Dlaczego warto zatrudnić architekta wnętrz?

Powodów, dla których warto zatrudnić architekta wnętrz, jest wiele. Przy podejmowaniu ostatecznej decyzji o współpracy z profesjonalistą warto rozważyć wiele argumentów za, jak i przeciw.

architekt wnętrz kraków projekt kuchni

Architekt wnętrz, czyli oszczędność czasu

Czasami chcielibyśmy samodzielnie zaprojektować swoje wnętrze, ale brakuje nam czasu, umiejętności lub cierpliwości. Zaprojektowanie spójnego i funkcjonalnego wnętrza to często kilka miesięcy pracy. Składa się na to wiele elementów i zagadnień. Nawet doświadczony architekt wnętrz musi poświęcić ogrom pracy włożony w funkcjonalne planowanie przestrzeni, przygotowanie wizualizacji, dobór materiałów i opracowanie wytycznych dla wykonawców. Oczywiście wszystko to można zrobić samemu, ale czas, jaki należy na to poświęcić, z pewnością może zaskoczyć kogoś, kto nigdy nie miał doświadczenia we współpracy z architektem wnętrz ani samodzielnym urządzaniu domu lub mieszkania. Jeżeli cenimy swój czas, to warto rozważyć zatrudnienie projektanta, który wszystkie prace wykona za nas.


salon z jadalnią w warszawie architekt wnętrz


Architekt wnętrz, czyli masa kreatywnych pomysłów

Zdarza się, że przychodząc do projektanta wnętrz, klient posiada już mocno sprecyzowane oczekiwania. Jasno przedstawia swoje pomysły i wizje na wnętrze. Z jednej strony jest to dość wygodne dla projektanta, ale z drugiej narzuca rozwiązania i ogranicza kreatywność, za którą klient płaci. Projektanci są profesjonalistami przygotowanymi to twórczego tworzenia wnętrz. Decydując się na współpracę z architektem dobrze jest być otwartym na nowe pomysły. Dobry architekt wnętrz ma wieloletnie doświadczenie i wiele realizacji za sobą. Potrafi kształtować przestrzeń, uwydatniając jej zalety i ukrywając wady. Nie wszystkie wizje klientów możliwe są do zrealizowania i trzeba być na to przygotowanym. Profesjonalny projektant potraktuje każde wnętrze indywidualnie, przedstawiając nam masę propozycji oraz pomysłów możliwych do zastosowania.


łazienka w warszawie architekt wnętrz


Architekt wnętrz, czyli oszczędność pieniędzy

Oszczędzanie pieniędzy poprzez zatrudnienie projektanta może zabrzmieć dość dziwnie. W rzeczywistości nawiązanie współpracy z architektem może być bardzo korzystne dla naszego portfela. Odpowiednie kształtowanie funkcjonalne i wizualne wnętrza może uchronić przed niepotrzebnymi wydatkami i przyspieszyć wszelkie prace wykończeniowe. Dodatkowym zyskiem będzie efektowne wnętrze, które może znacząco podnieść wartość nieruchomości.

Architekt wnętrz, czyli gwarancja najwyższej jakości

Jeżeli na realizację i wyposażenie swojego domu planujemy przeznaczenie sporej sumy pieniędzy chcąc osiągnąć jak najlepszy efekt i jakość, to zatrudnienie architekta wnętrz może okazać się nie tyle dobrym pomysłem a rzeczą wręcz niezbędną. Profesjonalny projektant wnętrz oferuje unikalny zestaw umiejętności mocno skoncentrowanych na tworzeniu pięknych i funkcjonalnych przestrzeni.
Do stworzenia efektownego wnętrza niezbędny jest wachlarz specjalistycznych umiejętności. Dobry architekt wnętrz powinien wyróżniać się wysokim poczuciem estetyki oraz dużą wiedzą techniczną. Dzięki takim atutom będzie w stanie stworzyć wizualnie atrakcyjne wnętrze, a następnie całość odzwierciedlić w dokumentacji technicznej. Często można się spotkać z opinią, że zatrudnienie architekta wnętrz to marnowanie pieniędzy. Na potwierdzenie tej opinii wysuwa się argument, że w oparciu o inspiracje z internetu oraz magazynów specjalistycznych z powodzeniem można urządzić wnętrze. W pewnych przypadkach oczywiście można się z tym zgodzić, jednak zazwyczaj opinie te wysuwane są przez osoby, które nigdy nie miały okazji kompleksowo planować wnętrza. Zaprojektowanie wnętrza domu przez profesjonalistę to często kilka miesięcy pracy. Składa się na to wiele elementów i zagadnień, które tylko z pozoru są łatwymi do odtworzenia. Przy samodzielnym urządzaniu wnętrz jest duże prawdopodobieństwo, że pomimo nawet ogromnych nakładów finansowych, nie osiągniemy oczekiwanego efektu. Niestety najdroższe i najlepsze materiały to nie wszystko. Trzeba wiedzieć jak je wykorzystać i skomponować. Architekt wnętrz jest przygotowany w tej materii i z pewnością sprawi, że efekt finalny będzie doskonały.


architekt wnętrza klasyczne salon glamour warszawa


Współpraca z projektantem wnętrz — niezwykły świat wyjątkowych materiałów

Architekt wnętrz to osoba, która wprowadzi nas w świat różnorodnych materiałów wykończeniowych. Na rynku dostępne są tysiące rodzajów płytek, wykładzin, podłóg drewnianych. Bez czasochłonnej analizy ciężko się w tym wszystkim zorientować. Architekt wnętrz jest w stanie przeanalizować materiały pasujące do koncepcji wizualnej i zaproponować nam najlepsze z nich. Zazwyczaj przedstawi nam kilka różniących się cenowo propozycji. Dla wszystkich tych, którzy urządzają swoje domy, taka pomoc może okazać się bezcenna.

Cena projektu wnętrza

Zatrudnienie architekta wnętrz wiąże się z kosztami. Dla wielu cena projektu wnętrza będzie stanowiła największą przeszkodę w zatrudnieniu profesjonalisty. Dla małych inwestycji koszt ten może stanowić większość budżetu przeznaczonego na realizację i trudno się dziwić, że nie każdy zdecyduje się na taką usługę. W średnich i dużych realizacjach koszt opracowania kompletnej dokumentacji to niewielki procent kosztów całego przedsięwzięcia. W każdym przypadku warto jednak rozważyć posłużeniem się, chociażby konsultacjami z architektem wnętrz. Pozwoli to na zorientowaniu się przynajmniej w najbardziej newralgicznych aspektach urządzenia naszego lokum.


architekt wnętrz warszawa klasyczna sypialnia ze sztukaterią i tapicerowanym zagłówkiem


Czy architekt wnętrz jest mi niezbędny?

Jedyną osobą, która wie, czy potrzebujemy projektanta, jesteśmy my sami. Jeżeli chcemy spędzać czas w pięknie urządzonym domu, którego wnętrza będą funkcjonalne i efektowne, to zatrudnienie architekta może być dobrym pomysłem. Czasami zamówiony projekt wnętrza wyłącznie stref reprezentacyjnych jest w stanie całkowicie odmienić oblicze całego domu. Będzie to rozwiązanie tańsze. Dobrze zaprojektowane wnętrze może w przyszłości zachęcić nas do zlecenia prac nad pozostałymi przestrzeniami, tworząc niezwykłą i efektowne miejsce.