Luksusowa kuchnia – eleganckie serce wnętrza domu

Pomysłów na aranżację kuchni może być naprawdę wiele, ale zawsze powinna nam przyświecać idea pomieszczenia komfortowego i zarazem estetycznego. Z całą pewnością niektórzy będą myśleć o tym, aby wprowadzić trochę luksusu we wnętrzu. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, iż luksusowe wnętrze kuchni trudno zrealizować przy ograniczonym budżecie i niezbyt dużej przestrzeni.


Luksusowa kuchnia – swoboda przemieszczania się

Mała kuchnia może być całkiem urocza, jednak to w pomieszczeniach dużych i przestronnych łatwo zrealizować projekt kuchni ekskluzywnej. Wiąże się to z koniecznością wygospodarowania kilku stref. Niezbędna jest strefa przechowywania żywności, robocza do przygotowywania posiłków oraz do ich spożywania. Dodatkowo musi pozostać wystarczająco miejsca na swobodne poruszanie się. Trudno sobie też wyobrazić luksusową kuchnię bez dużej wyspy kuchennej. W każdym razie przestrzeń jest niezbędna dla wykreowania luksusowego wnętrza kuchni.

projekt-wnętrza-białej-kuchni-art-deco

Ekskluzywne meble i wyposażenie

Luksusowa kuchnia musi być przestronna, ale o jej elegancji i szykowności decydują nade wszystko meble, sprzęt AGD i materiały wykończeniowe. Podłogi najczęściej wyłożone są kamieniem, ceramiką z wyższej półki cenowej albo drewnem egzotycznym, które ma odpowiednie parametry odpornościowe i wytrzymałościowe. Wybór konkretnego materiału zazwyczaj wynika z preferowanego stylu, w jakim pomieszczenie zostaje zaaranżowane. Inne rozwiązania stosowane będą we wnętrzach klasycznych, angielskich, glamour a inne w projektach wnętrz nowoczesnych. Z kolei na ścianach na pewno nie pojawią się sztampowe kafelki, ale kolorowa mozaika, nowoczesne fototapety, beton, kamień lub drewno.

Luksusowe wnętrze kuchni musi prezentować się niezwykle okazale, więc przy wyborze mebli należy zwrócić uwagę na materiał, który będzie nie tylko wyjątkowo estetyczny, ale także trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Wszelkiego rodzaju odpryski, zadrapania bądź wgniecenia zupełnie burzyłyby efekt szykowności. W nowoczesnych aranżacjach pojawiają się fronty mebli wykonane ze szkła najwyższego gatunku. Warto przy tym wspomnieć, że szkło oraz materiały połyskujące zawsze nadają niesamowicie ekskluzywny charakter wnętrzu i sprawiają, że wydaje się ono jeszcze większe. Blaty wyspy mogą być drewniane, ale często wybiera się kamienne, szczególnie marmurowe. To nie tylko kwestia wysokiego waloru estetycznego, lecz również fantastycznych właściwości mechanicznych. Nie ma ryzyka powstania śladów pod wpływem temperatury czy też pojawienia się jakichkolwiek rys. Marmur gwarantuje długoletnie użytkowanie bez żadnych uszkodzeń, a jednocześnie jest autentyczną ozdobą wyspy, jak i całej kuchni.

Bardzo istotnym elementem jest wybór stosownego sprzętu AGD. W tej kwestii trudno o oszczędności. Liczy się styl wykonania, dbałość o wszelkie elementy, dopasowanie do charakteru wnętrza, a także świetna funkcjonalność. W luksusowym pomieszczeniu zawsze trzeba zwrócić uwagę na detale wykończeniowe, które stanowią swoistą kropkę na i w całej koncepcji. Wytwornie zaprezentują się uchwyty chromowane albo z brązu.

Pamiętajmy, że luksusowe wnętrze kuchni wymaga starannego doboru stylu aranżacji i dopasowania kolorystyki. Nie można zapominać o najlepszych gatunkowo materiałach, które podkreślą elegancję tego miejsca. Trzeba też zadbać o design rozmaitych akcesoriów, naczyń i przede wszystkim sprzętów gospodarstwa domowego. Całe wyposażenie nie powinno w żadnym stopniu zaburzać koncepcji. Zdecydowanie najlepiej, kiedy sprzęt zostanie wkomponowany w zabudowę, ponieważ łatwo wtedy o zachowanie spójności, a tym samym elegancji i dobrego smaku.