Jak urządzić pokój gościnny?
Już na etapie projektu domu dobrze jest uwzględnić dodatkową przestrzeń, która zostanie przeznaczona na pokój gościnny. To niejako wizytówka domu, dlatego warto, by pokój gościnny był dopracowany w każdym calu. To nie tylko miejsce, w którym będą mogli swobodnie i przyjemnie wypocząć goście, ale ponadto również przestrzeń, którą można na co dzień wykorzystać do pracy czy zabawy. Jak urządzić pokój gościnny, by był nie tylko funkcjonalny, ale i stylowy?
Jak urządzić wnętrze pokoju gościnnego?
Pokój gościnny nie musi być duży, jednak warto szczególnie zadbać o jego projekt wnętrza. Należy pamiętać, że przestrzeń ta powinna być przede wszystkim funkcjonalna i komfortowa – dobry architekt wnętrz zadba również o to, by była stylowa. To przede wszystkim miejsce do wypoczynku gości – musi więc sprzyjać temu wypoczynkowi. Wnętrze pokoju gościnnego najlepiej urządzić w takim stylu, który dominuje w pozostałej części domu, czy też mieszkania. Dzięki temu nieużywany pokój gościnny będzie można wykorzystać również podczas nieobecności gości – np. jako dodatkowa przestrzeń do pracy, pracownia czy gabinet. Jeśli pomieszczenia w domu wykończone są w stylu klasycznym, również pokój gościnny powinien nawiązywać do tego stylu – sprawdzą się drewniane meble, naturalne materiały i ciepłe barwy, które dodadzą przestrzeni przytulności. Zwolennicy stylu minimalistycznego lub skandynawskiego powinni postawić na stonowane kolory, naturalne tkaniny i pasujące dodatki.
Aranżacja pokoju gościnnego
Należy pamiętać, że pokój gościnny to pomieszczenie, przez które przewijać będą się różne osoby – ich gusta z pewnością będą odmienne, dlatego warto zadbać, by aranżacja pokoju gościnnego była stonowana i neutralna. To pomieszczenie, gdzie doskonałym rozwiązaniem będzie ciepła, spokojna kolorystyka – dobrze sprawdzi się biel, pastelowe szarości, delikatne brązy, beże i wszystkie kolory, które są podobne do tych stosowanych w sypialni. Jasne kolory powiększają optycznie pomieszczenie – kontrastowymi dodatkami można przestrzeń natomiast lekko ożywić. Pokój gościnny z pewnością nie jest jednak miejscem na osobiste dodatki domowników – rodzinne zdjęcia z wakacji lepiej powiesić w salonie – w pokoju gościnnym lepiej sprawdzą się obrazy na ścianach, dostosowane stylem do wystroju pomieszczenia. Pokój dla gości nie powinien być domowym składzikiem – zarówno jeśli chodzi o elementy użytkowe, jak i dekoracje. Dodatki są tu mile widziane, jednak z gustem i przede wszystkim z umiarem. Doskonałym rozwiązaniem będą niewielkie kwiaty doniczkowe, a ponadto bukiet świeżych kwiatów w oryginalnym wazonie. O prywatność gości zadbają natomiast idealnie gustowne firanki, przytulne zasłony lub rolety.
Łóżko w pokoju gościnnym, czyli perfekcyjne miejsce do spania
Najbardziej istotnym meblem w pokoju gościnnym jest oczywiście lóżko. To tu spać będą bliscy, którzy się u nas zatrzymają – warto więc, by było wygodne. Jeśli pomieszczenie jest wystarczająco duże i będzie wykorzystywane wyłącznie jako pokój gościnny, można postawić tu duże łóżko nierozkładane – koniecznie z wygodnym materacem. Doskonałym rozwiązaniem do pokoju gościnnego będzie również duża rozkładana kanapa lub rozkładany narożnik, które w dzień zapewnią miejsce do wygodnego wypoczynku, a w nocy przeobrażą się w przestronne łóżko. Taki rozkładany mebel idealnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pokojach gościnnych, gdzie dysponujemy niewielką przestrzenią lub w pokojach gościnnych, które na co dzień używane są jako gabinet czy dodatkowa przestrzeń. Obok łóżka dobrze jest umieścić przyjemny w dotyku dywanik, dzięki czemu przyjezdni poczują się jak w domu.
Meble w pokoju gościnnym
Mimo iż pokój gościnny nie będzie wykorzystywany na co dzień, warto zadbać, by meble były tu solidne i dobrze wykonane. Goście powinni mieć miejsce, gdzie mogą zostawić swoje rzeczy, nie zakłócając przy okazji przestrzeni w pozostałej części domu. Aby goście nie musieli trzymać swoich rzeczy osobistych w walizce, warto zadbać o odpowiednią wolną przestrzeń, gdzie będą mogli się wypakować. Doskonałe będą tu zarówno większe szafy, jak i mniejsze półki. Sprawdzi się tutaj duża zabudowana szafa z wieszakami lub komoda z szufladami, gdzie przyjezdni będą mogli bez problemu wypakować swoje ubrania. Dobrym rozwiązaniem jest również dodatkowy regał z książkami i półki, na których będzie można postawić dekoracje. Lustro sprawi, że pomieszczenie stanie się jaśniejsze i optycznie większe, a ponadto będzie bardzo przydatnym elementem wyposażenia pokoju gościnnego. Podczas aranżacji wnętrza warto zagospodarować również miejsce na mały stolik i szafkę nocną, a także na dodatkowe lekkie fotele lub krzesła. Jeśli pokój gościnny ma być na co dzień wykorzystywany jako domowa pracownia, można wstawić tu również wygodne biurko o ciekawej stylistyce.
Projekt wnętrza pokoju gościnnego – dodatki i dekoracje
We wnętrzu pokoju gościnnego, jak w każdym innym pomieszczeniu, ważne są detale. Nie można zapomnieć o właściwym oświetleniu głównym oraz dodatkowym. Sprawdzi się tu klimatyczne, rozproszone oświetlenie, które idealnie będzie prezentować się po zmroku i podkreśli charakter pomieszczenia, a także świece zapachowe, które sprzyjają relaksowi po podróży. Projekt wnętrza idealnego to nie tylko praktyczne szafy i łóżko, ale również dodatki i dekoracje, dzięki którym pomieszczenie zyskuje charakteru, stylu i przytulności. Dobrą inspiracją są np. pokoje hotelowe. Projektant wnętrz doradzi, jak urządzić pokój gościnny w stylu minimalistycznym i glamour, a ponadto dobierze najlepsze dodatki do wnętrza vintage czy klasycznego. W pokoju gościnnym warto zadbać oczywiście świeży komplet pościeli, ręczniki, ozdobne poduszki oraz dodatkowe koce i pledy, które nie tylko dodadzą pomieszczeniu elegancji i przytulności, ale przede wszystkim sprawią, że przyjezdni poczują się jak u siebie i nie będą czuli się skrępowani. Wszystkie dodatki powinny oczywiście pasować do pozostałych elementów wyposażenia oraz stylu wystroju pokoju. Spójna całość to podstawa, jeśli chodzi o wypoczynek.