Projektowanie wnętrz hotelu – lobby

Żaden hotelarz nie jest w stanie bezustannie stać przy frontowych drzwiach i osobiście witać gości, którzy przybywają do jego hotelu. Może jednak zadbać o pierwsze wrażenia swoich gości.Wchodzenie do lobby hotelowego jest jak podanie komuś ręki na przywitanie. Najważniejsze jest pierwsze wrażenie. Podobnie jak u ludzi, hotelowe lobby może posiadać swoją osobowość. Hol może być powściągliwy, otwarty i zapraszający, onieśmielający lub zabawny.

Projektowanie wnętrz i przestrzeni perfekcyjnego lobby ma na celu stworzenie schronienia dla turystów, dla podróżujących służbowo, dla par korzystających z weekendowych wypadów oraz wszystkich tych, którzy szukają miejsca na odpoczynek. Lobby to wspaniały przykład połączenia formy i funkcji. Każdy z hotelarzy powinien spróbować przewidzieć oczekiwania swoich gości oraz wprowadzić trochę swojego stylu tak aby stworzyć przestrzeń unikalną i gwarantującą ludziom pozytywne wrażenia.

Nowoczesne wnętrze lobby hotelowego

Po przekroczeniu progu wejścia, goście od razu znajdują się w przestrzeni hotelu. To moment, w którym zaczynają oceniać obiekt. Właśnie wtedy nadarza się najlepsza okazja aby wywrzeć na gościach pierwsze pozytywne wrażenie. W dzisiejszej konkurencyjnej branży hotelowej, hotelarze nieustannie pracują nad wprowadzaniem czynników, które sprawią, że kolejni odwiedzający staną się stałymi gośćmi. W ekonomicznie trudnych czasach podróżujący często pilnują swoich finansów. W odpowiedzi na to hotelarze powinni wprowadzać inteligentne rozwiązania, które pozwolą na utrzymanie liczby odwiedzających na satysfakcjonującym pułapie przy zachowaniu cen. Dlatego też należy koncentrować się na elementach, które będą podobać się gościom i pozwolą na utworzenie miejsca, do którego będą wracać z przyjemnością .

Na co zwrócić uwagę przy projektowaniu wnętrz i przestrzeni lobby

  • Analiza potencjalnych gości: Jeśli zamierzasz stworzyć przestrzeń holu, który wpasuje się w nowych gości, ważne jest, aby dobrze zrozumieć to,  kim Ci goście są. Jeżeli docelową grupą  jest rodzina szukająca miejsca na wakacje, można pomyśleć np. o stworzeniu miejsca do zabawy dla dzieci. Jeżeli oczekujemy par szukających prywatności i spokoju to powinniśmy stworzyć w naszej przestrzeni romantyczny kącik. Celem jest zachwycenie gości i sprawienie, że odnajdą w zaprojektowanej przestrzeni , to czego być może nawet nie oczekiwali i nie wiedzieli, że tego właśnie chcą. Być może od tego momentu nie będą nawet dopuszczać myśli,że mogłoby zabraknąć tych elementów w ich kolejnej podróży.
  • Stwórz unikalne otoczenie: Każdy hotelarz pragnie aby jego hotel wyróżniał się i oferował coś unikalnego. Lobby jest idealnym miejscem do określenia osobowości hotelu. Spraw aby lobby było czymś więcej niż przejściem ze świata zewnętrznego do pokoi hotelowych. Należy tworzyć przestrzeń sprawiająca,że goście chcą się zatrzymać, pooglądać otoczenie i być może nabrać ochoty na pozostanie w nim dłużej. Prowokowanie myśli elementami wizualnymi i inspirującymi elementami sztuki, odpowiedni nastrój, dobrze zaprojektowane oświetlenie sprawi , że goście poczują się zaproszeniu do odpoczynku i relaksu.
  • Powiąz formę z funkcją: W lobby oprócz tradycyjnej recepcji, strefy oczekiwania i stanowiska konsjerza- jeśli pozwoli na to przestrzeń – powinno znajdować się miejsce do spotkań towarzyskich z wygodnymi fotelami  i stołami. Jeśli to możliwe, połącz tą przestrzeń z hotelowym barem, i umieścić w nim krzesła i stoły w konfiguracji, która zachęca gości do nawiązywania nowych znajomości .Warto również zadbać o specjalne miejsce dla osób podróżujących służbowo. Powinny w nim znaleźć się dodatkowe gniazdka do podłączenia laptopów, dostęp do drukarki i skanera.  Należy pamiętać,że nawet najprostsze ulepszenie to krok w kierunku stworzenia miejsca idealnego i przyjaznego naszym gościom.
  • Wprowadzenie źródeł dodatkowych przychodów: Stwórz lobby, w którym swoje miejsce znajdą sklepy i punkty usług. Gdy goście dla wygody będą korzystać z udogodnień, które znajdą bezpośrednio w lobby, stwarza się jeszcze jedna szansę na zwiększenie przychodów. Być może goście docenią wygodę i nie dokonają zakupu gdzie indziej. Daj im jeszcze jeden powód, aby pozostać w hotelu i doświadczyć każdego aspektu jaki ma on do zaoferowania.
  • Analizuj układ i architektury: Dobrze przyjrzyj się przestrzeni lobby. Zbyt duże powierzchnie mogą odpychać, natomiast małe i ciasne miejsca zniechęcają gości do długiego przebywania. Ponieważ lobby są zazwyczaj szerokimi, otwartymi przestrzeniami, skorzystaj z możliwości tworzenia stref, które płynnie się przenikają i tworzą spójną całość. Każda strefa może służyć jakiemuś celowi i zaspokajać szczególne potrzeby gości. Należy skoncentrować się również na architekturze przestrzeni. Dopasuj meble i wyposażenie do stylu i przeznaczenia hotelu. Luksusowy hotel powinien posiadać wystawne lobby. Rodzinny obiekt może wymagać mebli dostosowanych do dzieci i strefy do ich zabaw. Połącz te wszystkie elementy aby stworzyć wygodną i zaskakującą przestrzeń.

Każdy właściciel hotelu może stworzyć oazę dla swoich gości, witając ich w dobrze zaplanowanym holu. Dzięki starannemu łączeniu stylu i funkcji, można wspaniale powitać gości w hotelu i zachęcić ich do pozostania być może na dłużej niż planowali.
Działania związane z właściwym projektowaniem wnętrz i planowaniem przestrzeni nie tylko będą zachęcać gości do korzystania z oferty hotelowej, ale mogą również zwiększyć wartość nieruchomości.

Autor: ArtCore Design Projektowanie Wnętrz