Luksusowa kuchnia – eleganckie serce wnętrza domu

Jak urządzić luksusową kuchnię?

Przestronna i funkcjonalna kuchnia urządzona gustownie, szykownie i ze smakiem, w której każdy element wyposażenia i dodatków jest dokładnie zaplanowany, a materiały i sprzęty wyróżniają się jakością. Luksusowa kuchnia, bo o niej mowa, to projekt doskonale łączący walory wizualne z funkcjonalnością, jednocześnie odzwierciedlając potrzeby i marzenia domowników. Jak urządzić luksusową kuchnię?

Luksusowa kuchnia, czyli jaka?

 

Pojęcie luksusu jest bardzo indywidualne – to nie tyle sam styl wystroju, co raczej sposób, w jaki wyobrażane i postrzegane jest pomieszczenie. Luksus może znaczyć dla każdego coś innego – to właśnie czyni go wyjątkowym. Choć definicja luksusu jest osobista i rozmyta, luksusowa kuchnia z pewnością powinna być miejscem stylowym, gustownym i bardzo atrakcyjnym wizualnie, a przy tym przestronnym, harmonijnym, praktycznym, przytulnym i przyjemnym w użytkowaniu. To miejsce, gdzie przygotowywanie potraw jest przyjemnością, a gotowanie wkracza na wyższy poziom. To pomieszczenie, gdzie jest wystarczająco wolnej przestrzeni, by swobodnie poruszać się i gotować, a jednocześnie miejsce, gdzie przestrzeń jest tak zaaranżowana, że wygląda elegancko i wytwornie. To wreszcie miejsce, gdzie zadomowiły się nowe technologie i sprzęty, które ułatwiają i usprawniają kuchenne prace. Odpowiedzią na pytanie, jak urządzić luksusową kuchnię, nie jest zatem komercyjny przepych, ale przemyślany projekt aranżacji, który stawia na wysokiej jakości elementy, a przy tym uwzględnia potrzeby i preferencje domowników, wielkość pomieszczenia i oczywiście styl wystroju.

Jak urządzić luksusową kuchnię?

 

Kuchnia jest sercem domu. To nie tylko miejsce, gdzie przygotowywane są posiłki, ale również pomieszczenie, w którym gromadzą się domownicy i spędzają razem czas. To właśnie dlatego coraz częściej standardem większości projektów są kuchnie otwarte na salon, gdzie wyspa kuchenna to nie tylko powiększenie powierzchni roboczej, ale i miejsce spotkań z najbliższymi. Należy pamiętać, że luksus to indywidualność, a ta ma wiele twarzy. Luksusową kuchnię można zatem stworzyć w każdym stylu. Wyjątkowa będzie zarówno ekskluzywna kuchnia w stylu glamour, pałacowym, prowansalskim czy angielskim, jak również luksusowa kuchnia w stylu art deco czy minimalistycznym. Doświadczony projektant wnętrz z pewnością sprawi, że kuchnia w każdym stylu stanie się luksusowa i urządzona ze smakiem.

Materiały w luksusowej kuchni

 

Nie od dziś wiadomo, że to właśnie materiały stanowią wyznacznik luksusu. Aranżacja luksusowej kuchni to zatem przede wszystkim inwestycja w prestiżowe materiały, które nie tylko cieszą oko, ale również wyróżniają się wytrzymałością. To właśnie szlachetne materiały dodają kuchni blasku i sprawiają, że wygląda ona wyjątkowo. W luksusowych kuchniach rzadko spotkać można tradycyjne kafelki. Stawia się tu najczęściej na materiały ekskluzywne takie jak ponadczasowe drewno, w tym również drewno egzotyczne, a także na naturalny kamień, marmur, granit, beton, kwarc czy mozaikę. To właśnie one grają pierwsze skrzypce na blatach, ścianach i podłogach. Luksus to także metale – z jednej strony są to metale tradycyjne, takie jak chrom i miedź – z drugiej natomiast pojawiają się specjalne odmiany stali, a także prestiżowe złoto i srebro.

Kolory luksusu

 

Aranżacja kolorystyczna kuchni luksusowej zależy w głównej mierze od planowanego stylu wystroju. W kuchniach w stylu angielskim czy prowansalskim przeważać będzie oczywiście biel. Jest ona rozwiązaniem uniwersalnym, które perfekcyjnie prezentuje się również w ekskluzywnych kuchniach minimalistycznych i industrialnych – takie kuchnie wyglądają przestronnie, czysto i świeżo. Biel to jednak nie jedyny kolor luksusu. W kuchniach nowoczesnych stawia się często również na ciemniejszą kolorystykę, w tym także na elegancką czerń. Luksusowa kuchnia nowoczesna to ponadto coraz częściej kuchnie w odważnej kolorystyce, w tym np. kuchnie z dominującą czerwienią, granatem czy zielenią. Nie można zapomnieć również o ponadczasowym litym drewnie. Naturalny kolor drewna również pomoże stworzyć przytulną i ciepłą kuchnię, którą bez wahania nazwać można luksusową. Dominujące w aranżacji drewno pasować będzie do luksusowych kuchni nie tylko w stylu rustykalnym, ale także w stylu prowansalskim, śródziemnomorskim, a nawet w nowoczesnym. Jak widać luksus ma wiele kolorów. Klucz do sukcesu w aranżacji luksusowej kuchni to dopasowanie kolorystyki oraz stylu wszystkich elementów kuchennych, w tym szafek, sprzętów kuchennych, blatów, ścian i podłóg.

