Projekt wnętrza biura – jak zaprojektować przestrzeń biurową?

W biznesie pierwsze wrażenie często jest najważniejsze. To ono decyduje o przebiegu dalszej rozmowy z kontrahentami. Pierwsze wrażenie w dzisiejszych czasach to nie tylko przywitanie, dobry wygląd i garnitur najwyższej klasy, ale również nasze otoczenie. Przestrzeń i wygląd biura może w ekstremalnych przypadkach mieć takie samo znaczenie jak doświadczenie i kompetencje pracowników. Projektując wnętrze biurowe najważniejsze jest odpowiedzenie sobie na pytanie „Kim jesteśmy i jakie wartości reprezentujemy”. To odpowiedź na to pytanie będzie najlepszą wskazówką jak powinno wyglądać biuro.Przyjazna ale równocześnie profesjonalnie urządzona przestrzeń to nie tylko wizytówka firmy ale również czynnik, który potrafi sprawić, że pracownicy poczują się jak w domu. Również klienci i interesanci w takim miejscu będą rozluźnieni i pozytywnie nastawieni do firmy.

 

wnętrze_biura_projekt

 

Niezależnie od tego czy planowane jest zatrudnienie projektanta wnętrz czy też nie, pierwsze kroki w celu ocieplenia wnętrza i sprawienia, że będzie ono przyjaźniejsze klientom można wykonać samemu. Najprostszym sposobem jest zastosowanie świeżych kwiatów na biurku w recepcji, w toalecie i wszystkich innych miejscach, które są widoczne dla interesanta.

Podstawowe elementy jakie powinny znaleźć się w projekcie wnętrza biura

Projekt wnętrza biura powinien gwarantować stworzenie przyjaznej przestrzeni dla wszystkich odwiedzających. Można np. wydzielić fragment biura z ekspresem kawowym i dozownikiem wody, do którego będą mieli dostęp interesanci. Niektórzy ludzie czują się niezręcznie musząc prosić kogoś o coś do picia. Bezpośredni dostęp i możliwość samodzielnego przygotowania napoju poprawi im nastrój. Warto zadbać o miejsce do oczekiwań na spotkania, w którym znajdą się wygodne fotele i sofy.

W obrębie strefy pracowniczej niezbędne będą meble takie jak regały i szafy zapewniające przestrzeń do przechowywania dokumentów. Widoczny nieład daje wrażenie chaosu i sprawia niekorzystne wrażenie. Również pracownicy powinni posiadać odpowiednio przygotowane miejsca pracy. Zadbanie o wygodne i trwałe fotele z pewnością ułatwią spędzenie im dnia w pracy utrzymując ich produktywność na wysokim poziomie.

Należy umożliwić pracownikom przystrajanie ich miejsc pracy prywatnymi rzeczami. Mogą to być np. ramki ze zdjęciami lub pocztówki z wakacji. Tego typu przystrojenie nie tylko dodaje komfortu pracy ale również wysyła pozytywną wiadomość. Obserwator odniesie wrażenie, że pracownik w miejscu pracy „czuje się komfortowo i nie planuje szybkiego wyjścia”. Tego typu informacja może przekonać klienta do zawarcia umowy ponieważ będzie przekonany, że będzie obsłużony przez ludzi, którzy w swojej pracy i profesji czują się jak „w domu” i będą pracować dla niego ciężko ale z przyjemnością.

 

Autor: ArtCore Design Projektowanie Wnętrz