krakow projekt willi

Projekt willi – rodzinna wersja domu inspirowanego historią

Nowoczesna koncepcja projektu willi kojarzona jest z wygodą, przestronnością i z przestrzenią zapewniającą prywatność. Myśląc o willi, wiele osób widzi dom wypełniony wyposażeniem zapewniającym wygodę codziennego życia. Nowoczesna willa zapewnia także miejsce do pracy i rozrywki.

Historia willi oraz ich koncepcja sięga daleko wstecz, aż do samego Imperium Rzymskiego i w ciągu wieków ewoluowała, dopasowując swój charakter do zmieniającego się stylu życia. Obecnie projekt willi to plan zapewniający zarówno wygodę i nowoczesne technologie, jak i stawiający na energooszczędność i ekologiczność rozwiązań.

krakow projekt willi klasycznej

Projekt willi – pochodzenie słowa

 

Willa to słowo pochodzące z języka łacińskiego. Oznaczało ono rozległy teren, na którym znajdowały się budynki gospodarcze i mieszkalne.

Pierwotnie w starożytnym Rzymie istniały dwa główne rodzaje willi:

– „villa urbana”, zazwyczaj w mieście, do którego można było łatwo dotrzeć z Rzymu na krótką noc lub dwie;
– „villa rustica”, osiedle, zazwyczaj poza miastem, które było stale zajmowane przez pracowników, którzy byli również odpowiedzialni za opiekę nad nim.

W miastach wille często budowane było przy  przy parkach lub innych skupiskach zieleni. Otoczenie zapewniało mieszkańcom spokój i odpoczynek od miejskiego hałasu. Willa wiejska była nie tylko domem mieszkalnym, ale także centrum zarządzania obszarów gospodarczych wokół. W domu mieszkał zarządca, a wokół znajdowały się budynki dla służby oraz budynki gospodarcze.

Już w czasach rzymskich termin „willa” był używany do określenia rozległych posiadłości i rezydencji, z przestronnymi pokojami i rozległymi ogrodami, chociaż nie wszystkie wille były wytwornie urządzone i posiadały elegancki wygląd. Istnieją zapisy historyczne wskazujące, że niektóre z nich były w rzeczywistości wiejskimi domami o nieco wyższej klasie.

dom willa

Projekt willi na przestrzeni wieków

 

Charakter projektu willi całkowicie został odmieniony przez włoski renesans. Włoski renesans miał miejsce w XIV i XV wieku. Jest on znany jako okres historyczny, w którym odrodziła się nauka i sztuka. Rozbudzona została ludzka ciekawość i talenty, które zaowocowały wspaniałymi arcydziełami, ogromnym postępem w sztuce, medycynie, nauce i filozofii. Epoka odrodzenia nie ominęła również architektury, która może być uznawana za jedną ze sztuk pięknych. We Włoszech, ruch renesansowy miał ogromny wpływ na styl i wystrój w projektach willi. Wtedy zyskały one charakter obszernych, wygodnych domów o wyglądzie nawiązującym do włoskich pałaców. Włoskie wille to przykład domów, które od wieków zachwycają i zapadają w pamięć.

projekt willi warszawa

W XIX wieku termin „projekt willi” był popularnie używany do określenia każdego rodzaju dużego, podmiejskiego domu otoczonego pewnego rodzaju krajobrazem (ogrodem, małym lasem lub zbiornikiem wodnym). Te nieruchomości, zazwyczaj były własnością klasy wyższej, a projekt willi często miał charakter luksusowego domu i miał odzwierciedlać status właścicieli. Ten okres przekierował rozumienie terminu „willa” do tego, co znamy dzisiaj.

projekt nowoczesnej willi

Czym odznacza się projekt willi w obecnych czasach?

W dzisiejszych czasach „willa” kojarzona jest z piękną nieruchomością zlokalizowaną zazwyczaj na terenach podmiejskich. Otoczona jest zielenią. Jest to komfortowy dom zapewniający wiele udogodnień swoim mieszkańcom. Dzisiejszy projekt willi znacznie różni się od swoich pierwowzorów, ale niezmiennie zachwyca i jest obiektem pożądania wielu osób myślących o budowie lub kupnie własnego domu.