Kuchnia w stylu amerykańskim

Kuchnia to serce całego domu. Nic zatem dziwnego, że każda gospodyni domu marzy o pięknej kuchni. Zlecając architektowi wykonanie projektu wnętrz można zadbać i o to pomieszczenie. Projekt powinien obejmować nie tylko odpowiednie dobranie mebli ale również dodatków, które tak naprawdę tworzą jej klimat. Kuchnia w stylu amerykańskim to przepych i wiele kolorowych dodatków. Co jeszcze jest dla niej charakterystycznego?

Amerykańska kuchnia – co warto wiedzieć o tym niezwykłym wnętrzu?

Styl amerykański towarzyszy nam już od kilkudziesięciu lat, jednak nadal cieszy się dużą popularnością. Najważniejsza w amerykańskich wnętrzach jest przestrzeń, i to dzięki niej architekci mogą pozwolić sobie na swobodne wykonywanie projektów wnętrz. Wnętrza amerykańskie są przytulne, uzupełnione wieloma dekoracjami i właściwym oświetleniem. Warto dodać, że styl amerykański, mimo iż jest przytulny, jest zarazem elegancki. Kuchnia w stylu amerykańskim to jednak coś więcej.

wnętrze amerykańskiej sypialni

Kuchnia w stylu amerykańskim – jaka jest?

Amerykańska kuchnia jest całkowitym przeciwieństwem kuchni minimalistycznych – można to zaobserwować w wielu filmach i serialach. Są duże, bogate, kolorowe i pełne „wszystkiego”. Obowiązkowo, w kuchni amerykańskiej musi znaleźć się biel, czerń oraz czerwień. Można oczywiście postawić na ciepłe, pastelowe barwy, jednak lepiej gdy pojawią się one na meblach, dodatkach czy też płytkach. Jeśli chodzi o podłogę, to w przypadku projektu kuchni w stylu amerykańskim, dobrym rozwiązaniem jest postawienie na szachownicę na podłodze. Szachownica stanowi podstawowy symbol amerykańskiego stylu. W małych pomieszczeniach mogłaby być przytłaczająca, jednak kuchnie amerykańskie są duże i często otwarte, więc będzie idealnie komponować się z wnętrzem.

Kuchnia amerykańska musi obowiązkowo zostać wyposażona w stolik śniadaniowy. Nie musi on być duży – ma być dopasowany jednak do mieszkańców. Może znajdować się w małym kącie, gdzieś w zaciszu kuchni. Można także postawić na połączenie kuchni z salonem i zyskanie, większej, bardziej funkcjonalnej przestrzeni, idealnej na stworzenie jadalni. W kuchni amerykańskiej idealnie sprawdzają się także wysokie blaty, połączone z barowymi hokerami. To w wielu serialach, jak i filmach, przy nich mieszkańcy często spożywają posiłki.

Obowiązkowo w kuchni amerykańskiej powinna również znaleźć się wyspa kuchenna – to chyba najbardziej charakterystyczny element. Wyspa kuchenna może zawierać blat kuchenny z płytą bądź zlewozmywakiem. Warto dodać, że dla wielu wyspa kuchenna to świetne miejsce robocze, ułatwiające pracę w kuchni. Stawiamy więc na funkcjonalność a jednocześnie element dekoracyjny, bo taka właśnie jest wyspa. Amerykanie to naród otwarty, dla których bardzo ważne jest wspólne gotowanie. Dzięki odpowiedniemu stanowisku pracy, jakim jest wyspa kuchenna, mogą oni gromadzić tłumy podczas przygotowywania posiłków. Dla wielu wyspa kuchenna to również szansa na prezentację kunsztu kulinarnego gospodyni.

Jeśli oglądaliście amerykańskie filmy bądź seriale, to z pewnością doskonale pamiętacie, że klasyczna amerykańska kuchnia musiała posiadać czerwoną lodówkę. Nie jest to najważniejszy element wyposażenia, jednak w wielu sklepach dostępne są takie modele lodówek retro. Wybierając jednak lodówkę warto stawiać na te o opływowym kształcie, najlepiej z drzwiami typu side-by-side. Wszystkie elementy AGD w kuchni amerykańskiej powinny być duże, i bez zabudowy. Nie obędzie się również bez kuchenki z piekarnikiem, również w stylu retro jak i ekspresu do kawy, tostera czy kuchenki mikrofalowej. Wiecie, że kuchenka mikrofalowa w amerykańskiej kuchni to symbol szybkiego jedzenia?

sypialnia w stylu amerykańskim

Co jeszcze wyróżnia wnętrze kuchni amerykańskiej?

Kuchnia najczęściej umieszczana jest na parterze, w głębi domu. Stosunkowo często, kuchnie amerykańskie znajdują się przy wejściu na werandę. Jeśli chodzi o zabudowę kuchni amerykańskiej to projekt mebli obejmuje szafki sięgające sufitu. Wszystko to zmienia kuchnię w pakowne i jednolite pomieszczenie. Obowiązkowo przy kuchni musi znajdować się magazyn bądź spiżarnia. Amerykanie lubią tworzyć zapasy, muszą je więc „gdzieś” przechowywać. Dla wielu spiżarka to obowiązkowe pomieszczenie w domu, taki ich „must have”. Warto również dodać, że amerykanie stawiają na duże okna, otwierane do góry, z podziałami bądź szprosami. Dzięki dużym oknom, amerykańska kuchnia jest świetnie oświetlona, co dodaje jej uroku. Wielu amerykańskich kuchni posiada tzw. window seat czyli siedzisko przy oknie. Stworzyć je można w sytuacji gdy parapet okna znajduje się nisko. Wystarczy tylko delikatnie przystosować jego obszar do siedzenia, chociażby samymi poduszkami.

Kuchnia amerykańska to klasa sama w sobie. To miejsce wyjątkowe, skupiające rodzinę, pozwalające na spożycie posiłków w przyjemnej i komfortowej atmosferze. Jej odpowiednie urządzenie nie jest trudne, zwłaszcza dla profesjonalnych architektów, zajmujących się wykonywaniem projektów wnętrz.