Styl klasyczny we wnętrzu –skrócona charakterystyka

Styl klasyczny przejawia się we wszystkich dziedzinach europejskiej sztuki powstałej pomiędzy wiekiem XVII a XIX . Odnajdziemy go w literaturze, muzyce i oczywiście w architekturze. Cechuje go powściągliwość, symetria, wyrafinowanie oraz liczne odwołania do sztuki starożytności. Klasyczny styl cechuje – szlachetna dekoracja, materiały o wyjątkowej jakości, wyraźne geometryczne kształty i brak zbędnych ozdobników.
Domy w stylu klasycznym przyciągają uwagę pogodnymi kolorami i niezwykłą atmosferą spokoju oraz dostojności. Klasyczne wnętrza są wybierane zarówno przez zamożnych ludzi, z utrwalonym preferencjami smakowymi, jak i tych, którzy przedkładają tradycyjne rozwiązania i ponadczasowość ponad przelotną modę.

Historia powstania stylu klasycznego

Styl klasyczny pochodzi z Francji. Powstał w XVII wieku i szybko rozprzestrzenił się na terenie całej Europy. Stał się dominującym stylem na okres ponad dwóch stuleci. Artyści tego czasu inspirowali się sztuką starożytnej Grecji i Rzymu. Cenili sobie prostotę i jasność reguł nim rządzących. Pomimo ścisłych zasad, klasycyzm objawił się w różnych krajach na swój sposób. We Francji pałacowe wnętrza były pełne blasku i połysku, w Anglii klasycyzm był opisywany przez racjonalizm i dyscyplinę. Za panowania Katarzyny Wielkiej dostojność, harmonia i porządek stylu klasycznego spowodowało, że stał się on dominującym kierunkiem estetycznym w Rosji. Budynki w Petersburgu oraz ich wnętrza służyły jako przykład do projektowania pomieszczeń w majątkach szlacheckich w całym imperium rosyjskim. Rosyjski Klasycyzm był zupełnie nowym trendem w architekturze Rosji pod koniec XVIII-XIX wieku. Rosyjski klasycyzm różni się od światowego, który pozwala na stosowanie zasad eklektyzmu (mieszania klasyki z innymi stylami).

salon pałacowy styl

Cechy klasycyzmu w aranżacji wnętrz

Rozpoznanie stylu klasycznego we wnętrzu nie jest trudne. Wystarczy rozejrzeć się uważnie by dostrzec charakterystyczne dla niego cechy.

Główne elementy tworzące klasyczny styl:

-dyskretne gzymsy, kolumny, drzwi i okna z wyraźnymi obramowaniami, marmurowe kominki;

-meble mają tendencję do postaci prostokątnej z wyraźnymi elementami ozdobnymi. Często posiadają dodatkowe krzywoliniowe elementy, które budują ciekawą formę stylowego mebla;

-kolorystyka wnętrza utrzymana jest w jasnych, pastelowych kolorach;

-klasyczne ozdoby najczęściej przedstawiają liście akantu, dębu lub liście laurowe. Można zauważyć charakterystyczny porządek i symetrię w ich ułożeniu;

-styl klasyczny we wnętrzu implikuje obecność łuków, sztukaterii i kolumn;

korytarz hol styl klasyczny pałacowy

Wnętrze klasyczne – powrót do tradycji antyku

Klasyczne wzornictwo cechuje konsekwencja, symetria, porządek i elegancja. Wnętrze w tym stylu jest uporządkowane i dopracowane do ostatnich szczegółów. Klasyka jest doskonałą opcją przy wyborze kierunku stylistycznego aranżacji domu. Takie wnętrze nigdy nie wychodzi z mody, ma luksusowy i elegancki wygląd i tworzy niezwykłą atmosferę. Styl klasyczny we wnętrzach wybierają ludzie, którzy cenią tradycję i stabilność. Styl ten jest atrakcyjny i ponadczasowy.

