Różnice pomiędzy architektem a projektantem wnętrz

Doskonałe rozwiązania w dziedzinie architektoniczno-budowlanej wymagają pracy zespołu ekspertów: od konstruktorów i architektów na projektantach wnętrz kończąc. Każdy z profesjonalistów odpowiedzialny jest za precyzyjnie określoną część prac, które wspólnie składają się na stworzenie funkcjonalnego i pięknego domu. Pomimo trudnej i wymagającej pracy każdego z ekspertów to na architektach i projektantach wnętrz spoczywa ogromna odpowiedzialność polegająca na spełnieniu oczekiwań klientów co do wizualnych aspektów inwestycji. Pomimo jasnego zakresu obowiązków i prac, wiele osób ma problem z rozróżnieniem pomiędzy architektem a projektantem wnętrz. Pewne utrudnienie w tym zakresie wprowadza również nazywanie projektantów wnętrz potocznie „architektami”.

sypialnia wnętrze klasyczne architekt wnętrz warszawa

Architekt jest tytułem zastrzeżonym nadawanym przez państwo wyłącznie osobom znajdującym się na liście krajowej jednostki organizacyjnej Samorządu Zawodowego Architektów (więcej: https://pl.wikipedia.org/wiki/Architekt). Różnica ta często zauważana jest, gdy klienci starają się uzyskać pomoc w zagadnieniach projektowych u niewłaściwej osoby. Obie dziedziny są ściśle powiązane, a obszary ich działań przenikają się wzajemnie. Różnice w działaniach są jednak ściśle określone. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji zapoznać się z zakresem działań każdego z profesjonalistów i zdecydować, jaki obszar prac projektowych najbardziej nam odpowiada.

salon architekt wnętrz sztukateria i złoto

Rola architekta w procesie budowlanym

Najlepszym sposobem na ocenienie, czy powinniśmy zatrudnić danego typu fachowca, jest dokładne zapoznanie się z jego najważniejszymi obowiązkami. Zadania architekta to między innymi:
-projektowanie budynków – oprócz projektów domów, pracują także nad obiektami komercyjnymi i użyteczności publicznej. Muszą stworzyć projekt budynku, który będzie odpowiadać założonej funkcji oraz oczekiwaniom klienta.
-Architekci opracowują formę budynku i zajmują się kwestiami zapewnienia zgodności z warunkami technicznymi oraz normami projektowymi. Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo poprzez projektowanie zgodnie z wytycznymi bhp.
-Są specjalistami w kreowaniu równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.
-Architekci współpracują z konstruktorami budowlanymi zapewniającymi budynkowi odpowiednią wytrzymałość i nośność.
-Architekt obsługuje proces pozyskiwania pozwoleń budowlanych i przygotowuje inwestycję do realizacji.
-Architekt jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie projektu naszego domu

Architekci to pierwsze osoby, z którymi rozpoczynamy współpracę, planując budowę domu. Architekci zapoznają się z naszymi oczekiwaniami i na podstawie przekazanych wytycznych, wspólnie ze specjalistami branżowymi tworzą projekt budowlany zawierający plany architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne. Bez konsultacji z architektem nie można dokonywać modyfikacji ani głębokich ingerencji w budynku. Powinni oni każdorazowo odnieść się do planowanych zmian w naszym domu.

projektant wnętrz salon z jadalnią klasyczny glamour

Rola projektanta wnętrz

Wiele osób uważa, że praca projektanta wnętrz jest prosta i toczy się głównie wokół dobierania kolorów i mebli. Jest to błędne przekonanie i wynika w dużej mierze z braku doświadczeń z pracy z profesjonalistą tej branży. Rola projektanta wnętrz jest złożona a jego praca wymagająca. Znalezienie dobrego projektanta jest dużą sztuką z uwagi na specyfikę umiejętności i talentów, jakimi powinien się on wyróżniać. Jego najważniejsze cechy i zadania to:
-projektant wnętrz jest wykształcony w kierunku na planowania i aranżowania wnętrz wszelkiego rodzaju przestrzeni – mieszkalnych, hotelowych, biurowych itp.
-praca projektanta polega na tworzeniu funkcjonalnych i pięknych rozwiązań na podstawie oczekiwań i stylistycznych upodobań klienta,
-projekty wnętrz to kompleksowe rozwiązania w obszarze urządzenia wnętrza wymagające czasami dodatkowych zmian w architekturze budynku i przebudowy niektórych elementów,
-projektant wnętrz balansuje pomiędzy funkcjonalnością a estetyką.

