Amerykańskie wnętrza: Aranżacja i urządzanie wnętrz w stylu amerykańskim.

Historia amerykańskich wnętrz oraz domów to historia architektury, kultury i tradycji ludzi z różnych części świata. Widać w nich wpływy architektoniczne europejskich stylów narodowych Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Niemiec, Szwecji i wielu innych krajów „Starego Świata”, którego obywatele przez stulecia kolonizowali obszary obecnych Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Tradycyjne budownictwo często modyfikowano w celi wpasowania się w lokalne warunki klimatyczne panujące w różnych częścią ogromnego kontynentu Ameryki Północnej oraz dostępne materiały. Pomimo ogromnego zróżnicowania jest wiele cech, które łączą amerykańskie wnętrza – są one przytulne, eleganckie i stworzone z myślą o kultywowaniu rodzinnego stylu życia. Styl amerykański to styl o kolonialnym charakterze i przeznaczony jest dla osób, które pragną domów o ciepłym i ponadczasowym charakterze. Urządzanie wnętrz w stylu amerykańskim ma wielu zwolenników, którzy wiedzę o tym stylu czerpią głównie z telewizji. Amerykańskie wnętrze rozpozna każdy, choć często trudno o sprecyzowanie czym ono tak naprawdę jest.


sypialnia w stylu amerykańskim projekt wnętrza


Amerykańskie wnętrza – dom marzeń

Amerykański dom to zazwyczaj dom wyróżniający się wielkością. Rozłożysty plan, rozczłonkowanie bryły oraz powierzchnia sięgająca 400mkw to często norma, a nie wyjątek. Taka forma amerykańskiego domu pozwala na zorganizowanie funkcji bez szczególnych ograniczeń. Znajdzie się tu miejsce na duży reprezentacyjny salon, kuchnię o wielkości pozwalającej na umieszczenie w niej dużej i wygodnej wyspy kuchennej oraz stołu z kompletem krzeseł. Maksymalna funkcjonalność amerykańskiego domu pozwala również na stworzenie intymnej i nastrojowej sypialni z przylegająca do niej garderobą i osobną łazienką. Doskonały komfort zapewnią także dodatkowe przestrzenie takie jak gabinet, pokoje gościnne, pralnia oraz wiele innych pomieszczeń, które sprawiają, że dom staje się wygodną, ale i praktyczną rodzinną oazą.

Wnętrza w stylu amerykańskim – symetria ponad wszystko

Projektowanie wnętrz amerykańskich oparte jest na symetrii, a wiele mebli i przedmiotów ustawianych zostaje w specyficzny sposób. Fotele muszą być dwa i to po obu bokach kanapy. Meble są ułożone symetrycznie w stosunku do obowiązkowego kominka i nawet jego obudowa powinna być symetryczna.


salon w stylu amerykańskim projektowanie wnętrz


Wnętrza w stylu amerykańskim – kolorystyka

Kolory w amerykańskim wnętrzu to zazwyczaj stłumione i ciepłe palety kolorów, w których dominują beże, odcienie kremowe, kość słoniowa i inne złamane odcienie bieli. Kolory te stanowią tło dla kontrastowych barw ciemnego drewna, które w dużej ilości pojawia się na podłogach, ścianach i elementach meblowych.

Styl amerykański wnętrz – podłogi

Podłogi w amerykańskich wnętrzach nie różnią się znacznie od tego, co spotykamy w polskich domach. Doskonale sprawdza się drewno, ceramika, winyl, wykładziny oraz wszelkie inne materiały. Jeżeli jednak skupimy się na tradycyjnym wykończeniu podłóg we wnętrzu amerykańskiego domu, to zdecydowanie przoduje w tej kwestii drewno i kamień. Naturalne materiału tworzą ciepła i przyjazną atmosferę we wnętrzu.

Urządzanie amerykańskich wnętrz – ściany i sufity

Ściany i sufity to duże płaszczyzny będące tłem kompozycji aranżacji wnętrza. Powinny one posiadać stonowaną kolorystykę. Ściany i sufity często ozdobione są sztukateriami i ozdobnymi profilami drewnianymi. Elementy te, szczególnie na ścianach, posiadają nie tylko dekoracyjną rolę, ale także pełnią funkcję praktyczną we wnętrzu w stylu amerykańskim. Jedną z takich funkcji jest przykładowo zabezpieczenie ścian przed uszkodzeniami mechanicznymi. Listwa biegnąca na wysokości oparcia krzesła to najlepszy przykład praktycznej dekoracji.


wnętrze w stylu amerykańskim projekt


Amerykańskie wnętrza – meble

Wielu z amerykańskich osadników było utalentowanymi stolarzami, którzy sztukę i doświadczenie w produkcji mebli przywozili ze sobą z ojczystego kraju. Rzemiosło meblarskie początkowo nastawione było na praktyczność i solidność. W warunkach, w których walczono o przetrwanie, wiele lat minęło do czasów, w których w produkcji mebli zaczęły pojawiać się element sztuki. W historycznym amerykańskim meblarstwie wyróżniamy kilkanaście okresów stylistycznych. Meble, które odnajdziemy w amerykańskich domach, są komfortowe i posiadają rustykalny, a nawet antyczny charakter. Meble te często posiadają obszerną i mocną formę. Są praktyczne i stabilne. W ich kolorystyce przeważają beże, kremy i ciemne kolory drewna.

Wnętrza w stylu amerykańskim – dekoracje i wyposażenie

Klasyka amerykańska to również dekoracje i akcesoria. Wnętrza amerykańskie wypełnione są oprawionymi w ramy obrazkami i rodzinnymi zdjęciami. Ich układy dekorują ściany oraz centralne punkty przestrzeni takie jak np. kominek. Oprócz tych elementów znajdą tu swoje miejsce ozdoby wykonane z błyszczącego metalu odwołujące się do amerykańskiego stylu glamour, ceramiczne dekoracje, lustra w drewnianych lub metalowych ramach. Wszystkie te elementy dopełniają wystroju wnętrza w stylu amerykańskim.