Materiały wykończeniowe w klasycznej aranżacji wnętrz

Klasyka nie akceptuje taniego wykończenia: wszystkie materiały we wnętrzu powinny być naturalne lub unikalne a co za tym idzie kosztowne. Kolumny i pilastry są zwykle wykonane z marmuru, sztukaterie ręcznie wykonane (w przeciwwadze do „styropianowych imitacji”). Ściany są często pokryte tkaniną lub panelami z naturalnego drewna. Na podłogę najczęściej stosowany jest parkiet, ale w niektórych obszarach (łazienka, kuchnia, pokój dzienny) dopuszcza się stosowanie marmuru lub kamiennych płytek. Sufity w stylu klasycznym są zazwyczaj białe, ozdobione listwami sztukateryjnymi.

pałacowa sypialnia w stylu klasycznym

Paleta kolorystyczna wnętrz w stylu klasycznym

Klasyczną kolorystykę cechuje dostojność i spokój. We wnętrzach wykorzystuje się kolory : beż, kremowy, szary, perłowy, głęboki bordowy, złoty, kolor brzoskwini, srebrny, jasny zielony, oliwkowy i kolor terakoty i wiele innych pastelowych barw. Często korzysta się również ze wszelkich odcieni koloru brązowego. Należy pamiętać , że wnętrze nie powinno wyglądać ponuro i przytłaczająco. Przy wyborze tkanin oraz tapicerki dopuszczalne są kolory takie jak niebieski, zielenie oraz kolory piaskowe. Naczelną zasadą, o której należy pamiętać, to unikanie w klasyce ostrych barw oraz dużych kontrastów. Należy zadbać o to aby wszystkie kolory były miękkie i ciepłe. Powinny one tworzyć atmosferę kameralności i spokoju we wnętrzu.

Oświetlenie wnętrz w stylu klasycznym

Najczęściej stosowanym oświetleniem wnętrz w stylu klasycznym są kryształowe żyrandole, lampy wykonane z przezroczystych kamieni lub drogiego szkła. Żyrandol w stylu klasycznym jest prawdziwym dziełem sztuki. Do jego produkcji używa się najlepszych i najdroższych materiałów. W projektach wnętrz w stylu klasycznym żyrandol umieszcza się w centralnym punkcie tak aby stanowił on ozdobę wnętrza oraz aby światło z niego płynące równomiernie rozkładało się w całym pomieszczeniu. Oprócz lamp sufitowych pokoje są często zdobione świecznikami z brązu (lub imitujące świece lampy stojące) oraz ozdobnymi kinkietami. Dopuszczalne jest również stosowanie stojących lamp w tkaninowych abażurach.

klasyczny hol korytarz styl pałacowy

Tekstylia i ich miejsce w klasycznych wnętrzach

Satyna i jedwab to główne materiały stosowane w dekoracji wnętrz w stylu klasycznym. Materiały stosowane są w charakterze dekoracyjnym okien, ścian a także podłóg. Do dekoracji okien używane są często tkaniny utrzymujące kształt podczas ich formowania oraz podpinania. Może to być na przykład luksusowy ciężki jedwab. Zasłony uzupełniane są o elementy takie jak frędzle i falbany.
Materiały z powodzeniem również stosuje się jako element wykończeniowy ścian i podłóg. Ręcznie tkany dywan to niesamowita ozdoba każdego wnętrza w stylów klasycznym.

Meble we wnętrzach w stylu klasycznym

Proste linie i symetria – to główne kryteria wyboru mebli w stylu klasycznym. Oczywiście, idealnym rozwiązaniem są prawdziwe antyki (np. przypominające wyposażenie pałacowego wnętrza), ale nie jest to najbardziej dostępnym rozwiązaniem , więc do dekoracji wnętrza wykorzystuje się nowoczesne meble stylizowane na klasyczną estetykę. Wszystkie meble powinny być eleganckie i wyrafinowane. Starannie wybrane meble będą służyć przez bardzo długi czas, dlatego do decyzji dotyczącej tego elementu wnętrza należy przyłożyć szczególną uwagę. Meble z litego drewna i okleiny, z wstawkami ze szkła i rzeźbionych elementów, staną się prawdziwą ozdobą wnętrza.

łazienka nowoczesna z elementami stylu klasycznegoGrafika na wizualizacji autorstwa artystki Maggie Piu

Styl klasyczny we wnętrzach: akcesoria i dekoracje

Wybór dekoracji dla wnętrza klasycznego powinien być bardzo uważny. Bogactwo stylistyczne ozdób klasycznych sprawia, że należy korzystać z nich z umiarem. W celu udekorowania wnętrza można korzystać z wyrobów porcelanowych, antyków, obrazów, rzeźb i figurek z marmuru i brązu.
Obrazy klasyczne zazwyczaj podejmują tematykę krajobrazową, religijną lub portretową. Powinny być oprawione w drewniane zdobione ramy dla podkreślenia ich piękna. Obrazy przedstawiające krajobrazy stanowią prawdziwą ozdobę każdego wnętrza klasycznego.