Luksusowe meble kuchenne

 

Meble to bez wątpienia jedne z najważniejszych elementów wyposażenia każdej kuchni – w tym również tej luksusowej. Oczywiście wybór mebli kuchennych zależny jest od upodobań domowników i projektu aranżacji wnętrza – istotne znaczenie ma tutaj wielkość pomieszczenia oraz planowany styl aranżacji przestrzeni. Meble w luksusowej kuchni często wykonane są z najwyższej jakości materiałów, które nie tylko wyjątkowo się prezentują, ale jednocześnie są trwałe i odporne. To bez wątpienia meble bardzo funkcjonalne, doskonale zaplanowane i dostosowane do wolnej przestrzeni, zasad ergonomii i potrzeb domowników. Bałagan jest przeciwnikiem luksusu, dlatego meble kuchenne powinny ułatwiać przechowywanie i utrzymanie porządku w kuchni. Szafy wolnostojące nie wykorzystują w 100% dostępnej przestrzeni, a przy tym są nieporęczne i niepraktyczne, dlatego dobrym rozwiązaniem są zintegrowane meble kuchenne, projektowane na indywidualne zamówienie. W kuchni klasycznej lub rustykalnej perfekcyjnie prezentować będą się meble drewniane. Można zdecydować się tutaj na drewno egzotyczne, które podkreśli wyjątkowość miejsca. Luksusowa kuchnia nowoczesna i minimalistyczna to natomiast bardzo często fronty szafek na wysoki połysk lub wręcz szklana zabudowa szafek. Warto postawić na ciche szafki i szuflady, których otwieranie i zamykanie jest praktycznie bezdźwiękowe. Wyróżnikiem luksusu w kuchni jest np. wyspa kuchenna, która jest nie tylko elementem praktycznym, który zwiększa powierzchnię roboczą, ale również elementem bardzo eleganckim i rodzinnym.

Sprzęty i akcesoria kuchenne

 

Kuchnia to przede wszystkim miejsce przygotowywania posiłków – nawet najbardziej elegancki zestaw kuchenny nie będzie luksusowy, jeśli nie będzie praktyczny. Kuchnia luksusowa to zatem bez wątpienia również nowoczesne technologie i najwyższej klasy sprzęty AGD, które nie tylko ułatwiają przygotowywanie czy przechowywanie posiłków, ale również są w stanie sprostać najnowszym trendom gotowania, a przy tym wspaniale się prezentują. To sprzęty, które niegdyś zarezerwowane były wyłącznie dla wiodących szefów kuchni, a także urządzenia marzeń, jak np. nowoczesny ekspres do kawy czy najnowszy parowar. Można również rozważyć urządzenia nietypowe, jak np. chłodziarka na wino, szuflady do podgrzewania czy szuflady lodówek. Warto dodać, że w luksusowej kuchni nie ma miejsca na nieporęczne wolnostojące sprzęty kuchenne. Aranżując pomieszczenie z naciskiem na luksus, dobrze jest postawić na zintegrowane sprzęty kuchenne wysokiej jakości, które wspólnie tworzyć będą spójne, czyste linie. Luksusowa kuchnia to zatem np. płyta kuchenna wpasowana w blat i sprzęty zabudowane frontami szafek, które pasują do reszty wyposażenia.

Luksusowa kuchnia to także oświetlenie

 

Nie da się nie wspomnieć również o roli światła. To od odpowiedniego naświetlenia zależy bowiem ostateczny efekt aranżacji każdego pomieszczenia, w tym również luksusowej kuchni. Warto oczywiście wykorzystać oświetlenie naturalne – znakiem rozpoznawczym kuchni luksusowej są przecież duże okna, a często również drzwi balkonowe. Samo oświetlenie naturalne to jednak zdecydowanie za mało, by stworzyć klimatyczne miejsce o ekskluzywnym charakterze. Luksusowa kuchnia to nie tylko główne oświetlenie, ale również elementy dodatkowe, jak np. podświetlane wnętrza szafek kuchennych, oświetlenie podszafkowe, podświetlane blaty czy idealnie doświetlona pięknym żyrandolem wyspa kuchenna.

Detale i dodatki w luksusowej kuchni

 

Choć bez wątpienia luksus to użytkowy minimalizm i porządek, zastanawiając się, jak urządzić luksusową kuchnię, należy pamiętać, że luksus to także szczegóły. W luksusowej kuchni nie może zatem zabraknąć ekskluzywnych dodatków dekoracyjnych, które podkreślą wyjątkowość tego pomieszczenia i jego elegancki charakter oraz szyk. Można postawić np. na złoto, srebro i kryształy. Godne uwagi dodatki to między innymi ciekawa lampa, designerska bateria kuchenna, a nawet krzesła znanego projektanta. Zależnie od stylu aranżacji wnętrza kuchni można dodać również inne dodatki, które podkreślą charakter pomieszczenia. W stylu art deco mogą to być np. wyjątkowe dzieła sztuki. W stylu pałacowym będzie to wyrafinowana sztukateria i złote zdobienia, a także kryształowe żyrandole. Całość aranżacji wnętrza luksusowej kuchni powinna oczywiście uzupełnić wyjątkowa zastawa. Należy dodać ponadto, że dziś coraz częściej poszukuje się rozwiązań designerskich i artystycznych. Luksusowa kuchnia to zatem wyrafinowane kształty, wymyślne wzory i niezwykłe rozwiązania, ceniona jest kreatywność i łączenie kontrastów – dobry projektant wnętrz z pewnością zaproponuje rozwiązanie zgodne z osobistymi preferencjami domowników.