Współpraca ze specjalistami – projekt domu i wnętrza

Doskonałe rozwiązania w dziedzinie architektoniczno-budowlanej wymagają pracy zespołu ekspertów: od konstruktorów i architektów na projektantach wnętrz kończąc. Każdy z profesjonalistów odpowiedzialny jest za precyzyjnie określoną część prac, które wspólnie składają się na stworzenie funkcjonalnego i pięknego domu. Pomimo trudnej i wymagającej pracy każdego z ekspertów to na architektach i projektantach spoczywa ogromna odpowiedzialność polegająca na spełnieniu oczekiwań klientów co do wizualnych aspektów inwestycji. Pomimo jasnego zakresu obowiązków i prac, wiele osób ma problem z rozróżnieniem obu specjalności. Pewne utrudnienie w tym zakresie wprowadza również nazywanie projektantów potocznie „architektami”

Różnica ta często zauważana jest, gdy klienci starają się uzyskać pomoc w zagadnieniach projektowych u niewłaściwej osoby. Obie dziedziny są ściśle powiązane, a obszary ich działań przenikają się wzajemnie. Różnice w działaniach są jednak ściśle określone. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem inwestycji zapoznać się z zakresem działań każdego z profesjonalistów i zdecydować, jaki obszar prac projektowych najbardziej nam odpowiada.

salon architekt wnętrz sztukateria i złoto

Rola architekta w procesie budowlanym

Najlepszym sposobem na ocenienie, czy powinniśmy zatrudnić danego typu fachowca, jest dokładne zapoznanie się z jego najważniejszymi obowiązkami. Zadania architekta to między innymi:

  • projektowanie budynków – oprócz projektów domów, pracują także nad obiektami komercyjnymi i użyteczności publicznej. Muszą stworzyć projekt budynku, który będzie odpowiadać założonej funkcji oraz oczekiwaniom klienta.
  •  opracowuje formę budynku i zajmują się kwestiami zapewnienia zgodności z warunkami technicznymi oraz normami projektowymi. Są odpowiedzialni za bezpieczeństwo poprzez projektowanie zgodnie z wytycznymi bhp.
  • Są specjalistami w kreowaniu równowagi pomiędzy estetyką a funkcjonalnością.
  • współpracują z konstruktorami budowlanymi zapewniającymi budynkowi odpowiednią wytrzymałość i nośność.
  • obsługuje proces pozyskiwania pozwoleń budowlanych i przygotowuje inwestycję do realizacji.
  • jest osobą odpowiedzialną za przygotowanie projektu naszego domu

Specjaliści tej profesji to pierwsze osoby, z którymi rozpoczynamy współpracę, planując budowę domu. Zapoznają się z naszymi oczekiwaniami i na podstawie przekazanych wytycznych, wspólnie ze specjalistami branżowymi tworzą projekt budowlany zawierający plany architektoniczne, konstrukcyjne i instalacyjne. Bez konsultacji z tym profesjonalistą nie można dokonywać modyfikacji ani głębokich ingerencji w budynku. Powinni oni każdorazowo odnieść się do planowanych zmian w naszym domu.

Rola projektanta

Wiele osób uważa, że praca specjalisty od wnętrz jest prosta i toczy się głównie wokół dobierania kolorów i mebli. Jest to błędne przekonanie i wynika w dużej mierze z braku doświadczeń w pracy z profesjonalistą tej branży. Rola projektanta jest złożona a jego praca wymagająca. Znalezienie dobrego specjalisty jest dużą sztuką z uwagi na specyfikę umiejętności i talentów, jakimi powinien się on wyróżniać. Jego najważniejsze cechy i zadania to:

  • wykształcenie w kierunku planowania i aranżowania wszelkiego rodzaju przestrzeni – mieszkalnych, hotelowych, biurowych itp.
  • jego praca polega na tworzeniu funkcjonalnych i pięknych rozwiązań na podstawie oczekiwań i stylistycznych upodobań klienta,
  • projekty wnętrz to kompleksowe rozwiązania w obszarze urządzenia wnętrza wymagające czasami dodatkowych zmian w architekturze budynku i przebudowy niektórych elementów,
  • profesjonalista od wnętrz balansuje pomiędzy funkcjonalnością a estetyką.

