Wybór architekta wnętrz – jak znaleźć idealnego projektanta?

Zatrudnienie architekta wnętrz to oszczędność czasu, jak i pieniędzy. Projektant wnętrz pozwoli na uniknięcie błędów i podsunie wiele ciekawych pomysłów. Właściwy architekt pomoże sprecyzować oczekiwania i wyobrażenia co do wymarzonego wnętrza, a następnie wprowadzi je w życie. Wszystko to brzmi wspaniale, ale znalezienie odpowiedniej osoby spełniającej powyższe założenia nie jest niestety łatwe. Często wiąże się z długimi poszukiwaniami i dużym wysiłkiem poświęconym na weryfikację umiejętności.

 

salon ze sztukaterią we wnętrzu klasycznym zaprojektowanym przez architekta wnętrz

Zdefiniuj swój styl

Przed rozpoczęciem poszukiwania projektanta wnętrz, dobrze określić swoje oczekiwania co do planowanego wnętrza. Zdefiniowanie swoich preferencji co do stylu, kolorów i dekoracji ma kluczowe znaczenie dla zaoszczędzenia nie tylko pieniędzy, ale także czasu przy późniejszym opracowywaniu koncepcji wnętrza. Sprecyzowanie swoich oczekiwań pozwoli także na znalezienie odpowiedniego architekta wnętrz poprzez porównanie swoich inspiracje wnętrzarskich z portfolio projektanta. Przekazanie inspiracji projektowych architektowi jeszcze przed początkiem współpracy pozwoli projektantowi na ocenienie pracochłonności i określenia ile wynosić będzie cena projektu wnętrza, a po nawiązaniu współpracy sprawi, że już od samego początku zostanie obrana właściwa droga prowadząca do stworzenia wymarzonego wnętrza. Oprócz rzeczy, które nam się podobają, warto także pokazać rzeczy, które nie trafiają w nasze gusta. Jako inspiracji można użyć zdjęć z magazynów, samodzielnie wykonanych fotografii, a nawet uproszczonych szkiców.

sypialnia architekt wnętrz krakó klasyczne wnętrze

Szukanie architekta wnętrz – poświęć swój czas

Warto poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego architekta wnętrz. Wybór z pewnością nie będzie łatwy, ale w obecnych czasach łatwo zapoznać się z portfolio projektantów. Dzięki internetowym wyszukiwarkom takim jak google, bing czy yahoo szybko stworzymy listę najlepszych architektów, których zatrudnienie możemy rozważyć. Również specjalistyczne magazyny i portale wnętrzarskie (np. www.homebook.pl/profil/artcoredesign ) mogą okazać się pomocne. Znajdziemy w nich ciekawe realizacje, które często opatrzone są komentarzem autora projektu wnętrza. Z pewnością nie należy podejmować decyzji pochopnie i rozpoczynać współpracy zbyt szybko. Nagłe decyzje mogą skutkować trudną komunikacją i niezrozumieniami na płaszczyźnie np. stylu i estetyki projektowanego wnętrza.
Powinieneś mieć pewność, że architekt, z którym rozpoczynasz współpracę, ma odpowiednie kwalifikacje. W Polsce nie są wymagane specjalne uprawnienia ani studia, aby pracować jako projektant wnętrz. Wiele uczelni, nie tylko w dużych miastach takich jak Kraków czy też Warszawa, profesjonalnie przygotowuje do tego zawodu. Warto zadbać o to, aby wybrany projektant był odpowiednio wykształcony. Przygotowanie techniczne jest niezbędne do prawidłowego przekształcenia estetycznej wizji w udaną i sprawną realizację. Należy pamiętać, że projekt wnętrza to nie tylko kolory ścian i dobór mebli, ale także specjalistyczne opracowania budowlano-instalacyjne.

salon architekt wnętrz w krakowie i warszawie

Projekt wnętrza – określ swój budżet

Rozpoczynając pracę nad projektem wnętrz, warto określić budżet, jaki przewidujemy na realizację. Budżet ten najlepiej określić jako przedział pomiędzy minimalną a maksymalną kwotą, którą chcemy wydać. Taka informacja jest niezbędna architektowi wnętrz. Na jej podstawie już na etapie koncepcji będzie on stosował materiały z właściwej założeniom półki cenowej.

Komunikacja w pracy z architektem wnętrz

Komunikacja w pracy z architektem wnętrz jest jedną z najważniejszych rzeczy. Wprowadzenie marzeń w rzeczywistość wymaga cierpliwości. Formułowanie swoich wizji oraz ich przekazywanie projektantowi to często godziny rozmów. Aby cały proces przebiegł właściwie, architekt wnętrz musi być dobrym słuchaczem. Projektant przed udzielaniem jakichkolwiek porad i wskazówek dotyczących wnętrza powinien dokładnie zapoznać się z pomysłami swojego klienta i zweryfikować możliwość wprowadzenia ich w życie.
Umiejętności komunikacyjne architekta trudno sprawdzić przed podjęciem współpracy. Aby być pewnym co do pełnego porozumienia, szukając osoby do stworzenia naszego wymarzonego wnętrza, możemy poprosić o polecenie kogoś sprawdzonego przez naszą rodzinę lub znajomych. Z pewnością podzielą się oni swoimi doświadczenia z pracy z projektantem wnętrz. W swoich opiniach będą szczerzy i z pewnością pomogą nam podjąć ostateczną decyzję.

najlepszy-architekt-wnętrz-salon-klasyczny-sztukaterie

Współpracując z architektem wnętrz, ważne jest, aby starać się zrozumieć i obiektywnie ocenić swoje upodobania stylistyczne. Należy otwarcie podchodzić do propozycji przedstawianych przez projektanta. Naturalną rzeczą jest to, że nie wszystkie przedstawione propozycje będą się nam podobały. Trafienie w gusta klientów jest sporym wyzwaniem i tylko otwarte mówienie o swoich odczuciach i potrzebach może pozwolić na stworzenia wnętrza, w którym będziemy czuli się komfortowo. Nie należy także stanowczo upierać się przy wszystkich swoich pomysłach. Projektant wnętrz jest specjalistą w swoim fachu i czasami będzie proponował elementy niezgodne z naszymi wytycznymi. Takie działanie często jest celowe i wymuszone specyfiką projektowanej przestrzeni oraz stylu, w jakim urządzane jest wnętrza. Warto być otwartym na kompromisy i brać pod uwagę zastosowanie także tych rozwiązań, które nie koniecznie nam odpowiadają.

sypialnia ze sztukaterią architekt wnętrz wrocław

Współpraca z architektem wnętrz

Praca nad projektem wnętrza to długi i skomplikowany proces. Aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt wizualny, jak i funkcjonalny niezbędne jest pogodzenie z sobą całej masy składowych elementów. Jest to ogromnym wyzwaniem i wymaga niezwykłych umiejętności. Odgadnięcie oczekiwań klienta, zaproponowanie efektownej wizualnie koncepcji, stworzenie projektu technicznego a do tego pogodzenie tego z określonym budżetem nie jest sprawą prostą. Takiemu wyzwaniu są w stanie sprostać tylko nieliczni projektanci. Znalezienie właściwej osoby to również duża sztuka, która finalnie zaważy na wyglądzie wnętrza i ogólnym zadowoleniu z miejsca, które ma być centralnym ośrodkiem życia często na wiele lat.