Luksusowa sypialnia – oaza komfortu

Sypialnie w czasopismach i na stronach pracowni projektowych wyglądają niemal niewiarygodnie. Niejednokrotnie zachwycają swym kunsztem a kolory, wzory, akcesoria i wykończenia doskonale ze sobą współgrają. Wbrew pozorom nie zawsze trzeba być profesjonalnym projektantem, aby wprowadzić tę samą elegancję do własnej sypialni, tworząc niezwykłe i luksusowe wnętrze. Projektanci wnętrz używają kilku podstawowych zasad w tworzeniu tych pięknych przestrzeni i można z nich korzystać, tworząc wyrafinowane i stylowe wnętrze we własnym domu.

wnetrze luksusowa sypialnia w domu

Wnętrze luksusowej sypialni – oaza spokoju i relaksu

Sypialnia to miejsce, które powinno zapewniać wytchnienie i odpoczynek po pełnych wyzwań i niejednokrotnie stresu dniach. Sypialnia to w każdym domu przestrzeń, w której odprężamy się, relaksujemy i zbieramy energię na następny dzień. Warto zadbać o to, aby wnętrze to było wygodne a jego charakter był zbalansowany pomiędzy funkcjonalnością a komfortem. Zastosowanie wysokiej klasy materiałów i zwrócenie szczególnej uwagi na ogólną aranżację pozwoli na cieszenie się pięknym i luksusowym wnętrzem. Odpowiednie zastosowane oświetlenie, tkaniny i wystrój inspirowany np. wnętrzami spa sprawią, że będziemy z utęsknieniem wyczekiwać momentu zanurzenia się w niezwykłej atmosferze panującej w tym swoistego rodzaju sanktuarium spokoju.

jak urządzic wnętrze luksuowej sypialni

Motyw przewodni – konsekwentne tworzenie luksusowego wnętrza sypialni

Dobierając meble i dekoracje dobrze mieć przed oczami efekt, do którego się dąży. Tworzeniu wnętrza powinien zawsze towarzyszyć motyw przewodni. Motywem tym może być okres historyczny, miejsce lub styl, który nam się podoba. Przykładowo nasz sypialnia może zostać zaaranżowana w stylu klasycznym, skandynawskim, minimalistycznym, shabby chic, glamour, nowojorskim lub jednym z wielu innych. Warto już na samym początku dokładnie określić stylistyczne upodobania i konsekwentnie podążać w obranym kierunku. Duże lub charakterystyczne przedmioty w sypialni, takie jak łóżko, lustra, oprawy oświetleniowe, tapety i farby, powinny pasować do obranego motywu sypialni. Mniejsze meble i ozdobne detale mogą odejść od niego, aby nieco urozmaicić stylistykę.

Sypialnia marzeń – wnętrze jak z obrazka

Luksusowe sypialnie wyglądają niezwykle spójnie stylistycznie. Wszystkie elementy wydają się częścią „szytego na miarę” zestawu i wręcz niemożliwymi do zastąpienia przez inne. Ich kształty harmonijnie współgrają. Takie spasowanie możliwe jest dzięki przemyślanemu i zaplanowanemu w detalach doborowi wszystkich elementów. Najważniejsze kryteria to kolor, materiał oraz ogólna forma. Jeżeli meble i dodatki dobierane będą na podstawie ich wspólnych, powtarzających się cech, to z pewnością poczynimy duży krok w kierunku stworzenia sypialni marzeń wypełnionej luksusem.

wnętrze luksusowa sypialnia klasyczna pałacowa

Balans we wnętrzu – klucz do stworzenia sypialni marzeń

Stworzenie eleganckiej i luksusowej sypialni, to umiejętność zbalansowania stylistycznego elementów. Równowaga pomiędzy kolorami, materiałami, wzorami i teksturami powinna być dokładnie przemyślana tak, aby wnętrze sprawiało wrażenie harmonijnego. Pracę w tym zakresie powinno zacząć się od określenia odpowiednich proporcji kolorystycznych pomieszczenia. Dominujący kolor powinien wypełniać około 60 procent powierzchni sypialni. Kolor drugorzędny to od 20 do 30% wypełnienia a pozostała ilość to wykończenie i akcenty. Procentowy udział w aranżacji wnętrza sypialni tyczy się także wzorów i tekstur. Dobierając poszczególne elementy, należy oczywiście dodatkowo przestrzegać zasady harmonijnego (lub czasami kontrastowego) ich współgrania. Powinny być zgodne z przyjętym motywem przewodnim.

