Wiele osób, oglądając amerykańskie filmy oraz seriale, zwraca uwagę na dość charakterystyczny styl urządzenia wnętrz domu, w którym wyraźnie uwidaczniają elementy typowe dla estetyki glamour, vintage i art déco, ale jednocześnie w bardzo nowoczesnej konwencji. Nie da się ukryć, że projektowanie wnętrz amerykańskich ma na celu połączenie szykownej elegancji z komfortem użytkowania, a wszystko zostaje jeszcze podporządkowane symetrii. Jakie są charakterystyczne cechy stylu amerykańskiego?

Swoisty układ wnętrz w stylu amerykańskim

Pierwsza kwestia, która zwraca uwagę, związana jest z rozmiarami. Typowy dom amerykański wyróżnia się wielkością, ponieważ 400 m kw. to norma, a nie wyjątek. Ponadto, domy w naszym kraju z reguły są dość zwarte i kompaktowe, natomiast te amerykańskie często wyróżniają się rozczłonkowaniem bryły i planu domu. Przy takim metrażu nie tylko nie ma żadnego problemu ze zorganizowaniem niezwykle przestronnego salonu, ale także rozdzieleniem stref mieszkalnych. Na parterze mamy część dzienną, natomiast na piętrze część nocną, co gwarantuje maksymalną funkcjonalność, ale przede wszystkim komfort dla domowników.

Cechą niezwykle charakterystyczną w aranżacji pomieszczeń w stylu amerykańskim pozostaje duża i otwarta kuchnia, koniecznie z wyspą. Fronty mebli kuchennych powinny być drewniane, natomiast blaty kamienne.

Wnętrza w stylu amerykańskim – symetria ponad wszystko

Projektowanie wnętrz amerykańskich oparte jest na symetrii, a wiele mebli i przedmiotów ustawianych zostaje w specyficzny sposób. Fotele muszą być dwa i to po obu bokach kanapy. Meble są ułożone symetrycznie w stosunku do obowiązkowego kominka i nawet jego obudowa powinna być symetryczna. Co ciekawe, w amerykańskich wnętrzach ta symetria nie nuży. Ciekawe przykłady ukazujące ten swoisty aspekt aranżacji wnętrz w stylu amerykańskim można znaleźć na stronie www.houzz.com

salon w stylu amerykańskim projektowanie wnętrz

Błysk i blask elementami projektu wnętrz amerykańskich

Amerykańskie wnętrza emanują łagodnym blaskiem wynikającym z zastosowania złota i srebra, tak typowych dla stylu glamour. Warto jednak podkreślić, że amerykański glamour nie oznacza przesady, dlatego złoto i srebro pojawia się najczęściej w dość subtelnych akcentach, np. przy stelażach charakterystycznych stolików kawowych, w ramach luster, w lampach lub na świecznikach. Drugim specyficznym elementem nadającym błysk wnętrzom są kryształy, jakże kojarzące się z art déco. One również mają nadać szykowności wnętrzu i z reguły widać je w lustrach, lampach oraz blatach stołów.

Amerykański styl – chevron i sztukateria

Trudno sobie wyobrazić projektowanie wnętrz amerykańskich bez dwóch swoistych detali. Pierwszym z nich jest wzór chevron stosowany na rozmaitych tkaninach, a więc znajdziemy go zarówno na dywanie, jak i zasłonach, poduszkach, a nawet obiciach mebli. Przy okazji warto zaznaczyć, że meble tapicerowane stanowią podstawę komfortowej i eleganckiej aranżacji wnętrz w tym stylu. Natomiast chevron nadaje bardzo nowoczesny rys, a jednocześnie pewne dostojeństwo, które kojarzy się klasyką.

Drugim, niezwykle istotnym szczegółem, jest sztukateria zdobiąca ściany i sufity pomieszczeń. Duża ilość tkanin oraz sztukateria uwypuklają pewien przepych, jednak wszystkie elementy świetnie ze sobą współgrają i nie dają poczucia ciężkości.

wnętrze w stylu amerykańskim projekt

Kolorystyka we wnętrzach amerykańskich

Zestawienie kolorów we wnętrzach amerykańskich jest bardzo przemyślane. Kolory ścian powinny być w barwach neutralnych, aby stanowić tło dla mebli w intensywniejszych odcieniach oraz wzorach.  Właśnie dlatego, na ścianach królują szarości, beże i przede wszystkim szary beż, czyli taupe. W sypialniach i łazienkach pojawiają się również zgaszone błękity oraz oliwkowe zielenie.
Jednokolorowe ściany mają też swoje ozdobniki w postaci sztukaterii. Neutralna kolorystyka ścian świetnie się komponuje z turkusami, odcieniami żółtego oraz bielą i czernią, a więc kolorami poduszek, zasłon czy też obić mebli. Dodatkowym elementem zdobiącym są w tym przypadku także wzory, czyli chevron lub różnego rodzaju romby i arabeski. Kolorystyczną całość uzupełniają złote i srebrne detale przy lustrach, w ramach obrazów oraz oświetleniu.

Zobacz jak wygląda prawdziwe amerykańskie wnętrze.

Projektowanie wnętrz amerykańskich wyróżnia się, jak widać, specyficznym eklektyzmem, ale trudno się temu dziwić. Przecież kraj tworzyli emigranci z różnych państw i wychowani w różnych kręgach kulturowych.