Projektant wnętrz to osoba, którą warto zatrudnić już na etapie tworzenia architektury obiektu, tak aby w porozumieniu z architektem i konstruktorem mógł stworzyć doskonale dopasowany do wszelkich wymagań inwestora budynek.

Architekt i projektant wnętrz – wspólne cechy

Architekci i projektanci wnętrz nie są wyłącznie odpowiedzialni za powierzchowne udekorowanie wnętrz. Są profesjonalistami, którzy projektują przestrzeń zgodnie z potrzebami inwestora, tworząc miejsce dopasowane do przyszłych użytkowników. Wiedza i działania architektów i projektantów wnętrz to połączenie techniki oraz sztuki. Planowana przestrzeń ma być funkcjonalna i bezpieczna a do tego pięknie wyglądać. Pogodzenie tych elementów jest niezwykle trudne, co sprawia, że w obu tych dyscyplinach, w trakcie pracy nad projektem, pojawia się wiele problemów do rozwiązania.

Podsumowanie różnic między architektem a projektantem wnętrz

Definiując zasadniczą różnicę pomiędzy specjalistami każdej z dziedzin należy w pierwszej kolejności wskazać na zakres działania projektowego. Architekci planują i projektują przestrzeń zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Tworzą fizyczne podziały i relacje pomiędzy poszczególnymi strefami budynku (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie). Projektanci wnętrz używają tej już stworzonej „platformy” przestrzennej i zwiększają jej estetyczną i funkcjonalną wartość. Jest to zadanie o wiele bardziej wymagające i obszerniejsze od stereotypowej zabawy kształtami, kolorami i rozmiarami. Projektant wnętrz może wnieść również wiele ciekawych pomysłów w zakresie projektu zewnętrznej części budynku.

architekt wnętrz projekt łazienki

Z kim rozpocząć współpracę

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zarówno architekta, jak i projektanta wnętrz. Skomplikowane projekty wnętrz wymagają doświadczenia obu specjalistów. Aby osiągnąć pożądany efekt, niezbędne byłoby współdziałanie profesjonalistów zarówno z dziedziny architektury, jak i projektowania wnętrz. Kreatywność oraz nieszablonowe myślenie jest domeną osób zajmujących się projektowaniem na pograniczu sztuki i techniki i wspólne planowanie przestrzeni z pewnością przyniosłoby niesamowite i efektowne rozwiązania. Często jednak wymagana jest decyzja co do zatrudnienia wyłącznie jednej osoby. W tym przypadku wymagana jest indywidualna decyzja na podstawie rzeczywistych potrzeb. Jeżeli budynek jest już obiektem istniejącym, to prawdopodobnie należy się zwrócić do projektanta wnętrz. Jeżeli dopiero zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie inwestycji i nie posiadamy żadnych planów, to pomocy powinniśmy szukać u architekta. Te dwa scenariusze są dość skrajne i pozwalają na proste podjęcie decyzji. W przypadkach przebudowy lub przekształcania istniejącego obiektu rzecz nie jest już taka łatwa. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością byłaby współpraca zarówno z architektem, jak i projektantem wnętrz, ale decyzję musi już podjąć inwestor w odniesieniu do swoich oczekiwań i posiadanego budżetu. Architekt będzie odpowiedzialny za wszelkie ingerencje w tkankę budynku a projektant wnętrz poprzez swoje doświadczenie i umiejętności ukierunkowałby już na początku cały proces budowlany tak, aby na końcu inwestor mógł cieszyć się praktycznym budynkiem o pięknych wnętrzach.