tutaj z lśniących jedwabi, satyny, aksamitu i kaszmiru. Na podłogach powinny znajdować się wzorzyste, ręcznie tkane dywany. Wszystkie elementy materiałowe dodatkowo powinny posiadać ozdobniki takie jak np. frędzle. Zasłony i firany powinny być upinane i formowane w kaskady tak, aby jeszcze bardziej wizualnie ożywić wnętrze.

Meble we wnętrzu

W przeciwieństwie do świata zachodniego w wystroju arabskich wnętrz, jeszcze kilkadziesiąt lat temu, nie spotykało się wyposażenia do siedzenia. Za siedziska służyły głównie duże poduszki umieszczane bezpośrednio na podłodze lub niskich ławach. Jedzenie i napoje serwowano na mosiężnych lub miedzianych tacach, które ustawiano na rozkładanych stolikach. Od tamtych czasów wprowadzono jednak wyposażenie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Generalnie większość mebli wykorzystywanych w projektowaniu wnętrz arabskich wykonanych jest z misternie rzeźbionego drewna. Wzory przybierają formy roślinne lub abstrakcyjne. Niektóre z bardziej ekstrawaganckich mebli posiada dodatkowo okładziny ze szlachetnych materiałów takich jak orzech, palisander, heban. Niektóre posiadają wzory inkrustowane złotem lub masą perłową. Do głównych rodzajów mebli stylizowanych możemy zaliczyć krzesła, wielokątne stoliki, sofy, rzeźbione drzwi i parawany dzielące przestrzeń na mniejsze strefy.

Dodatki, dekoracje, ozdoby w projekcie wnętrza arabskiego:

W tej kategorii głównym materiałem, z którego wykonane są dekoracje we wnętrzu są różne odmiany metalu. Wykonane z niego są np. ciekawe marokańskie samowary oraz zestawy do podawania herbaty zawsze znajdują znajdują się na honorowym miejscu. Są one bogato zdobione i często pozłacane. Innymi popularnymi elementami użytkowo-dekoracyjnymi są porcelanowe tureckie karafki zdobione kawałkami szkła, klejnotów lub masą perłową. Ciekawymi dodatkami będą również metalowe lub drewniane skrzynie, metalowe stoliki pomocnicze, otomany, lustra i niskie ławy.

Oświetlenie w arabskim wnętrzu

Przyciągający oko, wyszukany żyrandol często stanowi punkt centralny w projekcie wnętrza w stylu arabskim. Zawsze powinien być tak duży i śmiały, jak tylko wnętrze i skala pomieszczenia na to pozwala. Ażurowe kształty metalowego żyrandolu wiszącego pod sufitem lub lampy postawionej bezpośrednio na podłodze dodają wnętrzu uroki i orientalnej mistyki. Mnogość punktów oświetlania rzucających światło i tworzących wzorzyste cienie w pomieszczeniu sprawiają, że wnętrze nabiera kameralnego charakteru. Główne źródło światła powinno być sterowane za pomocą elektronicznych ściemniaczy tak, aby można było kreować nastrój we wnętrzu w zależności od okazji. We wnętrzach arabskich korzysta się również ze świec. W połączeniu z oświetleniem elektrycznym dopełniają one magii i tworzą niesamowity klimat orientu.

Zapoznaj się z naszą ofertą na projektowanie https://www.artcoredesign.pl/oferta-projektowanie-wnetrz/