Luksus to termin, którego definicja zmienia się w zależności od osobistych preferencji odbiorcy. Jest on definiowany poprzez indywidualne potrzeby i oczekiwania. Luksusowe wnętrza nie stanowią w tym temacie wyjątku. Trudne jest stworzenie schematu pozwalającego na urządzenie ekskluzywnego wnętrza.
To, czym wyróżniają się urządzone luksusowo wnętrza domów, oprócz kosztów poniesionych na ich wyposażenie, to szczegóły i detale elementów wykończenia. Luksusowo zaaranżowane wnętrze jest ucztą dla oczu. Jego przestrzeń stworzona jest z wielu wizualnych warstw kolorów, faktur i form, które działają stymulująco na nasze zmysły. Wysokiej jakości materiały i ręcznie wykonane detale zapewniają luksusowym meblom i akcesoriom niesamowity wygląd i niepowtarzalny klimat. Pomimo, że estetyka luksusowych mebli i dekoracji ma duże znaczenie, w luksusowych wnętrzach funkcja nadal spełnia dominującą rolę.

luksusowe wnętrze salonu

Podłogi w luksusowych wnętrzach

Najlepszym wyborem na materiał podłogowy w luksusowym domu jest drewno oraz kamień. Podłogi z tych materiałów są eleganckie i pasują do każdego stylu aranżacji wnętrz. Podłogi z najlepszych gatunków drewna takiego jak dąb, wiśnia, orzech, hikora, klon, brzoza lub akacja nadają wnętrzu niezwykle luksusowego wyglądu oraz ocieplą wizualnie wnętrze. W ekskluzywnych domach często wykonuje się wzorzyste parkiety dekoracyjne łącząc elementy drewna o różnych kolorach. Doskonałym pomysłem jest łączenie drewnianych podłóg z innymi materiałami. Szczególnego wyrazu dodadzą opaski wykonane z naturalnego kamienia lub płytek imitujących kamień. Niezwykłym elementem dekoracyjnym będzie także mozaikowa rozeta w centralnym punkcie wnętrza. Innymi wysokiej klasy luksusowymi opcjami materiałowymi na podłogi mogą być skórzane płytki podłogowe, żywice, płytki z kamienia oraz ceramiki imitującej naturalny kamień, płytki wykładzinowe lub płytki z winylu.

Ściany

Wykończenie ścian w ekskluzywnych domach często charakteryzuje się zastosowaniem paneli ściennych i sztukaterii, które tworzą fakturę i wpływają na luksusowy odbiór wnętrza. Do najczęściej stosowanych niestandardowych rodzajów okładzin ściennych należą między innymi:
-fornirowane płyty z cienkiego kamienia o pięknym kolorze i naturalnej fakturze,
-skórzane panele ścienne,
-panele ze szlachetnych gatunków drewna takich jak wiśnia lub mahoń,
-drewniane profile ozdobnej sztukaterii nadające bogatego i wyrafinowanego wyglądu wnętrzu,
-trójwymiarowe panele ścienne,
-tapicerowane elementy,
-piaskowane lustra i szkło,

luksusowe wnętrze łazienki

Sufity

Dekoracyjne sufity to niezbędny element luksusowych wnętrz. Sufity mogą być pokryte panelami wykonanymi z drewna, gipsu, styroduru lub luster. Często formę sufitów kształtuje się poprzez podwieszone zabudowy wykonane z g-k. Można również wykonać sztuczne belkowania, które nawiązywać będą do tradycyjnej architektury. Uzupełnienie sufitu mogą stanowić sztukaterie oraz rozety. Wspaniałym i niezbędnym elementem dekoracyjnym bogatych form sufitowych są luksusowe żyrandole i plafony.

nowoczesna sypialnia luksusowaOświetlenie luksusowych wnętrz

Luksusowe domy posiadają zazwyczaj kilka rodzajów oświetlenia umożliwiających stworzenie scen oświetleniowych dopasowanych do różnych sytuacji użytkowych.  Elementy architektoniczne, takie jak podwieszone sufity, sklepienia oraz świetliki dachowe, również wymagają zastosowania szczególnego rodzaju oświetlenia. Do zaznaczenia określonych obszarów wnętrza i zaakcentowania ważnych elementów można zastosować oświetlenie kierunkowe.  Oświetlenie akcentujące podkreślające detale architektoniczne i wystrój mogą obejmować przykładowo:
-oświetlenie cokołów i wnęk ściennych,
-reflektory oświetlające zdobienia ścienne, rośliny, rzeźby i naścienne dzieła sztuki.
Duże żyrandole kryształowe tworzą punkt centralny doskonale akcentując i zaznaczając główne strefy wnętrza. Dekoracyjne lampy stołowe, lampy podłogowe i kinkiety ścienne zapewniają doświetlenie ciemnych obszarów, równocześnie stanowią doskonały element ozdobny.

 

luksusowy salon

Meble w luksusowym wnętrzu domu

Meble w luksusowych wnętrzach powinny być wykonane z materiałów najwyższej klasy. Do najdroższych i najbardziej trwałych komponentów można zaliczyć egzotyczne gatunki drewna takie jak mahoń, mango czy też heban. Główną konstrukcję mebla mogą uzupełnić ekskluzywne elementy wykonane ze skóry, aksamitu i jedwabiu. Warto zadbać o detale nadające meblom unikalności. Do niestandardowych wykończeń można zaliczyć np. ręcznie wykonane rzeźbione detale, okładziny perłowe, ręczne malunki, fazowane lustra i elementy z metali. Tradycyjne materiały nie muszą definiować tradycyjnego wyglądu mebli. Z powodzeniem można wykorzystać je do stworzenia mebli o nowoczesnym charakterze i odważnych formach.

luksusowy apartament wnętrzeAkcesoria i dekoracje w ekskluzywnym domu

Na dekoracjach w luksusowym domu nie powinno się oszczędzać. Do najpopularniejszych elementów dodających szyku luksusowemu wnętrzu domu należą:
-obrazy historycznych lub współczesnych artystów,
-rzeźby i szkło artystyczne,
-wysokiej jakości orientalne dywany sprawiają, że podłogi nabierają niezwykłego wyglądu,
-niestandardowe dekoracje okienne takie jak długie zasłony z dobrej jakości materiałów, żaluzje drewniane, sztukateryjne obramowania otworów okiennych,
-duże wazony z wyrafinowanymi aranżacjami kwiatowymi, donice z dużymi roślinami takimi jak palmy, paprocie i gatunki drzewek bonsai do wewnętrznego zastosowania,
-antyki, egzotyczne artefakty i skarby z podróży stworzą niepowtarzalną ekspozycję odzwierciedlającą pasje i zainteresowania mieszkańców.