Luksusowe łóżko – centralny punkt eleganckiej sypialni

Najważniejszym elementem sypialni jest łóżko. Jego forma może być prosta lub niezwykle ozdobna tworząc z łóżka prawdziwe dzieło sztuki. Na rynku działa wiele firm dostarczających niezwykłe luksusowe łóżka wykonane z najlepszych materiałów. Zapewniają one nie tylko wspaniałą dekorację, ale często także oferują ponadprzeciętny komfort. Wybór łóżka do luksusowej sypialni. Gama dostępnych produktów potrafi niejednokrotnie utrudnić podjęcie finalnej decyzji. Oprócz doboru samego mebla należy też dokładnie przemyśleć jego lokalizację we wnętrzu. Każdy posiada dość sprecyzowane preferencje co do np. kierunku ułożenia podczas spoczynku względem okien lub drzwi. Dla osób lubiących rozpoczynać dzień skoro świt łóżko zwrócone w kierunku okna będzie najlepszym rozwiązaniem.
Jeżeli w sypialni dysponujemy wystarczającą ilością wolnego miejsca, warto pomyśleć o wygodnym fotelu lub dodatkowej sofie. Meble te doskonale sprawdzą się, kiedy będziemy chcieli poczytać lub po prostu przysiąść, by zdjąć obuwie. Dopasowane i eleganckie poduszki zwiększą komfort i podniosą poziom luksusu.

eleganckie wnetrze luksusowej sypialni

Symetria

Zasady Feng Shui we wnętrzach szczególną uwagę poświęcają symetrii Dwa boczne stoliki z dwiema lampami i dwoma zestawami poduszek zapewniają dobry, zdrowy przepływ energii. Symetria wpływa na pozytywny odbiór kompozycji przestrzennych i sprawia, że symetryczne aranżacje wnętrz dobrze wyglądają. Warto mieć to na uwadze już na samym początku tworzenia eleganckiego i niezwykłego wnętrza.

Oświetlenie w luksusowej sypialni

Właściwy dobór oświetlenia to kluczowa sprawa w tworzeniu unikalnych wnętrz. Barwa światła i jego natężenie ma ogromne przełożenie na nasz odbiór otoczenia oraz wewnętrzny nastrój. Różnorodne źródła światła oraz ich przemyślane rozmieszczenie pozwoli na stworzenie wielu scen oświetleniowych umożliwiających dopasowanie panującego w sypialni klimatu do różnych sytuacji użytkowych. Najprostszy układ świateł powinien przewidywać oświetlenie główne, oświetlenie równomiernie doświetlające pomieszczenie, oświetlenie punktowe w strefach pracy, czytania lub przy toaletce oraz delikatne oświetlenie, takie jak np. paski led i kinkiety, sprzyjające momentom relaksu. Warto także rozważyć zastosowanie ściemniacza oświetlenia co pozwoli na dodatkową kontrolę. Rozbudowana funkcja oświetlenia pozwoli nam kilkoma prostymi przełączeniami przejść od jasnego i energetycznego nastroju do kojącego i pełnego romantyzmu klimatu.

projekt luksusowej sypialni eleganckie wnetrze

Pościel, poduszki, zasłony i dywany

Doskonałe sypialnia to także niezwykłe i precyzyjnie dobrane dodatki i dekoracje. Do najważniejszych z nich należą poduszki. Ciekawy zestaw poduszek o różnych rozmiarach to nie tylko zwiększenie naszego komfort, ale niezbędny element dekoracyjny. Poduszki powinny posiadać kolorystykę i wzory dopasowane do ogólnego charakteru stylistycznego wnętrza. Schemat ich ułożenia jest niezwykle ważny więc warto poświęcić temu elementowi trochę czasu testując i sprawdzając różne kompozycje. Oprócz poduszek warto także zadbać o narzuty i koce z luksusowych materiałów i o wysokiej jakości wykończeniu. Kolejnym ważnym elementem eleganckiej sypialni jest dywan, który ociepli i zmiękczy charakter wnętrza. Dobrze dopasowane zasłony to wisienka na torcie, jakim jest luksusowa sypialnia. Powinny być one uszyte na miarę z zachowaniem naddatków, z których będziemy mogli tworzyć dekoracyjne fałdy.

Elegancka i komfortowa sypialnia to efekt dobrego planowania. Wstępny projekt wnętrza sypialni stworzony przed przystąpieniem do jej realizacji jest najlepszym gwarantem osiągnięcia zadowalającego efektu. Stworzenie przestrzeni, będącego odzwierciedleniem marzeń jest niezwykle satysfakcjonujące. To domowe sanktuarium spokoju i komfortu, do którego będziemy z przyjemnością powracać każdego dnia.