Projektant to osoba, którą warto zatrudnić już na etapie tworzenia architektury obiektu, tak aby w porozumieniu z architektami i konstruktorem mógł stworzyć doskonale dopasowany do wszelkich wymagań inwestora budynek.

Wspólne cechy

Architekci i projektanci wnętrz nie są wyłącznie odpowiedzialni za powierzchowne dekoracje. Są profesjonalistami, którzy planują przestrzeń zgodnie z potrzebami inwestora, tworząc miejsce dopasowane do przyszłych użytkowników. Wiedza i działania profesjonalistów obu branż to połączenie techniki oraz sztuki. Planowana przestrzeń ma być funkcjonalna i bezpieczna a do tego pięknie wyglądać. Pogodzenie tych elementów jest niezwykle trudne, co sprawia, że w obu tych dyscyplinach, w trakcie pracy nad projektem, pojawia się wiele problemów do rozwiązania.

sypialnia wnętrze klasyczne architekt wnętrz warszawa

projektant wnętrz salon z jadalnią klasyczny glamour

Podsumowanie różnic

Definiując zasadniczą różnicę pomiędzy specjalistami każdej z dziedzin należy w pierwszej kolejności wskazać na zakres działania projektowego. Architekci planują i projektują przestrzeń zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Tworzą fizyczne podziały i relacje pomiędzy poszczególnymi strefami budynku (zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie). Projektanci używają tej już stworzonej „platformy” przestrzennej i zwiększają jej estetyczną i funkcjonalną wartość. Jest to zadanie o wiele bardziej wymagające i obszerniejsze od stereotypowej zabawy kształtami, kolorami i rozmiarami. Osoba zajmująca się wnętrzami może wnieść również wiele ciekawych pomysłów w zakresie projektu zewnętrznej części budynku.

architekt wnętrz projekt łazienki

Z kim rozpocząć współpracę

Najlepszym rozwiązaniem byłoby zatrudnienie zarówno architekta, jak i projektanta. Skomplikowane projekty wymagają doświadczenia obu specjalistów. Aby osiągnąć pożądany efekt, niezbędne byłoby współdziałanie profesjonalistów zarówno z dziedziny architektury, jak i wnętrz. Kreatywność oraz nieszablonowe myślenie jest domeną osób zajmujących się projektowaniem na pograniczu sztuki i techniki i wspólne planowanie przestrzeni z pewnością przyniosłoby niesamowite i efektowne rozwiązania. Często jednak wymagana jest decyzja co do zatrudnienia wyłącznie jednej osoby. W tym przypadku wymagana jest indywidualna decyzja na podstawie rzeczywistych potrzeb. Jeżeli budynek jest już obiektem istniejącym, to prawdopodobnie należy się zwrócić do projektanta. Jeżeli dopiero zdecydowaliśmy się na rozpoczęcie inwestycji i nie posiadamy żadnych planów, to pomocy powinniśmy szukać u architekta. Te dwa scenariusze są dość skrajne i pozwalają na proste podjęcie decyzji. W przypadkach przebudowy lub przekształcania istniejącego obiektu rzecz nie jest już taka łatwa. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością byłaby współpraca z kreatorami zarówno wewnętrznej jak i zewnętrznej tkanki budynku, ale decyzję musi już podjąć inwestor w odniesieniu do swoich oczekiwań i posiadanego budżetu. Architekt będzie odpowiedzialny za wszelkie ingerencje w tkankę budynku a projektant poprzez swoje doświadczenie i umiejętności ukierunkowałby już na początku cały proces budowlany tak, aby na końcu inwestor mógł cieszyć się praktycznym budynkiem o pięknych wnętrzach.